Yapı ve görünüşleri bakımından küçük bir kelebeği andıran ve genellikle açık kahverengi ve bej renklerinde olan güveler, evlerde en sık karşılaşılan haşere türlerindendir.  Uçan bir haşere olan ve özellikle de evlerde eşyalara ciddi zararlar veren güveler ile mücadele profesyonel çalışmayı gerektiren bir durumdur.

Ev güvesi, giysi güvesi ve kürk güvesi olarak 3 farklı türü bulunan güveler, doğada memeliler, kanatlılar ve diğer pek çok hayvan için bir besin kaynağıdır. Ev ortamında bulunan güveler halı gibi tüylü ve yünlü eşyaları çok severler ve bu eşyaları kemirerek zarar verirler. Evlerde karşılaşma oranı en yüksek olan güve türü ise giysi güvesidir. Bu güvelerin varlıkları fark edildiği anda hemen harekete geçmekte yarar vardır.

Güve Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Güvelerin evlerini istila edip etmediğini anlamanın birkaç yolu vardır. Bunlardan biri, kumaşlarınızda, halılarınızda ve kıyafetlerinizde delik ve lekelere rastlamanızdır. Nemi, tüyü, yünü seven bu canlılar, bu tür eşyaların bulunduğu alanlarda sıklıkla barınırlar. Eğer halılarınızda tozlanma ve yıpranma görürseniz, elbise dolaplarınızın köşe kuytularında ağa rastlarsanız ve kıyafetlerinizde lekelenme ve delik gibi sorunlarla karşılaşırsanız bilin ki bunların mimarı güvelerdir.

Güvelerin Genel Özellikleri:

  • Giysi güvelerinin boyutu ortalama 6-8 mm civarındadır. Bu tür güveler ışığı ve uçmayı pek sevmezler ve genellikle koşarak hareket ederler.
  • Görünüşleri itibari ile güveler küçük kelebekleri andırır ve kanatlılardır.
  • Yetişkin olan giyisi güvelerinin beslenme gibi bir ihtiyaçları yoktur.
  • Kürk güveleri ise derilerde ve yünlü tüylü ortamlarda barınmayı yaşamayı tercih ederler.
  • Güveler tarafından yapılan istilalar kendisini hemen belli etmez. Eğer temiz bir kıyafetinizde toz ve renk solukluğu, diğer kıyafetlerde lekelenme ve delikler görürseniz evinize güve girdiğini rahatlıkla anlayabilirsiniz.
  • Dolaplarınızın köşe bölmelerinde ağlanma meydana gelmişse bu da bir güve belirtisi olarak karşısızdadır.
  • Güvelerin renkleri ve boyutları türlerine göre değişir. Bazı güvelerin kanat boyutları 2 cm civarı olabiliyorken bazıları çok daha küçüktür. Kimi güveler açık gümüş rengindeyken bazıları açık kahve tonlarına veya kırmızımsı tonlara sahiptir.
  • Ev ortamında yaşayan güveler ağırlıklı olarak mutfak ve kiler tipi alanlarda bulunan malzemelerde ve giysi ile kumaşlarda beslenerek barınırlar.
  • Güveler genelde ışığı sevmeyen uçan canlılardır.

