Akar canlısına mayt ve mite isimleri de verilir. Bu zararlı canlıların ilaçlama işlemi ise her dönem yapılabilen bir işlemdir. Gözle görülemeyen, organizma biçiminde olan akar haşereleri, diğer böcek kemirgen ve haşereler gibi insan sağlığı üzerinde çok sayıda olumsuz etki bırakan zararlı canlılar gurubunun birer üyesidirler. Firmamız Avrupa İlaçlama, tüm böcek ve haşerelere olduğu gibi akar canlılarına yönelik de garantili ilaçlama hizmeti vermektedir.

Birbirinden farklı türler olsalar da genel ismiyle mayt olarak adlandırılan bu canlılar kıyafetlerimizde evlerimizde ve vücudumuzda çokça sayıda görülebilmektedirler. İnsan olarak bizler bu canlıları çıplak gözle göremeyiz, ancak bu onların varlığını yok eden bir olgu değildir.

Akar (Mite) Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Peki, bu canlıların genel özellikleri nelerdir? Ve kendileri nasıl yok edilir? Akar böceği ilaçlama nasıl yapılır? İşte akar diğer adıyla mayt böceği ile ilgili tüm merak edilenlerin yanıtları: Bu zararlı canlılar aklınıza gelebilecek her türlü ortamda bulunurlar ve kolaylıkla yaşamlarını sürdürürler. Genellikle insan vücudunda derilerden dökülen epitelyum adı verilen dokularla yaşam döngülerini oluştururlar. Bu nedenle insanların var olduğu her ortamda bu canlıların da varlığı söz konusudur. Mayt böceği sayıca oldukça fazla olan böcek türlerindendir. Evimizde kullandığımız herhangi bir eşya üzerinde bile yüz binlerce adet bulunması söz konusudur.

Mayt Böceğinin Özellikleri Nelerdir?

  • Kendilerinin genel ismi toz böcekleridir. Akar, Mayt ve Mite olarak da adlandırılan bu canlılar, bir defada 400 yumurta bırakarak çoğalabilen bir canlı türüdür.
  • Bu canlılar bulundukları alanda etrafa pisliklerini bırakırlar. Bu pislikler de kuruyarak toz halini aldığı için toz böcekleri ismini de almıştır. Bu canlıların tozlarla havaya kalkan deri kalıntıları saatlerce havada kalabilir.
  • Bu kalıntıları soluyan insanlarda göğüs nefes ve deri hastalıkları oluşma riski oldukça yüksektir.

Maytlar En Çok Nerelerden Bulaşır?

  • İnsan sirkülâsyonunun çok olduğu ortamlarda, toplu taşıma araçları,
  • Kapıların açma kapama kolları, tutamaçlar,
  • Elektronik eşyalar,
  • Her türlü telefon cihazı,
  • Tuvaletler, banyo ve lavabolar
  • Çok sayıda insanın ortak kullandığı eşyalar
  • Yeme içme alanlarında bulunan masa ve sandalyeler vb.
Maytlar, insan gözü ile görülemeyecek kadar küçük organizmalar olması nedeniyle kolay şekilde kontrol altına alınamazlar. Evinizde dilediğiniz kadar derinlemesine ve sık temizlik yapın, bu maytları yok etmenizi asla sağlamayacaktır. Bu canlıların da diğer haşereler gibi profesyonel destek ve özel ilaçlarla haşere kontrolü amacıyla yapılan mayt ilaçlama işlemine tabi tutulmaları elzemdir. Düzenli şekilde bu canlılara yönelik ilaçlı kontrol işlemi yapılmaması durumunda astım, bronşit, solunum yolu rahatsızlıkları, nefes darlığı ve cilt deri hastalıklarına yakalanma ya da sıkça bu sorunlarla karşı karşıya gelme olasılığınız vardır.

 Maytlar Evlerde Nerelerde Bulunur?

Bu canlılar, tüylü ve yünlü ortamları çok fazla seven canlılardır. İnsan derilerinden dökülen döküntüler kadar hayvan derilerinden de beslendikleri için evlerimizde beslediğimiz evcil hayvanlarımızın üzerinde de ( kedi, köpek, kuş vs) fazlasıyla bulunurlar. Battaniye, kilim, yünlü ve tüylü oyuncaklarda da çok sayıda mevcutturlar. Yatak örtülerinde ve içlerinde de kendilerine rastlamak mümkündür.

Akar (Mite) İlaçlama

Mayt ilaçlama işlemi profesyonel yöntemlerle yapılması şart olan uygulamadır. Bireysel yöntemlerle bu canlılara karşı önlem alınması imkânsızdır. Çünkü bu canlıları bizlerin tespit etmesi mümkün değildir. Ayrıca maytlar sıradan böcek ilaçları ile etkisiz hale gelmedikleri için, kendilerine özel geliştirilen ilaçlarla doğru yöntemler kullanılarak müdahale edilmesi gerekmektedir.

Mayt ilaçlama uygulamasında başvurulan en sağlıklı yöntem sıvı ilaçlamadır. Su bazlı olan bu teknikte Elektrikli ULV cihazı aracılığıyla ilaç tüm alana püskürtülerek sıkılır. Buna sisleme ilaçlama adı da verilmektedir. Oldukça etkili olan ve özellikle de mayt, pire gibi uçarı haşerelerin yok edilmesinde sıklıkla başvurulan bir teknik olan bu uygulama 2 aşamadan oluşur. 1. Aşama ilaçlama sonrasında maytlar hedef alınır. Ancak alanın tamamen maytlardan temizlenmesi için, olası bir yumurtadan çıkacak yeni maytlar için 2. İlaçlama yapılması gerekmektedir. Bu işlem de maytların ardında kalan tüm kalıntı ve yeni yavru maytlar için yom edici bir vuruş niteliği taşımaktadır.

İstanbul’un tüm ilçe ve semtlerine hizmet veren Avrupa İlaçlama şirketimize

Avrupa YakasıAnadolu Yakası
0(212) 552 58 880(216) 425 22 50
telefon numaralarından arayarak müşteri temsilcilerimizden tüm haşere, böcek ve kemirgenlerle ilgili detaylı bilgi alabilirsiniz. Ayrıca sitemizde bulunan talep formunu da doldurarak dilediğiniz sorunun yanıtına ulaşabilirsiniz. Avrupa İlaçlama Firmamızı tercih ederek, Sağlık Bakanlığı onaylı ilaçlarımız ve ilaçlama yöntemlerimizden faydalandığınızda, siz de binlerce müşterimizden biri olup daha sağlıklı yaşam alanlarına en kısa sürede kavuşabilirisiniz.