Daha ismini duyduğumuz anda büyük bir tedirginlik ve korku yaşamamıza neden olan keneler, yaz aylarında doğal ortamlarda insanlar için hayati risk oluşturan kan emici zararlı ve tehlikeli canlılardır. Son yıllarda özellikle de Türkiye’de görülmeye başlanan Kırım Kongo Kanamalı Ateşi hastalığı çok sayıda insanın ölümüne neden olunca toplumsal bir korku ve paniğin de yaşanmasına zemin hazırladı.

Bu korkunun ve yaşanan acı hadiselerin baş aktörleri olan keneler, insanlar için en tehlikeli böcek türlerinin belki de başında gelirler. Çünkü zehirleri öldürücü etkiye sahiptir. Kene ısırıkları karşısında çok acil müdahale edilmediği takdirde ne yazık ki kene ısırığına maruz kalan kişilerin kurtulma şansları yoktur. Keneler hayvanlarda da ciddi hastalıkları meydana getirirler.

Kene Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Keneler, kan emerek beslenen haşerelerdir.  Doğal yaşamda toprakta ve hayvanların tüyleri arasında sıklıkla görülen keneler, özellikle de ağaçlı, yeşil alanların yakınında olan insanlar için ciddi birer tehdit unsurudurlar. Hayvanlar üzerinde bulundukları için bu canlılar vasıtası ile ortamdan ortama taşınmaları da son derece kolay olan keneler için en kolay yaşam alanları toprak yeşil alanlar, uzamış otlar ve bakımsız bitkilerdir.

Kenelerin Özellikleri Nelerdir?

Keneler diğer haşereler gibi yumurta sistemi ile çoğalırlar. Dişi keneler yumurtalarını her türlü ortama rahatlıkla bırakır. Çeşitli aşamalardan geçen yumurtalardan bir süre sonra ergin keneler çıkar ve ortama yayılırlar. Bir sert dişi kene bir kere beslenme sonrasında bir defada binlerce adet yumurta bırakabilme kabiliyetine sahiptir.  Daha yumuşak yapıda olan dişi keneler ise birkaç beslenme sonrasında yumurta bırakır ve bunun sayısı da 30 ila 50 arasında değişmektedir. Yavru kenelerde 3, yetişkin ve büyümesini tamamlamış kenelerde ise 8 bacak bulunur. Ön ayaklarının uç kısımlarını kullanarak dokunma ve koku alma işlevini gören keneler 4-6 mm boyutundadırlar. Keneler, insan, memeli hayvanlar üzerinde onların kanını emerek beslenirler. Ve bu yolla da ölümcül olan hastalıklarını bulaştırırlar. Kene haşeresi, üzerinde bulunduğu canlının derisine sıkı şekilde tutunur ve yapışır. Deri içerisine başını sokarak kan emen kenenin bu davranışına halk arasında kene ısırması denilmektedir.

Kenelerin Zararları Nelerdir?

Kenelerin en büyük zararı ölümcül sonuçları meydana getirecek kırım Kongo kanamalı ateşi hastalılığın mimarı olmalarıdır. Keneler, bir insanı soktuklarında bir süre o insanın kanını emerek bu virüsü bulaştırırlar. Bir keneye dokunmak ile bu hastalığa yakalanılmaz ama keneler bu tür fiziksel temaslarda saldırgan olabildikleri için çıplak elle dokunulmaması gerekir. Keneler tıpkı pireler gibi, kan emme yoluyla hayvanlardan insanlara ve insanlardan insanlara da hastalık bulaştırıcı bir risk faktörüdür. Kırım Kongo kanamalı ateşi, “Nairovirus” isimli bir virüs ile kenelerden insanlara bulaşır. Bu virüs hayvanlarda çok ciddi sonuçlar doğurmazken, insanları öldürücü etkiye sahiptir. Virüs insan vücudunda kanamalı bir enfeksiyona neden olur. Hastalığın ileri evrelerinde, bazı vakalarda da 5. Gününde akciğer yetmezliğini takiben karaciğer ve böbrek yetmezliği sonucu maalesef kişinin ölümüne neden olur. Keneler sadece kırım Kongo kanamalı ateşi hastalığını değil bazı ölümcül diğer hastalıkları da bulaştırırlar. Bunlardan biri Q hummasıdır. Ayrıca Lyme borreliosis denilen bir diğer ölümcül hastalık da keneler tarafından bulaşır. Dişi keneler kırım Kongo ve halk arasında ağırma olarak adlandırılan babesisosis isimli hastalığı yumurtadaki larvalarına (yavru) bulaştırır. Bu keneler de erişkin olup doğaya ulaştıklarında birer öldürücü canlı olarak varlıklarını devam ettirirler.

Kene İlaçlama

Bu denli zararlı ve tehlikeli olan kenelere karşın etkili bir mücadele sergilemek için kene ilaçlama işleminin tek bir alanda yapılması yetersiz olacaktır.

Kene ilaçlamasının sadece evlerde ve bahçelerde yapılacak olması o ortamda bulunan kenelere karşı koruma sağlamakla sınırlı olacağından dışarıdan rahatlıkla gelebilen keneleri ise durdurmayacaktır. Bu nedenden dolayı gerek evlerde, gerek ağır ve ağıllarda, gerek bahçelerde, gerek ise evlerin yakınlarında bulunan bahçe ve yeşil alanlarda kapsamlı bir kene ilaçlama uygulaması yapılması gerekmektedir.

Profesyonel böcek ilaçlama firmaları ile görüşülerek kenelere karşı ilaçlama desteği alınmalıdır.

Kene ilaçlaması işleminde kokulu ve kokusuz sıvı ilaçlar kullanılmaktadır. Dış mekânlarda kokulu sıvı ilaçlama püskürtme ve sisleme yöntemi ile gerçekleştirilir. Kenelerin yoğun olduğu yeşillikler kokulu sıvı ilaçla ilaçlanır. Hayvanların yaşam alanları da hayvanlar dışarıya çıkartılarak kokulu sıvı ilaçla ilaçlanır. Ev gibi daha küçük kapalı mekânlarda ise kokusuz ilaçlar kullanılabilir. Konu ile ilgili detaylı bilgiyi firmamızı arayarak alabilirsiniz.

İstanbul’un tüm ilçe ve semtlerine hizmet veren Avrupa İlaçlama şirketimize

Avrupa YakasıAnadolu Yakası
0(212) 552 58 880(216) 425 22 50
telefon numaralarından arayarak müşteri temsilcilerimizden tüm haşere, böcek ve kemirgenlerle ilgili detaylı bilgi alabilirsiniz. Ayrıca sitemizde bulunan talep formunu da doldurarak dilediğiniz sorunun yanıtına ulaşabilirsiniz. Avrupa İlaçlama Firmamızı tercih ederek, Sağlık Bakanlığı onaylı ilaçlarımız ve ilaçlama yöntemlerimizden faydalandığınızda, siz de binlerce müşterimizden biri olup daha sağlıklı yaşam alanlarına en kısa sürede kavuşabilirisiniz.