Latince Adı Musca domestica olan karasinek, sivrisineklere oranla daha etli iri ve siyah sinek türüdür. Dünya üzerinde 100 bin sinek türünün yaşadığı var sayılmaktadır.  Doğaya katkı sağlayan karasinekler, insanlar için aynı yararı göstermemektedirler. Özellikle de hastalıkların taşınması ve bulaştırılması konusunda en tehlikeli haşere türlerinden biri olan karasinekler, insanlar için zararları pek bilinmediğinden “masum” görülmektedir!

Sineklerin geneli, çöpten, leşlerden, dışkılardan ve pis atıklardan beslendiklerinden bunlara temas ederek onlarca çeşit mikrop ve bakteriyi vücutlarında taşırlar. Yaz aylarında evlerimizde en sık rastlanan sinek olan karasinekler, ayaklarına bulaşan bu mikropları temas ettikleri her şeye bulaştırırlar. Ve bu yolla da özellikle de ciddi viral hastalıkların insanlarda görülmesine neden olurlar.

Karasinek Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Gri ve siyah renkleri mevcut olan karasineklerin 4 ila 8 mm arasında değişen boyutları vardır. İlkbahar, yaz ve son bahar mevsimlerinde hem doğal yaşamda hem de insanların yaşam alanlarında çok sık rastlanan karasinekler, meyve ve bitki içerikli besinlerle beslenirler. Dış mekânda en sık görüldükleri alanlar çöp kutularının çevresi olan karasinek ev ortamında ise duvar, tavan ve yer zeminleri üzerinde gezerler. Çöp, ceset, hayvan kalıntısı, yiyecek atıkları ve kalıntıları, meyve artıkları, dışkı gibi geniş bir beslenme ağları mevcut olan karasineklerin üremeleri de sık aralıktadır. Karasinekler bir defada ortalama 5-6 defa yumurtlama gerçekleştiren dişi karasinekler, yumurtalarını yavru sineklere besin kaynağı da olacak sıcak yerlere bırakırlar. Her bir yumurtlamada 70-100 arası yumurta meydana getiren karasinekler kuluçkaya da yatan canlı türlerindendir. Yavru karasinekler, pupa evresi denilen dönemde yumurtalardan sürünerek çıkar. Bir sineğin yumurtadan çıkma ve erişkinliğe ulaşma evresi 10 günlük zamanda meydana gelir. Bir sinek yumurtadan çıktığında gelişimini tamamlamış olur ve gelişim durur! Karasineklerin doğal ortamlarda yaşam süreleri ise 1 ay gibi kısa bir zamandır. Ancak sık ve fazlaca çoğaldıkları için 3 mevsim boyunca evlerimizde ve yaşam alanlarımızda yüzlerce karasinekle yaşama durumunda kalıyoruz. Doğadaki sinek türlerinin yüzde 90’nını oluşturan karasinekler, tüm iklimlerde hayatta kalabilen canlılar sınıfındandır.

Karasineğin Zararları

Barındırdıkları ve beslendikleri alanlar düşünüldüğünde oldukça yüksek oranda bakteri ve mikrop yuvası olan karasinekler, insanlara çok sayıda hastalık bulaştırır. Karasinekler virüs oluşturmaz ancak hastalık yapan virüsleri taşıyıcı olduklarından insanlara bu virüsleri bulaştırarak hastalanmalarına neden olurlar. Kolera, dizanteri, tifo, tüberküloz başta olmak üzere, bağırsak ve sindirim sistemini bozan viral hastalıklar, çocuk felci, Ekvator frengisi, gıda zehirlenmesi ve şarbon Kolera Konjoktivit (epidemi) karasinekler tarafından insanlara bulaşan hastalıkların başında gelir. Karasineklerin zararsız birer canlı olarak görülmesi, bu hastalıkların yayılmasında en temel nedendir.  Hiçbir haşere ve böcek türünün zararsız olmadığı bilinciyle hareket edildiğinde, alınacak önlemleri ve çözüm arayışlarının insanların korunmasında en büyük rol oynayan etmen olduğu da unutulmamalıdır.

Karasinek İlaçlama

Sinek ilaçlama ya da karasinek ilaçlama denildiğinde akla ilk gelen uygulama, genellikle yaz aylarında belediyeler tarafından sokaklarda yapılan ilaçlamalar gelir. Bu ilaçlama işlemi kısmı olarak fayda sağlasa da ev ve iş yeri gibi kapalı alanların sineklerden korunmasında etkili değildir.

Yine kimi dönemler, dışarıdan alınan sinek ilaçları kullanılarak evlerde yapılar ferdi ilaçlamalar da bu sineklerin ortamdan tamamen uzaklaştırılmasında ve etkisizleştirilmesinde büyük bir fayda sağlamamaktadır.

Daha kalıcı etkide olması, daha kısa sürede tüm sineklerin ortamdan yok edilmesi ve sinekler tarafından ortama bırakılan mikropların temizlenmesi için karasinek ilaçlaması işleminin böcek ilaçlama firmaları tarafından yapılması şarttır.

Karasinekler uçan canlılar oldukları için kontrol edilmeleri oldukça güç canlılardır. Bu nedenle karasinek ilaçlama işleminin titizce uzman kişiler tarafından püskürtme yöntemi ile sıvı ilaçlama tekniği kullanılarak yapılması gerekir.

Karasinek yumurtalarının da ilaçlama esnasında bulundukları alanlarda tespit edilmesi, yapılacak mücadelede önemli bir rol üstlenmektedir. Sadece mevcutta bulunan sineklere karşı yapılacak bir ilaçlama işlemi geçici süreliğine ortamı sineklerden arındıracaktır. Yumurtalara müdahale edilmesi ise yeni oluşacak sinekleri de yumurtadan çıkmadan ortadan kaldıracağı için daha sağlıklı bir sonucun elde edilmesinde yarar sağlayacaktır.

Tüm bu nedenlerden dolayı karasinek ilaçlaması işlemi için Avrupa ilaçlama firmamızla iletişime geçerek 7 gün 24 saat dilediğiniz zaman diliminde gerçekleştirilmesi için, kısa sürede en etkili, garantili ve kalıcı ilaçlama uygulamamızdan yararlanabilirsiniz.

İstanbul’un tüm ilçe ve semtlerine hizmet veren Avrupa İlaçlama şirketimize

Avrupa YakasıAnadolu Yakası
0(212) 552 58 880(216) 425 22 50
telefon numaralarından arayarak müşteri temsilcilerimizden tüm haşere, böcek ve kemirgenlerle ilgili detaylı bilgi alabilirsiniz. Ayrıca sitemizde bulunan talep formunu da doldurarak dilediğiniz sorunun yanıtına ulaşabilirsiniz. Avrupa İlaçlama Firmamızı tercih ederek, Sağlık Bakanlığı onaylı ilaçlarımız ve ilaçlama yöntemlerimizden faydalandığınızda, siz de binlerce müşterimizden biri olup daha sağlıklı yaşam alanlarına en kısa sürede kavuşabilirisiniz.