Kalorifer böceği insan sağlığı açısından en tehlikeli böceklerin başında gelir. Hamamböcekleri familyasının bir üyesi olan kalorifer böcekleri, evlerimizde en sık karşılaşılan böceklerden biridir. Görünüşleri itibari ile oldukça ürkütücü olan bu böcekler, taşıdıkları sarı renkten dolayı sarı böcekler olarak da adlandırılabilmektedir.

Yaşam süreleri de böcek ve haşereler içerisinde oldukça iyi olan kalorifer böceği, ortalama olarak 1 ila 1,5 yıl arasında yaşarlar. Hem ülkemizde hem de dünyada en fazla bulunan böceklerden biri olan kalorifer böceği, kalorifer sistemleri ve evlerdeki kalorifer petekleri arasında yaşamayı sevdiklerinden bu isimle adlandırılırlar.

Kalorifer Böceği Hakkında Bilinmesi Gerekenler

 • Kalorifer böcekleri bir hamamböceği türüdür. Yetişkinlerin boyu 1-3 cm arasında değişir. Renkleri ağırlıklı olarak sarı tonlarındadır. Sarımtırak kahverengi şeklinde olanlar da yaygındır.
 • Yaşam alanları nemli, sıcak ve karanlık ortamlardır. Çok rahat şekilde bu alanlarda yaşar ve saklanabilirler.
 • Ev gibi ortamlarda daha çok mutfak ve banyo gibi nemli yerleri tercih ederler. Mutfaklarda tezgah altlarında, dolap içlerinde görülürler. Elektrikli cihazların motor bölmelerinde de sıkça rastlanır. Arabaların kalorifer düzeneklerinde, yine evlerdeki petek ve kalorifer borularında da sıkça bulunurlar.
 • Gemiler, restoranlar, fırınlar da en fazla sevdikleri yerlerin başında gelir.
 • Ev gibi yaşam alanlarına, dışarıdan alışveriş torbaları ya da duvarlarda meydana gelen delikler, kanalizasyon aracılığı ile giriş yaparlar.
 • Kalorifer böceği, bulunduğu ortamda yer alan tüm besinlere saldırır ve bu şekilde beslenir.
 • Ölü böceklerden ve onların bıraktığı kalıntılarda da beslenen kalorifer böcekleri, en pis böceklerden biridir.
 • Taşıdığı bakteri ve mikropları, özellikle de besin öğelerine ve temas ettiği her yere bulaştıran bu böcekler, insanlarda, pnomoni, verem, dizanteri, mantar ve astım gibi hastalıkların yaşanmasına neden olurlar.
 • Yedikleri ve gezindikleri besinlerin üzerine salya ve dışkılarını bırakırlar. Bu da hastalıkların insanlara nasıl geçtiğinin en net göstergesidir.
 • Yumurtlama şeklinde çoğalan kalorifer böcekleri, tek bir kerede 200 kadar yumurta bırakma özelliğine sahiptir! Üstelik yumurtadan çıkan bir böcek 18 gün gibi kısa bir sürede erişkinliğe ulaşabilmektedir.
 • Çok hızlı hareket etme becerisine de sahip olan bu böceklerin, bir günde 4,5 kilometre yol kat edebildikleri de bilinmektedir.
Kalorifer böceğini diğer hamamböceği türlerinden ayırt edici özelliklerinin başında da baş bölümlerinde bulunan bir çift anten gelir. Başlarında bulunan bu antenleri kullanarak hem nem hem de yiyeceklerin kokusunu alır! Geceleri faal olan kalorifer böceği gündüzleri dinlenerek geçirir. Kalorifer böceğinin iskelet kısmı ise vücudunun dışında yer alır. Erkek kalorifer böceğinin ise kanatları mevcuttur. Dişilerde ise kanat yoktur. Ancak kanatlar bu böceklerin uçmasını sağlamaz!

Kalorifer Böceği İlaçlama

Dış tabakalarının oldukça dayanıklı olması, çok hızlı hareket etme ve saklanma becerilerinin bulunması nedeni ile kalorifer böceklerine karşın bireysel yollarla mücadele etmek imkansızdır.

Sıradan böcek ilaçlarının kullanılarak basit yöntemlerle evlerinizde ve bu böceklerin bulunduğu ortamlarda ilaçlama yapılması, kesinlikle size çözüm sağlamayacaktır. Bu nedenle kalorifer böceği ilaçlaması uzman ve profesyonel ekiplerce yapılmalıdır.

Avrupa ilaçlama olarak bizler de diğer tüm böcek türlerinde olduğu gibi, kalorifer böceklerine karşın etkin, garantili ve çözüm odaklı ilaçlama uygulaması gerçekleştiriyoruz.

Kalorifer böceği ilaçlama yöntemlerinde sıvı ilaçlama ve jel ilaçlama tekniklerine başvurulur. Eğer ortamda yoğun bir böceklenme meydana geldiyse ve mekan oldukça büyük ise kokulu sıvı ilaçlama yapılması en doğrusu olacaktır. Ancak ortam daha küçük ve böceklenme sorunu az ve orta düzeydeyse bu defa, hamamböcekleri türlerine özel geliştirilen jel ilaçlama yaptırılarak kısa sürede bu canlıların etkisiz hale getirilmesi mümkündür.

Sıvı kokulu ilaçlama, püskürtme yöntemi ile gerçekleştirilir. Böceğin yer aldığı yaşam alanlarına ve yuvalarına yönelik yapılan bu ilaçlamada, oldukça yüksek bir etkiye sahip olan ilaç, hem kokusu hem de içerisindeki kimyasal bileşimler sayesinde böcekleri kısa sürede yok eder.

 Jel ilaçlamada ise ilaç tabancası içerisinde bulunan jel kıvamındaki ilaç, kalorifer böceğinin geçiş noktalarına, yuvalarının kenarlarına ve böceklerin en fazla bulunduğu ortamlara noktalar şeklinde damlatılır. İlacı yiyen böcek ise bir süre sonra yuvasında zehirlenerek ölür. Diğer böcekler de bu böceği yiyerek zehirlenir ve ölürler. Kolay ve zahmetsiz bir işlemdir.

Firmamızla iletişime geçerek her türlü haşere ve böceğe karşın kısa sürede ilaçlama yaptırabilirsiniz.

İstanbul’un tüm ilçe ve semtlerine hizmet veren Avrupa İlaçlama şirketimize

Avrupa YakasıAnadolu Yakası
0(212) 552 58 880(216) 425 22 50
telefon numaralarından arayarak müşteri temsilcilerimizden tüm haşere, böcek ve kemirgenlerle ilgili detaylı bilgi alabilirsiniz. Ayrıca sitemizde bulunan talep formunu da doldurarak dilediğiniz sorunun yanıtına ulaşabilirsiniz. Avrupa İlaçlama Firmamızı tercih ederek, Sağlık Bakanlığı onaylı ilaçlarımız ve ilaçlama yöntemlerimizden faydalandığınızda, siz de binlerce müşterimizden biri olup daha sağlıklı yaşam alanlarına en kısa sürede kavuşabilirisiniz.