Alman hamam böcekleri, ev gibi yaşam alanlarında en sık karşılaşılan böcek türlerindendir. Adı üzerinde hamamböcekleri familyasının bir üyesi olan bu zararlı böcekler, haşereler içerinde en çok bakteri ve mikrop barındıran türlerden biridir. Yetişkin türlerinin rengi açık kahve tonları ya da esmer renklidir.

Küçük boyutta yavru olan Alman hamamböceklerinin renkleri ise oldukça koyu siyah renklidirler. Baş bölgelerinin arka kısımlarında 2 adet siyah şeritleri bulunur. Bu böceklerin kanatları mevcuttur ancak çok nadir uçarlar. Koşarcasına hareket etmeleri ile tanınırlar. Boyları ise ortalama olarak 13-16 mm arasındadır.

Alman Hamam Böceği Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Alman hamam böcekleri evlerin ve kapalı mekânların içlerine dış faktörlerden kaynaklı giriş yaparlar. Karton, kutu, poşet gibi cisimlerin içlerinden evlere taşınan bu böcekler, apartmanlarda daireler arasında çok kolay geçiş yaparak ortam içinde rahatlıkla yayılırlar. Alman hamam böcekleri tipik hamamböceği özelliği olan leşçil hayvanlardır. Her türlü leşi, yemek artığını, kalıntılarını yemekle kalmaz, kâğıt, sabun, naylon türü maddeleri de yerler. Özellikle de mutfakta geceleri bırakılan bulaşıklar kendileri için birer ziyafettir! Dişi Alman Hamamböceği hayatı boyunca tek bir defa çiftleşir ve bu çiftleşme sonrasında 4 ila 6 yumurta kesesi meydana getirir. Her bir kese içerisinde ise ortalama olarak 30-40 arası yavru alman hamamböceği yumurtası bulunur. Yumurta keseleri çatlayana kadar dişi alman hamamböceği bu keseleri taşır. Bu nedenle eğer dişi bir alman hamamböceği öldürürseniz, taşıdığı keselerin etrafa yayılma olasılığı oldukça yüksektir. Bu keseler gözle görülemeyecek kadar küçük olduklarından, temizlenmesi ve ortamdan doğal yollarla yok edilmesi mümkün değildir. Bir Alman hamamböceğinin yumurta evresinden erişkinliğe geçiş süresi ise ortalama 100 günlük bir süreyi bulmaktadır. Eğer mutfak ve banyo gibi ortamlarda ağır bir küf kokusuna rastlarsanız, bilin ki o alanda bir Alman hamamböceği yuvası mevcut olabilir. Çünkü bu böceklerin küf kokusu salgılama özellikleri de vardır. Geceleri aktif olan bu böcekler, gündüzleri delik ve çatlak olan yerlerin arasında gizlenirler. Saatte birkaç kilometre yol alabilecek kadar güçlü ve çok sayıda ayağı bulunan bu böcekler, algıları da yüksek olan, etrafındaki insanların varlıklarını kolaylıkla algılayabilen zararlı canlılardır.

Alman Hamam Böceğinin Zararları Nelerdir?

Böcek, haşere ve kemirgenler, insanlarla aynı ortamda yaşamaları mümkün olmayacak türde canlılardır. Çünkü bu canlıların insanlara hiçbir faydası yoktur. Tam tersine insan sağlığı üzerinde onlarca çeşit hastalık bulaştırma, zehirleme, korkutma, saldırma, yaralama gibi çok fazla şekilde zararları mevcuttur. Alman hamam böceğinin zararları da aynı şekilde tehlikeli ve hastalık bulaştırma kaynaklıdır. Girdikleri en pis ortamlardan vücutlarına bulaştırdıkları mikropları ve dış ortamdan aldıkları diğer zararlı mikroorganizmaları, insanların yaşam alanları içerisinde temas ettikleri tüm maddelerin üzerine bırakırlar. Gıda maddesi üretimi ve satışı yapılan bir işyerinde bu tür böceklerin var olması toplum sağlığı açısından da büyük bir risk oluşturur. Gıda maddelerine bu canlıların dışkıları ve bakterilerinin bulaşması durumunda zehirlenmeler başta olmak üzere çok ciddi hastalık virüsleri de açığa çıkar. Hamamböcekleri familyasına bağlı olan tüm haşereler, oldukça dayanıklı canlılardır. Ultraviyole ışınlarına bile direnç gösterebilen bu canlılar, insan vücudunun hassasiyeti karşısında 10 kat daha fazla dayanıklılık gösterirler. Ayrıca çok küçük ve hareket kabiliyeti oldukça yüksek olmasından dolayı kontrol altına alınmaları da son derece güçtür. Alman hamam böceği ile mücadele konusunda bireysel ve ferdi yaklaşımlar ve çabalar, sağlıklı bir sonuç elde edilmesinde yetersiz olacağından bu böceklerin yok edilmesi için profesyonel ilaçlama firmaları ile iletişime geçilmesi en doğru adım olacaktır.

Alman Hamam Böceği İlaçlama

Alman hamam böceği ilaçlama işlemi, kokusuz ilaçlama ve jel ilaçlama yöntemleri ile gerçekleştirilir. İlaçlama işlemi öncesinde bu böceklerin yuvalarının ve görüldüğü yerlerin, ortamdaki yoğunluk derecelerinin, uygulamayı yapacak yetkililere doğru aktarılması, yapılacak ilaçlamanın tekniğini belirlemede gereklidir.

Eğer Alman hamam böceği ilaçlaması fırın, pastane, restoran, işyeri, ofis gibi kapalı mekanlarda yapılacaksa kokusuz ilaçlama en doğru ilaçlama tekniğidir. Bu ilaçlamada sıvı ilaçlar böceklerin yoğun olduğu alanlara sıkılır. Mekânın boşaltılmasına ise gerek duyulmadığından bu tür yerlerde en fazla tercih edilen ve garanti sunan ilaçlama yöntemidir.

Eğer Alman hamam böceği ilaçlama işlemi evlerde yapılacaksa ve böcek yoğunlu az ise o zaman hamamböceklerine özel geliştirilen jel ilaçlar kullanılabilir. Hamam böcekleri üzerinde kısa sürede etkili ve garantili sonuç veren jel ilaçlamada ilaç, damlalar şeklinde böceklerin geçiş güzergâhlarına sıkılır.

Her iki ilaçlamada da öncesinde ve sonrasında herhangi bir hazırlık yapılmasına gerek yoktur.

İstanbul’un tüm ilçe ve semtlerine hizmet veren Avrupa İlaçlama şirketimize

Avrupa YakasıAnadolu Yakası
0(212) 552 58 880(216) 425 22 50
telefon numaralarından arayarak müşteri temsilcilerimizden tüm haşere, böcek ve kemirgenlerle ilgili detaylı bilgi alabilirsiniz. Ayrıca sitemizde bulunan talep formunu da doldurarak dilediğiniz sorunun yanıtına ulaşabilirsiniz. Avrupa İlaçlama Firmamızı tercih ederek, Sağlık Bakanlığı onaylı ilaçlarımız ve ilaçlama yöntemlerimizden faydalandığınızda, siz de binlerce müşterimizden biri olup daha sağlıklı yaşam alanlarına en kısa sürede kavuşabilirisiniz.