Yaşam döngüsü içerisinde oldukça önemli bir yere sahip olan arılar, eko sistemin olmazsa olmaz parçasıdırlar. Ünlü fizikçi olan Albert Einstein’ın bu alanda yaptığı bilimsel çalışma ve tespitlere göre eğer arılar dünya üzerinde tamamen yok olmuş olsalardı insanlar sadece 4 yıl yaşayabilirler, ne bitki örtüsü, ne toprak ne de insan var olabilirdi! Doğa üzerine katkıları saymakla bitmeyen arıların insanlara faydalarına bakıldığında ise aklımıza ilk gelen bal üretmeleridir.

Arı ilaçlama işlemindeki amaç, insanların yaşam alanlarını istila eden ve korku ile paniğe neden olan sınırlı sayıdaki arıyı etkisiz hale getirmek ve mekânlarda arıların kovan yapmasını engellemektir. Özellikle toplu halde saldırdıklarında sokma sonrasında insanların ölümlerine neden olabilen tür olan yaban arılarına karşın arı ilaçlama işlemi yaptırılması da kaçınılmazdır.

Arı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Her bir arının ömrü ortalama 6 haftadır. Bu kadar kısa bir süre içerisinde arıların birbirleri ile kusursuz olarak sağladığı iş birliği, elektronik bir mekanizma gibidir. Bir kovan içerisinde ortalama 10.000 ila 80.000 arasında arının görev yapması ve her bir arının kendine ait bir görevle kargaşa çıkarmadan işini yürütmesine bakıldığında şaşkınlık verici bir düzen görülmektedir. Arılar dış görünüşleri itibari ile birbirlerine çok benzese de oldukça farklı türlere sahiptirler.
  • Her bir koloninin başında bir kraliçe (ana) arı bulunur. Kraliçe arı, döllenerek koloninin çoğalmasını sağlar. Kovanda bulunan diğer dişi tüm arılardan daha büyüktür.
  • Erkek arıların iğnesi yoktur. Sokmazlar ve bal üretemezler. Tek fonksiyonları ise kraliçe arıyı döllemektir.
  • İşçi arılar ise bizlerin bildiği tabirle dişi bal arılardır. Kovanın temizliği, polen toplanması, balmumunun yapılması, kovanın korunması ve kovana giren her türlü zararlı diğer canlıların öldürülmesi görevini üstlenirler.
  • Arıların en çok bilinen türleri ise şunlardır: Bal arısı, mazı arısı, eşek arısı, kazıcı arı, çömlekçi arı, sondajcı arı kâğıt arısı, testereli arı ve tarla arısı.
  • Arıların boy ve türleri yaşadıkları bölgelere göre değişir.
  • İnsanlar için en tehlikeli olan arı türü ise eşek arısı, diğer adıyla yaban arılarıdır.

Arıların Zararları

Arılar koloni halinde yaşarlar ve özellikle de bal ürettikleri kovanlarına karşı bir tehlike sezdiklerinde toplu halde saldırma özellikleri olduğu için insanların arılara karşı her zaman temkinli davranması gerekmektedir. Arılar içerisinde en zararlı olanı yaban arılarıdır. İnsan ve hayvanlara toplu halde saldırdıkları için ölümcül olabilmektedirler. Yaban arıları bal üretmezler ancak bitki özlerinden beslendiklerinden ürünlerin verimliliğini düşürme gibi bir özellikleri de mevcuttur. Ayrıca yaban arıları bal arılarını da besin olarak kullanırlar. Bu durum da özellikle bal arısı üretimi yapan arıcılık faaliyetlerini de olumsuz yönde etkiler. Yaban arıları bir saldırı sezdiğinde kuyruğunda bulunan zehirli iğnesi ile saldırıya geçer. Genellikle toprak altında yuvalansalar da bazı durumlarda çatı katlarında, balkonlarda ve evlere yakın bahçelerde yuvalandıkları da görülür. Bu durum da insanlar açısından tehlikeli bir durumdur.

Arı İlaçlama

Arı ilaçlama işlemi kesinlikle işin ehli eğitimli ve profesyonel kişilerce gerçekleştirilmelidir. Arıların saldırganlığı karşısında temkinli olmak ve herhangi bir zarar görmemek adına bireysel yöntemlere başvurulmaması önemlidir.

Arı ilaçlama işleminde mekânın özelliği ve arı türü doğru şekilde analiz edilerek adım atılmalıdır. Kapalı ve dar bir alanda arı ilaçlama uygulaması yapılacaksa, kokulu ilaçlama sisleme tekniği ile gerçekleştirilir. Özellikle de tehlikeli ve saldırgan olan eşek arılarına karşın arı ilaçlama uygulamasında kokulu ulv tekniği kullanılmalıdır. Kokusuz ilaçların etkisi düşük olduğundan arı gibi uçan haşerelerin etkisiz hale getirilmesinde yetersiz kalacaktır.

Arı ilaçlama işleminde önemli olan husus da sadece arıların yuva yaptığı alanların ilaçlanması yeterli olmamasıdır. Evinizin çok yakın bir konumuna yuvalanan arıların evinizin içine girişinin önlenmesi için ilaçlamanın ev içerisinde de yapılması 2 kat koruma sağlayacak bir faktördür.

Avrupa ilaçlama firmamız tüm haşere ve böceklerde olduğu gibi arı ilaçlama işleminde de son teknoloji yöntem ve ziraat mühendislerimizce hazırlanan özel ilaçları kullanmaktadır. İlaçlarımız ve tekniklerimizin her biri sertifikalıdır ve Sağlık Bakanlığı tarafından da onaylanmıştır. Özellikle de evlerinizin balkon tavanları ve çatı katlarında yuvalanan arılara karşı vakit kaybetmeden firmamızla iletişime geçerek arı ilaçlama uygulaması talebinde bulunabilirsiniz.

İstanbul’un tüm ilçe ve semtlerine hizmet veren Avrupa İlaçlama şirketimize

Avrupa YakasıAnadolu Yakası
0(212) 552 58 880(216) 425 22 50
telefon numaralarından arayarak müşteri temsilcilerimizden tüm haşere, böcek ve kemirgenlerle ilgili detaylı bilgi alabilirsiniz. Ayrıca sitemizde bulunan talep formunu da doldurarak dilediğiniz sorunun yanıtına ulaşabilirsiniz. Avrupa İlaçlama Firmamızı tercih ederek, Sağlık Bakanlığı onaylı ilaçlarımız ve ilaçlama yöntemlerimizden faydalandığınızda, siz de binlerce müşterimizden biri olup daha sağlıklı yaşam alanlarına en kısa sürede kavuşabilirisiniz.