Zehri ister ölümcül olsun ister olmasın, size zarar versin ya da vermesin gördüğümüz ve yakınımızda dolaşan her türlü haşere böcek ya da kemirgen bizi tedirgin ve huzursuz eder. Bu canlılar içerisinde bulunan pek çok tür de özellikle de görünüşleri nedeniyle oldukça ürkütücü ve korkutucudur. Bunlardan biri de çıyanlardır.

Sıcak ortamların canlısı olan çıyanlar, insanlar için ölümcül tehlike taşımazlar. Ancak gerek görünümleri açısından gerek ise böceklerin insanlar üzerine olan etkileri bakımından son derece huzursuzluk yaratan canlılardır. Alınacak bazı önlemlerle evlerimize girişlerini önleyebileceğimiz çıyanlar diğer böcek türlerini yiyerek beslenir ve ağırlıklı olarak ağaç odun gibi ahşap materyallerde yaşarlar. Çıyan ilaçlama ile bu böceklerden kurtulmak da son derece kolaydır.

Çiyan Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Görünümleri itibari ile daha çok tırtıl ve kırkayak karışımı bir özelliğe sahip olan çıyanlar daha çok dış mekân canlısıdır. Evlere diğer böcekleri avlamak için girerler. Uygun ortam yaratılmaz ise çıyanlar bir süre sonra evinizi terk edecektir. Çıyanların özelliklerini ise şu şekilde sıralayabiliriz:
 • Sıcak ortamları severler. Ortalama olarak 3-11 cm olarak uzunlukları değişen çıyanlarda 17 çift bacak mevcuttur.
 • Evlerde apartmanlarda ve bahçelerde sıklıkla görülür. Görünüşleri nedeniyle korku verirler.
 • Daha çok geceleri aktif olurlar.
 • Odun istifleri, bahçe ve bodrumlardaki eşya yığınları, çalılıklar, yaprak birikintisi gibi ortamlar çıyanların ana evleridir.
 • İç ortamlarda ise daha çok pencere ve kapı kenarları, süpürgeliklerde gizlenirler.
 • Etçil canlılardır. Ağırlıklı olarak böceklerle, ölü fare, örümcek ve sürüngenleri yiyerek beslenirler.
 • Evinizde böcek sorunu varsa bu çıyanı evinize çekecek en büyük faktördür.
 • Besin bulamadıklarında sebze ve otlarla da beslendikleri olur. Bu açıdan özellikle de bahçe ve bağdaki ekinlere de zarar verirler.
 • Böcek kalıntıları ve ölü hayvan artıkları ana besin kaynakları olduğu için, yediği böceklerde bulunan mikrop ve bakterileri de taşıma özelliği vardır.
 • Sonuç itibari ile bir böcek türü olduğu için hastalık taşıyıcı bulaştırıcı özelliği de mevcuttur.
 • Bu canlılar oldukça zehirli olabilmektedir. Ayaklarını zehrini bırakmak için kullanırlar.
 • Daha çok kırkayak böceği ile karıştırılan çıyanların büyük olanlarının boyutları 20-30 cm arasında değişiklik gösterir.
 • Renkleri yaşam alanlarına göre değişen bu zararlı canlıların sarımsı, siyah ve kırmızı renkli olanları mevcuttur.
 • Pire, kene, fare, bit, kulağakaçan gibi direkt olarak insanlara saldırarak ya da insanlar üzerinde kemirme, kan emme gibi etkileri olmasa da yukarıdaki faktörler nedeni ile tehlikeli canlılardır.
 • Çıyanlarla mücadele yönteminin en etkilisi ise çıyan ilaçlama işlemidir. Uygulamanın başarılı sonuç vermesi ve yanlış bir adıma neden olunmaması için işlemin profesyonel böcek ilaçlama şirketleri tarafından yapılması gerekmektedir.

Çiyan İlaçlama

Çıyan ile mücadele yöntemlerinden biri de çıyanın yaşadığı alanların boşaltılarak temizlenmesidir. Örneğin evinizi saran bir sarmaşık, yine evinizin dış cephesine istiflenmiş odunlar, evinizin dış duvarında delik ve çatlaklar varsa bunlar ortadan kaldırıldığında çıyanların evinize girme olasılığı olmayacaktır.

 

Eğer evinizde bir böcek sorunu yaşıyorsanız, bu böceğe karşı yapacağınız bir böcek ilaçlama işlemi sonrasında çıyan da evinize girmeyecektir.

 

Eğer evinizin içinde çıyana rastladıysanız vakit kaybetmeden Avrupa İlaçlama firmamızı arayarak çıyan ilaçlama talebinde bulunabilirsiniz. Çıyan ilaçlama işleminde sıvı ilaçlama teknikleri tercih edilir. Çıyanlar zor ölen dayanıklı haşerelerden oldukları için etkisi yüksek keskin ilaçlar tercih edilmelidir. Aksi durumda çıyanların yok edilmesi mümkün olmayacaktır. Zor ölen haşereler için daha çok kokulu sıvı ilaçlar tercih edilir. Bu ilaçlar püskürtme ve buharlama yöntemleri ile haşere böcek için ortamlara uygulanmaktadır.

 

Çıyanlar ilacın etkisi ile bir anda saklandıkları alandan çıktıkları için bu yöntemlerin bireysel olarak denenememesi çok önemlidir. Aksi durumda size saldırabilir ve ısırabilirler. Çıyan ısırması ise ciddi derecede sağlık problemleri yaratan bir durumdur. Zehirli olduklarından çıyan ilaçlama uygulamasının profesyonel uzman ekiplerce yapılması gerekmektedir. Bu alanda uzun yıllardır faaliyet gösteren firmamızla iletişime geçerek 7 gün 24 saat dilediğiniz zaman diliminde evinizde ya da diğer yaşam alanlarında görülebilen çıyanlara karşı ilaçlama yaptırmanız mümkün. Uygun fiyatlarımızdan yararlanmak için Avrupa ilaçlama ile iletişime geçebilirsiniz.

İstanbul’un tüm ilçe ve semtlerine hizmet veren Avrupa İlaçlama şirketimize

Avrupa YakasıAnadolu Yakası
0(212) 552 58 880(216) 425 22 50
telefon numaralarından arayarak müşteri temsilcilerimizden tüm haşere, böcek ve kemirgenlerle ilgili detaylı bilgi alabilirsiniz. Ayrıca sitemizde bulunan talep formunu da doldurarak dilediğiniz sorunun yanıtına ulaşabilirsiniz. Avrupa İlaçlama Firmamızı tercih ederek, Sağlık Bakanlığı onaylı ilaçlarımız ve ilaçlama yöntemlerimizden faydalandığınızda, siz de binlerce müşterimizden biri olup daha sağlıklı yaşam alanlarına en kısa sürede kavuşabilirisiniz.