Danaburnu böceği, toprak içinde yaşayan ve bitkilerin köklerini keserek onlara zarar veren bir böcek türüdür. Özellikle de yeni ekilen bitkilerde yol açtıkları hasar daha net görülen danaburnu böceğinin kırmızımsı, koyu kahve ve koyu gri renklileri mevcuttur. Danaburnu ile mücadele erken yapıldığı takdirde olası büyük maddi kayıpların önüne geçmek kolaylaşır.

Yaşam süreleri kısa ancak yumurtadan yetişkinliğe ulaşma süreleri 2 yılı bulan danaburnu böcekleri tıpkı çekirgeler gibi çiftçiler için oldukça zararlı olan böceklerdir. Danaburnu böceğini çekirgelerden ayıran özellik ise toprak altında faaliyet sürdürmeleri ve daha kolay şekilde etkisiz hale getirilmeleridir. Danaburnu ilaçlama işlem yaptırıldığında maddi kayıplar sona erer.

Danaburnu Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Danaburnu görünüşü itibari ile diğer böcek türlerinden çok kolay şekilde ayırt edilirler. Boyutları oldukça küçük olan bu böceklerin ön kolları arka bacaklarından daha kısadır. Böylece toprağı daha kolay eşeler ve kendilerine yol açarlar.

Danaburnu Özellikleri nelerdir?

Danaburnu böceği diğer böcekler gibi hızlı çoğalırlar. Tek bir seferde 200 ila 300arası yumurta bırakırlar. Bu yumurtalar dişi danaburnu böcekleri tarafından, yine kendilerince açılan özel odalara bırakılır. 1 kış geçtikten sonra, yavru böcekler yumurtadan çıkarlar. Temmuz ayında erişkinliğe ulaşan yavrular 1 yılda oluşumunu tamamlamış olurlar. Yaşam alanları killi ve yumuşak toprak altlarıdır. Açtıkları delikler sayesinde toprak altında rahatlıkla ve hızla ilerlerler. En fazla görüldükleri alanların başında tarla ve bahçe gelmektedir. Bağ ve bahçe içinde bulunan evlerde de danaburnu görülme olasılığı yüksektir. Toprağın altından çıktıkları zamanlarda toprak üzerinde bulunan ekin ve bitkileri de yiyerek beslenmelerini sürdürürler.

Danaburnu Nasıl zarar verir?

  • Danaburnu böceği insana zarar veren, saldıran ya da ısıran bir böcek türü değildir. Zehirli de değillerdir.
  • En büyük zararları ekin, mahsul ve bitkiler üzerinedir. Özellikle de taze ve yeni ekilen, henüz yeni filizlenen ekinlerin köklerini kemirerek ürünün tahrip olmasına neden olurlar.
  • Süs bitkileri, sebze ve meyve fidanları, tarımsal ürünler, pamuk, mısır buğday ve ağaç fideleri gibi çok sayıda bitki türünü yiyerek beslendikleri için zirai anlamda büyük maddi kayıplara yol açarlar.
  • Danaburnu ile mücadele edildiğinde doğru zamanın belirlenmesi son derece önemlidir. Özellikle de yavru böceklerin yumurtalardan çıkmaya başladığı dönemlerde danaburnu ilaçlama işleminin yapılması çok daha büyük bir avantaj sağlayacaktır.

Danaburnu İlaçlama

Danaburnu böceğini yakalamak ve etkisiz hale getirmenin tek yolu toprak üzerinde danaburnu ilaçlama uygulamasının yapılmasıdır. Ancak bu işlemin yapılması profesyonellik gerektirir. Çünkü yanlış bir ilaç ve teknik kullanıldığında toprağın verimi düşebilir, toprakta bulunan bitkiler de bundan zarar görebilirler. Bu nedenle Sağlık Bakanlığı onayı alan ilaçlama firmaları dışındaki firma ve kişiler bu işlemi yapmamalıdırlar.

Danaburnu ilaçlama yapılırken ilacın ölçüsü ve etkisi de iyi ayarlanması gerekir. Fazla ilaç uygulaması az önce saydığımız olumsuz etkileri yaratırken ekstra bir maddi kaybı da beraberinde getirir. Diğer taraftan eksik yapılan bir ilaçlama da danaburnu böceğini etkisiz hale getirmeyecektir. Toprak altının ilaçlanması mümkün olmadığından ilaçla işleminin bilinçli, kontrollü ve doğru şekilde yapılması, danaburnu böceğinden kurtulmada son derece önem taşır.

Unutulmamalıdır ki toprak içinde toprağı besleyen ve toprağa verim katan başka canlılar da vardır. Bu canlıların da yapılan danaburnu ilaçlama işleminden etkilenmemesi ve zarar görmemesi için son dere dikkatli olunması gerekmektedir. Tüm bunlar da yapılacak olan işlemin uzman kişilerce yapılması gerektiğinin önemini ortaya koymaktadır.

Danaburnu ilaçlama nasıl yapılır sorusunun bir diğer yanıtı da işlemde kullanılacak tekniğin de doğru belirlenmesidir.  Bazı durumlarda kokulu sıvı ilaçlama tercih edilirken bazı durumlarda ise kokusuz sıvı ilaçlama tercih edilmektedir. Eğer kokulu ilaç kullanılacaksa ULV ya da pülverizatör cihazı kullanılır. Bu cihazlara doldurulan sıvı ilaç oldukça etkili bir ilaçtır. Püskürtme şeklinde toprağa sıkılan ilaç kısa sürede etki gösterir. Kokusuz ilaç ile yapılacak bir teknikte ise böcekler bu ilacı yalama ya da temas etme durumunda ilacın etkisine maruz kalırlar.

Danaburnu böceklerine karşı mücadelede geç kalınmaması gerekir. Zamanında yapılmayan bir müdahale büyük maddi kayıpların yaşanmasına neden olacaktır. Avrupa İlaçlama firmamız İstanbul’un tüm ilçe ve semtlerinde ekonomik ilaçlama hizmeti sunarak tüm böcek türlerine karşı mücadele sergilemektedir.

İstanbul’un tüm ilçe ve semtlerine hizmet veren Avrupa İlaçlama şirketimize

Avrupa YakasıAnadolu Yakası
0(212) 552 58 880(216) 425 22 50
telefon numaralarından arayarak müşteri temsilcilerimizden tüm haşere, böcek ve kemirgenlerle ilgili detaylı bilgi alabilirsiniz. Ayrıca sitemizde bulunan talep formunu da doldurarak dilediğiniz sorunun yanıtına ulaşabilirsiniz. Avrupa İlaçlama Firmamızı tercih ederek, Sağlık Bakanlığı onaylı ilaçlarımız ve ilaçlama yöntemlerimizden faydalandığınızda, siz de binlerce müşterimizden biri olup daha sağlıklı yaşam alanlarına en kısa sürede kavuşabilirisiniz.