Böcekler ve haşereler içerisinde en fazla tanınan ve en çok türü bulunan böcekler hamam böcekleridir. Aynı zamanda insanların yaşadıkları mekânlarda en fazla görülen tür de olan hamam böcekleri, sağlık açısından da çok sayıda hastalığın bulaşmasında büyük rol oynarlar. Hamam böceği ile mücadele alanında en kesin sonucu veren işlem ise hamam böceği ilaçlama uygulamasıdır.

Böcek ilaçlama alanında sektörün lideri konumunda olan firmamız Avrupa ilaçlama, hamam böcekleri ile mücadelede de uzun yıllardır başarılı çalışmalara imza atmıştır. Her bir böcek türüne özel ziraat mühendislerince geliştirilen böcek ilaçlarımız ve ilaçlama tekniklerimiz Sağlık Bakanlığı tarafından onaylı ve TSE belgelidir.

Hamam Böceği Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Hamam böcekleri çok hızlı çoğalan böcek türlerinden biridir. İnsan sağlığı üzerinde olumsuz etkileri olan hamam böcekleri kendi içerisinde birden fazla türe ayrılır. Bunlardan bazıları Amerikan Hamam Böceği, Alman Hamam böceği, kakalak, karafatma, kalorifer böceği ve Oryantal (Doğu) Hamam böceğidir. Hamam Böceğinin Özellikleri ve Zararları nelerdir? İnsanların yakalandıkları hastalıkların yüzde 80’ine böceklerin neden olduğunu biliyor muydunuz! Bu böcekler içerisinde kuşkusuz en çok mikrop barındıranları da hamamböcekleridir.
  • İnsanların yiyeceklerini ve besin artıklarını tüketerek beslenirler. Ağızlarındaki salgıyı, dışkıyı ve dışarıdan taşıdıkları mikropları üzerlerinde gezdikleri besinlere bırakırlar. Bu besinleri tüketen kişilerde ‘gıda zehirlenmesi’ riskine neden olurlar.
  • Oldukça hızlı hareket etme ve hızlı çoğalma özelliğine sahip olduklarından bireysel yöntemlerle yok edilmeleri mümkün değildir.
  • Bir hamamböceğini öldürdüğünüzde bile riskten kurtulmazsınız. Eğer yumurta taşıyan dişi bir hamamböceği öldürmüşseniz, etrafa yumurtaları saçılmış olacaktır. Bu da bir süre sonra bu yumurtalar aracılığıyla yeni bir böceklenme sorununu meydana getirecektir. Bu nedenle haşere kontrol amaçlı profesyonel böcek ilaçlama yapılması gerekmektedir.
  • Hamamböcekleri yumurtlama sistemi ile çoğalırlar. Tek bir üremede ortalama 80- 100 arası yumurta yapar ve bu yumurtaları bir süre sırtında taşırlar. Sırtından dökülen yumurtalar etrafa yayılır. Gözle görülmeyen bu yumurtalardan ilaçlama dışında kurtulma şansı da yoktur.
  • Hamamböcekleri derilerini yani dış kabuklarını dökerek büyüdükleri için, astımı tetikleyici etkiye de sahiptir. Toz bulutu ile birlikte havaya kalkan bu deri kalıntıları solunum yolu hastalıklarının da oluşumunda ya da tetiklenmesinde büyük bir rol oynar.
  • Vücutlarından bakteri ve mikroplar temas ettikleri her yere bulaşır. Bu bakterilere temas eden insanlarda mide ve bağırsak yani sindirim yolu hastalıkları görülme olasılığı da çok yüksektir.
  • Koku alma duyuları en fazla gelişen canlı türü olan hamamböcekleri, bu özellikleri nedeniyle bilim alanında çok sayıda deneyde de kullanılmaktadırlar. Özellikle de adli tıpta cinayet vakalarının çözümünde kendilerine sıklıkla başvurulması da buradan gelmedir!
  • Beslenmeden 1 ay, su içmeden 10 gün başları koptuktan sonra bile 1 hafta yaşayabilmeleri ne kadar dayanıklı canlılar olduklarını da gözler önüne sermektedir.
Hamam böcekleri Nerelerde Yaşar? Bu sorunun en kısa yanıtını şu şekilde verebiliriz: Hamamböcekleri insanların yaşadığı her yerde yaşarlar. Bunun ana sebebi ise beslenme ve barınma için insanların yaşam alanlarının hamamböcekleri için oldukça elverişli olmasıdır. Bunun dışında nemli ve kirli ortamları da seven hamam böcekleri, bataklık, çöplük gibi kirli ve pis alanlarda da kolaylıkla yaşamlarını sürdürürler. Ev gibi ortamlarda ağırlıklı olarak mutfak banyo tuvalet ve lavabo gideri gibi alanlarda daha sık görülür ve yuvarlanırlar. Çünkü hamam böcekleri nemli ortamlarda yumurtalarını bırakırlar.

Hamam Böceği İlaçlama

Hamam böceği ilaçlama işlemi profesyonellik isteyen bir iştir. İki yolla ilaçlama yapılır. Bunlardan birincisi sıvı ilaçlamadır. Suya karıştırılarak kullanılan böcek ilacı ortamda püskürtme ya da buharlama teknikleri ile uygulanır. Bu ilaçlama yöntemi sayesinde hem böceklerden hem de böceklerin ortama bıraktığı bakteri mikrop ve yumurtalardan da kurtulmak mümkündür. Dışarıdan alınacak basit böcek ilaçları ise bu türlü bir sonuç vermeyeceğinden bireysel yolla çözüm aranması başarı sağlamayacaktır.

Hamam böceği ilaçlama işlemlerinde başvurulan bir diğer yöntem ise jel ilaçlama yöntemidir. Jel ilaçlamanın en büyük özelliği tamamıyla hamam böcekleri türlerine özel geliştirilen bir ilaç olmasıdır. Daha çok ev ve küçük mekanlarda yoğun böceklenmenin olmadığı alanlarda tercih edilen hamam böcekleri üzerinde oldukça etkili olan bir ilaçlamadır. Hamam böcekleri ile mücadele alanında en fazla kullanılan ilaç olan jel ilaç damlalar halinde böceklerin geçiş güzergahına sıkılır. İlacın kokusu ve tadı böceği kendisine çeker. İlacı yiyen böcek bir süre sonra kendi yuvasında ölür ve ölü böceği yiyerek beslenen diğer böcekler de ilaçtan kısa sürede etkilenirler. Böylece daha kısa sürede daha çok sayıda böceğin yok edilmesi sağlanmış olur.

İstanbul’un tüm ilçe ve semtlerine hizmet veren Avrupa İlaçlama şirketimize

Avrupa YakasıAnadolu Yakası
0(212) 552 58 880(216) 425 22 50
telefon numaralarından arayarak müşteri temsilcilerimizden tüm haşere, böcek ve kemirgenlerle ilgili detaylı bilgi alabilirsiniz. Ayrıca sitemizde bulunan talep formunu da doldurarak dilediğiniz sorunun yanıtına ulaşabilirsiniz. Avrupa İlaçlama Firmamızı tercih ederek, Sağlık Bakanlığı onaylı ilaçlarımız ve ilaçlama yöntemlerimizden faydalandığınızda, siz de binlerce müşterimizden biri olup daha sağlıklı yaşam alanlarına en kısa sürede kavuşabilirisiniz.