Akrepler, insanoğlu için en tehlikeli canlılar arasında bulunur. Zehirli olan türleri ölümcül sokmalarla insan yaşamına son verirken, zehirli olmayan türleri ise yine sokmalardan kaynaklı ciddi yaralanmalara, mikrop ve iltihap sorunlarına neden olabilmektedir. Türkiye’de rastlanan akrep türü 23 olarak saptanmıştır. Bu türlerin büyük çoğunluğu ise zehirli özelliğe sahiptir!

Anadolu sarıakrebi olarak bilinen akrep türü bölgesel olarak Türkiye’de en fazla görülen akrep türlerinin başında gelmektedir. yoğun olarak yaşadığı bölgelere bakıldığında, İç Anadolu, Akdeniz, Ege, Trakya ve Doğu Anadolu olarak karşımıza çıkmaktadır. Anadolu sarı akrebi, evlere yakın alanlarda yaşamaya meyillidir ve zehri 24 saat etki gösteren oldukça tehlikeli bir akrep türüdür. Bu akrebin sokması durumunda kusma, sancı, ateş görülür. Akrepten korunmanın en etkili yolu ise akrep ilaçlama yapılmasıdır.

Akrep Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Akrepler, genellikle nemli ve sıcak bölgelerde yaşarlar. Örümceğimsiler sınıfına bağlı olan akrepler, kuyruğunda zehirli iğnesi bulunan eklem bacaklılardan biridir. Akrebin özelliklerini şu şekilde sıralayabiliriz:
  • Boyları her bir türe göre değişir. Ortalama 5 cm civarında ölçüye sahiptirler. Siyah, kırmızı, sarı, kahverengi ve mavi renkleri mevcuttur. Ultraviyole ışınında geceleri tüm akrepler yeşil görünür.
  • Son derece dirençlidirler. Vücutlarını saran zırh gibi kabuksu yapısı her türlü darbeye hatta radyasyona bile dayanıklıdır.
  • Kuyruklarının ucunda bulunan zehirli iğnesini düşmanlarına karşı savunma amacıyla kullanırlar. İnsanı soktuğunda (iğnelediğinde) öldürme oranı son derece yüksektir.
  • Akreplerin çok az türü dışında neredeyse tamamı sokmaya meyillidir. Bu içgüdüsel olarak gelen bir savunma hareketidir.
  • Akreplerde anten ve kanat bulunmaz. 4 kıskacı vardır. Oldukça yavaş hareket eden canlılardır. Vücudu da bölmelerden oluşur.
  • Ayakuçlarında radar sistemi olan akrepler, en uzak noktadan bile titreşimi rahatlıkla alırlar ve buna göre hareket ederler.
  • Akreplerde parazitlenme meydana gelmediği için diğer böcek ve haşereler gibi hastalık bulaştırmazlar. Ancak böcek ve haşereleri yiyerek beslendikleri için olası bir sokmada, iğnenin bulunduğu alanda iltihap yaratma riski oldukça yüksektir.
  • Akrepler ağırlıklı olarak ayak, kol, omuz ve yüz kısımlarından insanları sokarlar. Önlem alınmadığı takdirde bu sokmalar ölümcül olur.

Akrepler Nerelerde Yaşar-Görülür?

Akrepler, diğer böcek türleri gibi insanlığın varlığından beri, insanoğlu için tehlike oluşturmuşlardır. Akreplerin dirençli ve dayanıklı olması insanların onlarla giriştiği mücadelede zorlayıcı bir etken oluşturmaktadır. En soğuk ya da en sıcak alanlarda bile kolaylıkla yaşayabilirler. Yapılan bir araştırmada akreplerin buzdolabında birkaç gün dondurulup yeniden çözüldükten sonra bile yaşamaya devam ettiklerini ortaya koymuştur.   Akreplerin bazı türleri çok soğuk iklimlerde görülürken, bazı türleri de sıcak iklimlerde hatta çöllerde görülmektedir. Ağırlıklı olarak yağışlı havalarda açığa çıkarlar. Yaşam alanları toprak altlarıdır. Yağış esnasında yuvalarına su dolduğu için toprak üstüne çıkarak insanların yaşam alanlarına yaklaşır hatta evlere bile girerler. Dış alanlarda ise daha çok betonların, kayaların, taşların altında ve ağaç kabuklarında kendilerine rastlanmaktadır. Türkiye’de daha çok yağışların yaşandığı sonbahar ve ilkbahar aylarında dış alanlarda görülürler. Akrepler, etçil canlılar oldukları için beslenme yani avlanmak ve de korunmak için insanların yaşam alanlarına girebilmektedirler. Yatak, ayakkabı, elbise gibi eşyaların içinde saklana bilmektedirler.

Akrep İlaçlama

Akrepler ile mücadele etmek hem çok zordur hem de insanlar için oldukça tehlikelidir. Akrepler konusunda eğitim almamış ya da bilgi sahibi olmayan kişilerin akreplere karşı herhangi bir müdahalede bulunması son derece vahim sonuçlar yaratabilir. Bu nedenle akreplere karşı mücadele için muhakkak profesyonel bir destek alınması gerekmektedir. Bu doğrultuda akrep ilaçlama firmaları ile iletişime geçmek atılacak en doğru adım olacaktır.

Binaların içlerinde, bahçelerde ve evlerin yakın noktalarında bir akrep ile karşılaşıldığında firmamız Avrupa ilaçlamayı arayarak, profesyonel ekibimizden akrep ilaçlama hizmeti desteği alabilirsiniz.

Akrep ilaçlamasında 2 farklı metot uygulanır. Bunların biri toz ilaçlardır. Genellikle akrep yoğunluğunun az olduğu alanlarda kullanılır. Ancak akrepler son derece dirençli canlılar oldukları için daha tesirli ve garanti olan akrep ilaçlama tekniği olan sıvı kokulu ilaçlama tercih edilmesi daha kalıcı sonuç verecektir. Püskürtme tekniği ile yapılan bu ilaçlamanın yanı sıra buharlama tekniği ile de alana gizlenmiş olan akreplerden kurtulmak mümkündür. Akrep ilaçlama yöntemlerinin her birinde yoğun kokulu sıvı ilaçlar kullanılır. Bu ilaçlar insan sağlığı açısından zararlı olabileceği için, asla bireysel yöntemlerle kullanılmamalıdır.

İstanbul’un tüm ilçe ve semtlerine hizmet veren Avrupa İlaçlama şirketimize

Avrupa YakasıAnadolu Yakası
0(212) 552 58 880(216) 425 22 50
telefon numaralarından arayarak müşteri temsilcilerimizden tüm haşere, böcek ve kemirgenlerle ilgili detaylı bilgi alabilirsiniz. Ayrıca sitemizde bulunan talep formunu da doldurarak dilediğiniz sorunun yanıtına ulaşabilirsiniz. Avrupa İlaçlama Firmamızı tercih ederek, Sağlık Bakanlığı onaylı ilaçlarımız ve ilaçlama yöntemlerimizden faydalandığınızda, siz de binlerce müşterimizden biri olup daha sağlıklı yaşam alanlarına en kısa sürede kavuşabilirisiniz.