Amerikan hamamböceği, hamamböceği familyasının bir üyesidir.  Özellikle de yaşam alanlarımız içerisinde en sık rastlanan böceklerin başında gelen hamamböceklerinin bir üyesi olan Amerikan hamamböceğinin Latince ismi ise Periplaneta Americana’dır. Görünüşlerine bakıldığında başlarının arka kısmında sarı bir şerit bulunur. Kırmızımsı, kahverengi renklileri de mevcuttur.

Amerikan hamamböceği, uçabilen bir böcek türüdür. Bu özelliği ile diğer hamamböceği türlerinden ayrılır. Ve bu böcekler yetişkinliğe eriştikçe de kanatları gelişim gösterir. Bu böceklerin Türkiye’de en yaygın görüldüğü alanlar ise şehirlerde kanalizasyon giderlerinin çevreleridir. Açık havada yaşamayı tercih eden sadece beslenme gereksinimleri nedeni ile evlere giren bir böcek türüdür.

Amerikan Hamam Böceği Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Amerikan hamam böcekleri su ve besin bulamadıklarında evlere ve insanların yaşadıkları diğer alanlara girme eğilimi gösterirler. Daha çok bodrum ve garaj gibi alanlardan, pencere altlarındaki boşluklardan ve çatlak duvarlardan giriş sağlarlar. Yaşam alanlarına girdiklerinde ilk uğrak yerleri mutfak ve banyolardır. Çünkü bu böcekler nemli ve sıcak alanlarda yaşamayı severler. Amerikan Hamamböceklerinin Özellikleri
  • Çok hızlı hareket edebilen, genellikle karanlıkta daha aktif olabilen ve ürktüklerinde de uçabilen böceklerdir.
  • Dışkılarını daha çok karanlıkta salgılarlar. Bu nedenle özellikle de ev hanımları bu dışkılarla sıklıkla elektrikli aletlerin arkalarında, kilerde ve bodrumda karşılaşırlar.
  • Dışkıları koyu siyahtır. Ve bu dışkılar çoğu zaman fare dışkısı olarak sanılır. Ancak Amerikan hamamböceklerinin dışkıları fare dışkısından farklıdır. Kenarlarında şeritler bulunur ve uçları küttür. Ancak fare dışkılarının uçları sivridir. Fareler genellikle dışkılarını yalarlar. Bu nedenle fare dışkılarının üzerinde tüy de bulunur.
  • Boyutları ortalama olarak 45 ila 50 mm arasında değişir. Erişkin Amerikan hamamböceklerinin bazılarının 50 mm’den de uzun olabildikleri görülür.
  • Dişi Amerikan hamamböcekleri, yumurtalarını koruması amacıyla kese yapar ve yumurtalarını bu kesede taşırlar. Kapsüle benzeyen bu kese içerisinden yavru böcekler çıkar. Bir kese içerisinde ortalama 16 yumurta yer alır.
  • Amerikan hamamböcekleri hem etçil hem de otçuldur. Ölü böcek kalıntılarını yiyebildikleri gibi, yosun, mantar, evlerde bulunan ekmek kırıntıları, yemek artıklarının yanı sıra evcil hayvanlar için bırakılan yemleri de yiyerek beslenirler.
  • Genel olarak hamam böcekleri bir arada kalmak için kendilerine has bir koku üretirler. Bu kokuya agregasyon feromonu adı verilir. Keskin ve küflü bir kokudur. Eğer bir ortamda hamam böceği sayısı çok ise üretilen koku miktarı da artacağı için, koku alma duyuları gelişmiş olan insanlar bu kokuyu rahatlıkla alabilirler. Bu da ortamda Amerikan hamam böceği olduğunun bir ispatıdır.

Amerikan Hamam Böceklerinin Zararları

Amerikan hamamböcekleri oldukça pis, bakteri ve mikrop barındıran böceklerdir. Çürüöüş leş hayvan kalıntıları, kanalizasyon, çöplük gibi oldukça fazla bakteri ve mikrobun ürediği ortamlardan evlerimize geldiklerinden bacaklarına ve vücutlarına bulaşan bu bakteri ve mikropları, evlerimize taşırlar. Temas ettikleri her yere bu mikropları bırakırlar. Bu durumda cilt deri hastalıkları, solunum yolları hastalıkları ve sindirim sistemi hastalıklarının yaşanmasına neden olur. Ayrıca Dünya Sağlık Örgütü’ne (WHO) tarafından bu böcekler üzerinde yapılan bir araştırmaya göre, polio ishal, kolera, dizanteri, cüzzam, karahumma ve veba, gibi ciddi sorunlar yaratan viral hastalıkları meydana getiren zararlı organizmaları taşıdıkları saptanmıştır.

Amerikan Hamam Böceği İlaçlama

Amerikan hamamböceği ilaçlama, böcek ilaçlama işlemlerinde en sık uygulanan ilaçlama türlerinin başında gelir. Hamamböceklerine özel geliştirilen ve Sağlık Bakanlığı tarafından onaylanan jel ilaçlarla ilaçlama işlemi yapılır.

Jel ilaçlama kullanımı oldukça basit olan bir ilaçlama yöntemidir. Tadı ve kokusu ile hamamböceklerini cezbeden jel ilaç tabanca biçiminde bir alet içerisine yerleştirilerek, böceklerin geçiş noktalarına damlatma şeklinde noktalar halinde sıkılır. Zehirli olan bu ilaç böcekler tarafından tüketildiğinde bir süre sonra etkisini göstererek böceklerin ölmesini sağlar.

Eğer ortamda çok yoğun bir hamamböceği istilası mevcut ise, o zaman sıvı ilaçlama tercih edilir. Özellikle de pastane, restoran gibi besinlerin çok olduğu ortamlarda daha geniş bir alanda hamamböceklerini etkisizleştirmek için sıvı ilaçlama püskürtme yöntemi ile gerçekleştirilir.
İlaca temas eden böcekler kısa sürede etkisiz hale geleceklerdir. İlacın daha uzun zamanda tüm böcekler üzerinde etkisinin sürmesi için de ilaçlama sonrasında 15-20 gün ıslak temizlik yapılmaması da oldukça önemlidir. Aksi durumda ilacın etkisi azalacak ve ilaçlama işlemi sonuç vermeyecektir.

İstanbul’un tüm ilçe ve semtlerine hizmet veren Avrupa İlaçlama şirketimize

Avrupa YakasıAnadolu Yakası
0(212) 552 58 880(216) 425 22 50
telefon numaralarından arayarak müşteri temsilcilerimizden tüm haşere, böcek ve kemirgenlerle ilgili detaylı bilgi alabilirsiniz. Ayrıca sitemizde bulunan talep formunu da doldurarak dilediğiniz sorunun yanıtına ulaşabilirsiniz. Avrupa İlaçlama Firmamızı tercih ederek, Sağlık Bakanlığı onaylı ilaçlarımız ve ilaçlama yöntemlerimizden faydalandığınızda, siz de binlerce müşterimizden biri olup daha sağlıklı yaşam alanlarına en kısa sürede kavuşabilirisiniz.