Toplum sağlığı üzerinde direkt etkileri olan gıda maddesi üretim yerleri, her daim hijyenik olmak zorundadır. Aksi bir durumda, gıda zehirlenmeleri, hastalıklar gibi ciddi olumsuz sonuçlar doğurabilmektedirler. Fırınlar da başta temel besin maddesi ekmek olmak üzere ürettikleri çok fazla çeşitte gıda ürünü ile her gün binlerce kişiye besin satışı yapılan yerlerin başında gelmektedir. Bu derece hassas olan bir üretim yerinde yaşanan böceklenme haşere ve kemirgen sorununun ortaya çıkaracağı sağlık sorunları ise vahim olacaktır.fırın ilaçlama

Fırınlar sıcak ve besin kaynağı dolu ortamlar olduğundan böcek ve haşereler için yaşaması oldukça elverişli ortamlardır. Bu nedenle özellikle de yaz ve ilkbahar dönemlerinde bu tür yerlerde böcek ve haşere sorunu sıklıkla yaşanmaktadır. Bu sorunun kökten çözümü ise fırın ilaçlama uygulamasıdır. Fırınlarda yaşanan böcek sorunu sadece sağlık açısından değil, prestij ve marka açısından da büyük maddi kayıplara neden olan bir sorundur. Fırınınızda bulunan bir böcek, satışlarınızı ve kazancınızı da dibe vurdurabilir, imalathanenizin kapanmasına bile neden olabilir. Toplum sağlığı açısından yaratacağı riskler ise saymakla bitmez. Tüm bu sorunların yaşanmaması için, ortamda ister böcek olsun ister olmasın kontrol ve temizlik açısından fırın ilaçlama uygulamasının belirli aralıklarda yaptırılması büyük önem taşımaktadır.

Fırınlarda Görülen Böcek Türleri

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı 30 Mart 2005 tarihli ve resmi Gazetede yayınlanan kanun gereğince fırın pastane gibi gıda üretimi ve satışı yapan yerlerin her yıl düzenli olarak ruhsatlı profesyonel ilaçlama firmalarına müesseselerini ilaçlatmaları zorunludur. Bu durumun kanunen bile zorunlu tutulmasına bakıldığında, sadece böceklenme olayının yaşanmasını beklememek gerektiğini bir kez daha vurgulamakta yarar vardır.

Fırınlarda haşere ve böcek kontrolünün yapılması oldukça önemli bir durumdur. Bu durumun göz ardı edildiği anlarda fırınlarda en sık nemi ve sıcağı seven böcek türleri varlık gösterir. Bunların başında da hamamböcekleri gelir. Hamamböcekleri böcek ve haşereler içerisinde en fazla bakteri virüs ve mikrop barındıran böcek türüdür. Bunun birinci sebebi, bu böcekler oldukça pis ortamlarda barınmasıdır. İkinci sebebi ise kendi türünün ve diğer tüm böceklerin ölülerini de yemeleridir.

Bu tür pis ve zararlı canlıların ekmek, tatlı ve hamur türevi gıdaların üretildiği bir mekânda türemesi, o besinleri tüketecek olan kişilerde gıda zehirlenmeleri, bakteriyel hastalıklar yaşanmasına neden olurlar. Sadece hamamböcekleri değil, diğer tüm böcek ve haşereler ve tabii ki fareler de aynı sonuçların yaşanmasına zemin hazırlar. Fırınlarda görülen diğer böcek ve haşere türleri de şunlardır: Kalorifer böceği, karafatma, gümüş böceği, fındık faresi, lağım faresi, tespih böceği, Alman hamamböceği ve kırkayak.

Fırın İlaçlama Nasıl Yapılır?

Böceklerle mücadele yöntemlerinin başında gelen böcek ilaçlama ile birlikte sorunun yaşandığı ortamların sıkça derinlemesine temizlik yapılarak temizlenmesi de sonraki süreçlerde böceklenme riskini de ortadan kaldırır. Özellikle de fırın pastane lokanta gibi toplum sağlığı üzerinde direkt etkisi olan mekanların temiz tutulması da bu canlıların barınmalarını engelleyecektir.

Fırın ilaçlama uygulaması kokusuz sıvı ilaçlama yöntemi ile gerçekleştirilir. Kokusuz ilaçlamada mekanın boşaltılmasına gerek duyulmadığından ticari işletmelerde en sık tercih edilen yöntemdir. İlaçlama işlemi yapılırken diğer yandan iş de yürütülebildiğinden ve kokusuz ilaçların insanlar üzerine olumsuz bir etkisi bulunmadığından en sık tercih edilen böcek ilaçlama yöntemleri arasında yer alır. Kokusuz ilaçlar tesiri böcekler üzerinde oldukça etkili olan ilaçlardır. Böceklerin vücuduna değdikten hemen sonra güçlü zehri ile etki göstermeye başlayan kokusuz ilaçlamanın herhangi bir olumsuzluk yaratmaması için işlemin profesyonel ve Sağlık Bakanlığı onayı bulunan ruhsatlı ilaçlama firmalarınca yaptırılması da son derece önemlidir.

Avrupa ilaçlama firması da Sağlık Bakanlığı tarafından onaylı ilaç ve ilaçlama teknikleri, profesyonel ilaçlama personeli ve uzman müşteri temsilcileri ile 7 gün 24 saat sizlerin destekçisi olarak faaliyetlerini İstanbul genelinde uzun yıllardır sürdürmektedir. Tüm açık ve kapalı alanlarda böcek ilaçlama hizmeti veren firmamız Avrupa ilaçlama, her alanda olduğu gibi fırın ilaçlama uygulamasında da titizlikle görevini yerine getirmektedir. Hem çalışanlarınızın, hem kendinizin hem de toplumun sağlığını korumak, herhangi bir sağlık sorununa sebep olmamak için vakit kaybetmeden işletmenizde yaşanan böcek sorununa karşın siz de firmamızla iletişime geçerek böcek sorununuzu ortadan kaldırabilirsiniz.