Karafatma böceğinin bir diğer adı ise oryantal hamamböceğidir. Geceleri aktif olan ve karanlık ortamlarda yaşamayı seven bu böcekler Tenebrioniddae adı verilen kara böcekgiller familyasının bir üyesidirler.  Karafatma genellikle hamamböcekleri ile karıştırılırlar ancak hamam böcekleri daha toparlaksı bir yapıdadır ve renkleri kahverengi tonlarındadır. Karafatmalar ise daha uzun ve siyah renklilerdir.

Bacaları oldukça uzundur ve bu nedenle örümcekleri de andırırlar. 2 ila 5 cm arası değişen uzunlukta olana karafatma böceği,  dişilerinde dış koruyucu bulunmazken, erkek olanlarında vücutları ser bir kabuk ile kaplıdır. Evlerden özellikle de havaların ısınması ile birlikte geceleri sıkça görülmeye başlayan bu böcekler, hızlıca çoğalma ve yayılma özelliğine de sahiptir.

Karafatma Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Karafatma böceği, haşerelerde yaygın olarak bilinen ortak özelliklerine sadık kalarak oldukça hızlı çoğalırlar. Çiftleşme sonrası 350’ye yakın yumurta bırakan karafatmalar, bu yumurtaların tamamını tek bir noktaya değil, belli başlı noktalara bölerek yayarlar. En fazla parke ve tahtaların altlarını, dolapların içi ve arka kısımlarını, kuytu ve kenar alanları yumurta bırakmak için tercih ederler. Genel Özellikleri
 • Hem bitkisel hem de hayvansal kalıntılarla beslenirler. Ayrıca etçildirler ve ölü böcekleri de yemek olarak kullanırlar.
 • Geceleri aktiftir. Işığı sevmezler ve ışık gördüklerinde hızla kaçışırlar.
 • Oldukça dayanıklı canlılardır. Çok sert olmadığı sürece darbelerden kolay etkilenmezler.
 • Ev gibi yaşam alanlarında en fazla görülen böceklerden biridirler.
 • Nemli, kirli, karanlık, rutubetli, pis ve kirli ortamlarda barınmayı sevdikleri için, en pis böceklerin başında gelirler.
 • Vücutlarında çok sayıda mikrop ve bakteri bulunur.
 • Açıkta bırakılan besin maddeleri, yiyecek kırıntıları, ıslak alanlar bu böcekleri en çok çekici etkiye sahip durumlardır.
 • Bu böceklerin bir diğer dikkat çeken özelliği, insanlarla karşılaştıklarında ya da kendilerine karşın bir müdahale olduğunda bıraktıkları kötü kokudur. Bunu bir tür savunma mekanizması olarak kullanan karafatmalar, karınlarının ucunu havaya kaldırarak bu kokuyu salarlar. Bu sayede diğer böceklere de “tehlike var” sinyali göndermiş olurlar.
 • Renkleri parlak siyahtır. Ürkütücü ve tiksinti verici bir görünümleri vardır. İnce ve uzun yapıdadırlar.
 • Dişi karafatmalar erkeklere oranla daha oval ve iridirler.
 • Karafatma böceği 6 ay kadar yaşar.
 • Depo, bina boşlukları, lağım sistemleri diğer yaşam alanlarından bazılarıdır.
 • Su, sıcak ortam ve gıda, yaşamaları için ana gereksinimleri olduğu için insanların bulunduğu her türlü alan onlar için bir yaşam alanıdır.
 • Hastalığa sebep olma ve bulaştırma konusunda da oldukça faal olan karafatmalar, gıda zehirlenmeleri başta olmak üzere, antrax, hepatit, pnomon,i, mantar hastalıkları, dizanteri, alerjik reaksiyonlar, astım ve bronşit gibi solunum hastalıklarına neden olan oldukça tehlikeli bir haşeredir.

Karafatma İlaçlama

Karafatma ilaçlaması oldukça titizlik ve uzmanlık gerektiren bir uygulamadır. Ferdi ve basit yollarla karafatmaların yok edilmesi mümkün değildir. Oldukça hızlı hareket edebilen ve çok fazla sayıda hızlıca çoğalabilen bir böcek olan karafatma, profesyonel böcek ilaçlama firması tarafından ilaçlanmalıdır.

Kısa sürede yayılma özellikleri de olan bu böceklere karşı ilaçlama yaparken, bu zararlı canlının bulunduğu mekânın tamamının ilaçlanması karafatma ile mücadele konusunda en etkili yöntem olacaktır. Eğer birkaç daireden oluşan bir apartmanda karafatma görüldüyse, apartmanın tamamının ve içinde bulunan tüm dairelerin ilaçlanması gerekir. Aksi halde kısa sürede ilaçlamanın yapılmadığı dairelerde de karafatmaya rastlamak mümkün olacaktır.

Karafatma ilaçlaması için sıvı ilaçlama ve jel ilaçlama tekniklerine başvurulur. Ev ve işyeri gibi ortamlarda karafatmalar için en fazla tercih edilen ilaçlama yöntemi jel ilaçlamadır. Jel ilaçlama tüm hamamböceklerine yönelik gerçekleştirilen ve domino etkisi yaratan bir böcek ilaçlama türüdür.

Jel ilaçlamada mekânın terk edilmesine, öncesinde ya da sonrasında herhangi bir önlem alınmasına gerek durulmaz. Avrupa ilaçlama firmamızın ziraat mühendisleri tarafından hamamböceklerine özel hazırlanan jel ilaçlarımızın tamamı Sağlık Bakanlığı tarafından onaylıdır ve TSE belgeli ilaçlardır. Bu ilaç, tabanca yardımı ile karafatmaların geçiş güzergâhlarına noktalar şeklinde sıkılır yani damlatılır.

İlacın kokusu ve tadı, karafatmaları kendisine çekme özelliğine sahip olduğundan bu böcekler tarafından rahatlıkla tüketilirler. Karafatma ilaçlama yönteminden biri olan jel ilaçlama domino etkisine sahiptir. İlacı yiyen böcek bir süre sonra yuvasında ölür. Yuvada bulunan diğer böcekler de ölü böcekten beslendikleri için toplu bir ölüm gerçekleşir.

Karafatma ilaçlama yöntemlerinden biri de kokulu ve kokusuz sıvı ilaçlamadır. Her iki ilaçlamada da püskürtme tekniği kullanılan, özel cihazlar aracılığı ile su bazlı ilaçlar, böceklerin yuvalarına ve gezindikleri ortamlara sıkılır.

Daha çok, apartman, fabrika, üretim alanları, okul, hastane gibi kamu alanlarında tercih edilir. Çünkü bu tür alanlarda karafatma yoğunluğu daha fazladır.

İstanbul’un tüm ilçe ve semtlerine hizmet veren Avrupa İlaçlama şirketimize

Avrupa YakasıAnadolu Yakası
0(212) 552 58 880(216) 425 22 50
telefon numaralarından arayarak müşteri temsilcilerimizden tüm haşere, böcek ve kemirgenlerle ilgili detaylı bilgi alabilirsiniz. Ayrıca sitemizde bulunan talep formunu da doldurarak dilediğiniz sorunun yanıtına ulaşabilirsiniz. Avrupa İlaçlama Firmamızı tercih ederek, Sağlık Bakanlığı onaylı ilaçlarımız ve ilaçlama yöntemlerimizden faydalandığınızda, siz de binlerce müşterimizden biri olup daha sağlıklı yaşam alanlarına en kısa sürede kavuşabilirisiniz.