Güvelerin Zararları

Güvelerin en tipik ve açık zararı eşyalarda yarattığı tahribattır. Mont, palto, süveter, kazak, yünlü kumaşlardan yapılan kıyafetler güveler için doğal yaşam ortamları olduğundan, bu eşyaları kullanılamaz hale getirirler ve maddi kayıplara neden olurlar. Bunların yanı sıra, yastık-yorgan, tüylü ve yünlü oyuncaklar, dekoratif malzemeler, halı, atkı gibi ürünlere de ciddi zararlar verirler. Bazı güve türleri ise tarımsal ürünlere zarar vermekle tanınır. Özellikle de bu tür güveler Türkiye’nin kuzey kesimlerinde sıkça görülür. Bazı güve türleri ise ahşap ve deri ürünlerini kemirerek ciddi maddi zararlara neden olmaktadırlar. Özellikle de bu tür ürün imalatı yapan iş yerleri ve depolarda güve sorunu sıklıkla yaşanan ve baş ağrıtan bir sorundur. Güveler tüylerinde ve dış kabuklarında çevresel etmenlerden kaynaklı bazı kalıntılar taşırlar. Özellikle de cildi hassas olan kişiler, güveler tarafından eşya ve kıyafetlere bulaşan bu kalıntılara maruz kaldıklarında ciltte kaşıntı ve alerjik reaksiyon görülebilir. Nadir şekilde de olsa bazen güvelerin kurdeşen olarak biline deri hastalığına da neden olduğu saptanmıştır.

Güve İlaçlama

Güveler gerek maddi gerek ise insan sağlığı açısından büyük sıkıntılar yaratan uçan bir haşere türüdür. Evlerde ve giyim mağazalarında, depolarda sıklıkla karşılaşılan güve ile mücadele edilmediği taktirde daha büyük sorunlar yaşanması muhtemeldir. Güvelere karşı alınacak en sağlıklı tedbir ise güve ilaçlama uygulamasıdır.

Güve ilaçlama için tercih edilen yöntem ise sıvı ilaçlamadır. Bazı ortamlarda kokulu ilaçlama tercih edilirken, bazı ortamlarda ise kokusuz ilaçlama tercih edilmektedir. Her iki ilaçlama türü de güvelerin etkisizleştirilmesinde etkili yöntemlerdir.

Kokulu sıvı ilaçlama insan sağlığı açısından olumsuz etkiler yaratacağından ve işlemin yapıldığı esnada ortamın terk edilmesi zorunlu olduğundan genelde bodrum, depo gibi alanlarda güvelere karşı daha sık tercih edilir. Ancak güve istilasının yoğun olduğu mekânlarda kokulu ilaçlama daha fazla etkili olduğundan tercih edilmektedir.

Güveler uçan, koşan haşere türü oldukları için buharlama ve püskürtme ilaçlama teknikleri ile ilaçlama yapılması şarttır. Güvelerin bulunduğu her alana ister kokulu ister kokusuz ilaçlama yapılsın bu tekniklerle ilaçlar püskürtülerek sıkılır. İlaca maruz kalan güveler de kısa sürede etkisiz hale gelerek ortamdan temizlenirler.

Güve ilaçlama işlemi için kokulu ilaçlama tercih edilirse bazı tedbirlerin alınması şarttır. Güveler kıyafet ve dolapları istila ettikleri için, ilaçlama sonrasında kıyafetlerinizi yıkamadan asla kullanmamalısınız. İlaçlama işleminden en az 2-3 saat mekâna giriş yapılmamalıdır. Mekâna girilmeden yarım saat önce ortam havalandırılmalıdır. İlacın ortamdaki etkisinin daha uzun süre kalıcı olması için de en az 20 gün ıslak temizlik yapılmaması gerekmektedir.

İstanbul’un tüm ilçe ve semtlerine hizmet veren Avrupa İlaçlama şirketimize

Avrupa YakasıAnadolu Yakası
0(212) 552 58 880(216) 425 22 50
telefon numaralarından arayarak müşteri temsilcilerimizden tüm haşere, böcek ve kemirgenlerle ilgili detaylı bilgi alabilirsiniz. Ayrıca sitemizde bulunan talep formunu da doldurarak dilediğiniz sorunun yanıtına ulaşabilirsiniz. Avrupa İlaçlama Firmamızı tercih ederek, Sağlık Bakanlığı onaylı ilaçlarımız ve ilaçlama yöntemlerimizden faydalandığınızda, siz de binlerce müşterimizden biri olup daha sağlıklı yaşam alanlarına en kısa sürede kavuşabilirisiniz.