Doğada milyonlarca bulunan karıncalar, kendi içerisinde farklı yapılara ve türlere ayrılırlar. Kimi karıncalar devasal büyüklükle olabilirken, evlerimizde görülen karınca türleri ise en küçük türlerden karıncalardır. Dünyada tespit edilen karınca türü on bin civarındayken, henüz türleri saptanamamış yaklaşık 35 bin tür karınca olduğu düşünülmektedir.

Karıncalar insanlara karşı saldırganlık göstermez ve ciddi zararlar da vermezler. Ancak karıncalar, koloni şeklinde yaşadıklarında olası bir ev istilasında büyük rahatsızlıklar verebilirler. Ayrıca özellikle de besinler üzerinde gezindikleri için çeşitli mikropların bulaşmasına da neden olabildikleri için yaşam alanlarımızda karıncaların istilalarına karşı mücadele etmek de kaçınılmazdır.

Karınca Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Karınca türleri içerisinde etçil olan ve son derece tehlikeli olan 2 önemli karınca türü vardır. Bunlardan biri “katil karınca” olarak da adlandırılan ordu karıncalarıdır. Bir ordu gibi hareket eden, et ile beslenen, askeri bir koloni şeklinde yaşayan bu karınca türleri, yağma etmek ve öldürmek üzerine yaşarlar. Güneş ışığına maruz kaldıklarında ölen bir karınca türü olan ordu karıncaları gölgede ve karanlıkta aktiftirler. Bu karıncalar ortamda bulunan yılan, kertenkele, solucan gibi sürüngen ve toprak üstünde dolaşan diğer böcek türlerini öldürürler. Sadece böcekleri yerler! Diğer tehlikeli karınca türü ise ateş karıncalarıdır. Son derece saldırgan olan bu karıncalar da ordu karıncaları gibi etçildir. Renkleri kırmızı olan ateş karıncaları da önlerine çıkan küçük böcek hayvan ve sürüngenleri zehirli iğneleri ile sokarak öldürürler. İnsanları sokması durumunda ise çok ciddi alerjik şoklar yaratabilirler. Yapılan bir araştırma bu karıncaların boğazlarında, vücutlarına mikrop girmelerini engelleyen bir yapıyı tespit etmiştir. Ekinlere ve tarlalara da büyük sararlar verirler. Ev ve diğer yaşam alanlarımızda en sık rastladığımız karıncalar ise bu tür tehlikeli riskler barındırmasa da koloni haline olmaları nedeni ile bir anda evin dört bir yanını sarabilirler. Karıncaların İlginç Özellikleri
  • Her bir karınca kendi ağırlığının 10 katı ağırlığı kaldırabilir.
  • Karıncalar yemek ve besin bulmak için öncü bir karınca yollarlar. Bu karınca da geçiş güzergahına bir koku molekülü bırakır. Diğer karıncalar bu molekülü takip ederek besinin olduğu alana giderek buraya yuvalanırlar
  • Termitler gibi karıncalar da tarımı ilk kullanan canlılardır.
  • Karıncalar çalışkanlıkları ile tanınırlar. Bahar ve yaz aylarında yuva yapmak yuvaya besin taşımak için yoğun şekilde çalışırlar.
  • Tıpkı insanlar gibi karıncalarda da ordu sistemi vardır ve bazen karınca orduları da kendi içlerinde savaşa girişirler.
  • Türkiye’de 36 tür karınca çeşidi saptanmıştır.
  • Karıncaların insanlara karşı direkt bir zararları yoktur. Ancak insan besinlerini, eşyalarını tahrip ettiklerinden maddi açıdan zararları dokunur.
  • Bir koloni karınca istilasına uğranılan bir evde insan için yaşam kalitesi ciddi oranda düşer ve büyük sıkıntılar yaşanır.
  • Özellikle de mutfakta ve tezgâhta yoğun olarak görülen karıncalar besinlerin içine de girdiklerinden o besini kullanılamaz hale getirir. Bu da insanda sıkıntı ve bıkkınlık yaratan bir durumdur.
  • Ayrıca karıncalar ev ortamına dış ortamdan giriş yaptıklarından vücutlarında taşıdıkları mikrop kir ve bakterileri de ev ortamına taşımış olduklarından sağlık açısından da olumsuz sonuçlar yaratabilirler.

Karınca İlaçlama

Karıncalara karşı mücadele konusunda insanoğlu geçmişten günümüze kendi çabasıyla pek çok önlem almaya çalışmıştır. Ancak bu önlemler anlık olarak çözüm sağlamış ve kalıcı olmamıştır. Bunun ana sebebi ise karıncaları ev ortamından uzaklaştırma olmasıdır.

Atılan bazı adımlarla karıncaları evlerinizden bir süreliğine uzaklaştırabilirsiniz. Ancak bu sonsuz bir uzaklaştırma olmayacaktır. Evlerinizde ve diğer yaşam alanlarında görülen karıncaların tamamından kurtulmanın en kesin çözümü ise karınca ilaçlaması yaptırmaktır.

Günümüzde haşere böcek ve kemirgenlere yönelik ilaçlama yapan firma sayısı oldukça artış göstermiştir. Ancak doğru, etkili, verimli ve garanti sunarak profesyonel ilaçlama yapan firma sayısı ise oldukça azdır. Avrupa ilaçlama diğer tüm haşere ve böceklere karşı olduğu gibi karınca ilaçlama alanında da büyük bir titizlik ve hassasiyetle çalışmaktadır.

Karınca ilaçlama sıvı ilaçlama teknikleri ile gerçekleştirilebileceği gibi toz halinde karıncalara özel geliştirilen karınca ilaçları kullanılarak da yapılabilmektedir. Kapalı alanlarda yapılacak olan sıvı ilaçlama karıncalar üzerinde daha fazla etki gösterir. Ayrıca bu ilaç, evde bulunması olası olan ya da bulunan diğer haşereler üzerinde de etki göstereceğinden mekanın dezenfekte edilmesi açısından da son derece faydalı olacaktır.

İstanbul’un tüm ilçe ve semtlerine hizmet veren Avrupa İlaçlama şirketimize

Avrupa YakasıAnadolu Yakası
0(212) 552 58 880(216) 425 22 50
telefon numaralarından arayarak müşteri temsilcilerimizden tüm haşere, böcek ve kemirgenlerle ilgili detaylı bilgi alabilirsiniz. Ayrıca sitemizde bulunan talep formunu da doldurarak dilediğiniz sorunun yanıtına ulaşabilirsiniz. Avrupa İlaçlama Firmamızı tercih ederek, Sağlık Bakanlığı onaylı ilaçlarımız ve ilaçlama yöntemlerimizden faydalandığınızda, siz de binlerce müşterimizden biri olup daha sağlıklı yaşam alanlarına en kısa sürede kavuşabilirisiniz.