Kertenkele (Lacertilia) familyası türlerinin genel adıdır. Dünya genelinde 3000’den fazla türü bulunan kertenkeleler sıcak havalarda ortaya çıkan ürkütücü canlılardır. Soğuk iklime dayanıklılığı bulunmayan bu sürüngenler, bu nedenle sıcak ılıman iklim bölgelerini daha fazla tercih etmektedirler. Türkiye’de de ilkbahar ve yaz aylarında kendilerine bolca rastlanmaktadır.

Kertenkeleler kendi içlerinde de farklı özelliklere ve yaşam şekillerine sahiptir. Bazıları karada yaşarken bazılarının uçma beceresi vardır. Bazı türleri ise suda yüzebilmektedir. Tüm kertenkele türlerinin tipik ortak fizyolojik özellikleri mevcuttur. Bunların başında da uzun ince yapıları, vücutlarının pullu ve pürtüklü olmasıdır.

Kertenkele Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Kertenkelelerin en tipik ve bilinen özelliklerinin başında bir saldırı ve tehlike anında kuyruklarını kopartarak kaçışlarıdır. Bu olay sonrasında 1 aydan kısa bir sürede kopan kuyruk yerine yenisi çıkar. Ancak yeni çıkan kuyruk eskisinden farklıdır. Bu farklılık renk, pul ve yapısal bir farklılıktır. Omurga eksiktir, yapıya destek olan ise kıkırdak dokudur. Rejenerasyon ismi verilen bu organ yenileme döngüsünün ise bir sayısı da yoktur. Kertenkeleler etçil canlılardır. Doğada bulunan diğer canlıları yiyerek beslenirler. Bunların başında böcekleri akrep ve çok bacaklılar gelir. Dileri kurbağalarınki gibi uzun ve esnek olduğundan bazen dillerini avlanmak için de kullanırlar.  Dillerinin üzerindeki bulunan tükürük, yapışkanlık gösterir ve böylece avlarını rahatlıkla yakalarlar. Kertenkeleler de memeli canlılar olmadıkları için yumurtlama sistemi ile çoğalırlar. Dişi kertenkeleler, yumurtalarını yaz aylarında ya toprak içine açılan deliklere ya da bir kaya veya taş altına bırakırlar. Kertenkeleler kış uykusuna yatan canlılardan oldukları için kış mevsimini toprak altına açtıkları deliklerde uyuyarak geçirirler. Kertenkelelerin bir diğer ilginç özelliği ise bukalemun kadar olmasa da ona yakın oranda, üzerlerinde bulunan cismin rengini almalarıdır. Bu da onların çok rahat biçimde kamufle olmalarını sağlar ve kendilerini bu şekilde rahatça koruyabilmektedirler. Soğukkanlı canlılar olan kertenkeleler ilkbahar ve yaz aylarında taş üzerlerinde ve ağaç gövdelerinde güneşlenmeyi de oldukça severler. Kertenkelenin gözleri birbirinden bağımsız olarak hareket etme becerisine sahiptir. Bazı kertenkele türleri zehirlidir. Ancak büyük bir çoğunluğu zehirsizdir. Kertenkelelerin uzunlukları 10-20 cm civarındadır. Görünüş bakımından küçük bir timsahı andırır. Tıpkı bir timsah gibi kalın bir derisi, üst üste geçmiş pullu bir dış katmanı bulunur.

Kertenkelenin Zararları

Kertenkeleler genellikle doğal ortamda yaşayan canlılardır. Ancak yeşil alanların tahrip edilerek azaltılması, doğanın insanlar tarafından katledilmesi, hayvanların yaşam alanlarının ve doğal besin kaynaklarının da tahrip edilmesi bu canlıların insanların yaşam alanlarına yönelmesine neden olmaktadır. Özellikle de yağışlı havalarda ve besin bulmakta zorluk yaşanması durumunda kertenkeleler, insanların yaşam alanlarına girmektedir. Daha çok bahçeli evler, yeşil alanlara yakın konutlar, çevresinde ağaçlık alanların bulunduğu evlerde kertenkele görülme olasılığı daha yüksektir. Kertenkeleler insanlara saldıran canlılar olmasalar da kendilerine insanlar tarafından yapılan bir saldırıda küçük de olsa ısırma eğilimi gösterebilirler. Eğer zehirli bir tür bu ısırığı yapmışsa son derece tehlikeli bir durum yaşanabilir. Ancak zehirli olmayan bir kertenkele size zarar verdiyse, ısırılan ya da tırmalanan yerin mikrop kapmaması ve iltihap oluşmaması için bir sağlık kuruluşuna başvurulması gerekir. Diğer taraftan kertenkele dış ortamda yaşayan ve buradan gelen, böcek, akrep ve çok bacaklılar ile beslenen, bu hayvanların taşıdığı mikrop bakteri ve virüsleri de bünyesine alan bir canlı olduğu için, bu olumsuzlukları ev ortamına da taşıyacaktır. Bu da insan sağlığı açısından zararlı bir durumdur. Son olarak kertenkele son derece ürkütücü bir canlıdır. Kuşkusuz hiç kimse kendi yaşam alanını bir kertenkelenin varlığı ile paylaşmaktan huzur duymaz!

Kertenkele İlaçlama

Kertenkeleler son derece dirençli ve dayanıklı canlılardır. Bu nedenle de sıradan böcek ilaçlama ilaçları ile etkisiz hale gelmeleri mümkün değildir. Özellikle de kokusuz ilaçlar kertenkeleler üzerinde hiçbir etki yaratmamaktadır. Kertenkele ilaçlaması bu nedenle kendileri için geliştirilen son derece zehirli ve etkili olan ilaçlarla yapılmalıdır.

Evde kertenkele ilaçlaması ULV cihazı ile gerçekleştirilmelidir. Bu işlemde mekân tamamen kapatılmalı ve mekândaki tüm bölmeler detaylı biçimde ilaçlanmalıdır. Bu yönteme dumanlı yöntem adı da verilmektedir. Kertenkele ilaçlama yöntemi ulv makinesi dışında hiçbir teknik ile yapılmamalıdır. Bu teknikte kullanılan ilaçlar ise en üst düzeyde ve etkide olan kokulu ilaçlardır. İşlem esnasında duman şeklinde ortama yayılan ilaç en az 2 saat içerisinde yere çöker ve ilacı soluyan ve ilaca temas eden kertenkeleler ise etkisiz hale gelmiş olur.

İstanbul’un tüm ilçe ve semtlerine hizmet veren Avrupa İlaçlama şirketimize

Avrupa YakasıAnadolu Yakası
0(212) 552 58 880(216) 425 22 50
telefon numaralarından arayarak müşteri temsilcilerimizden tüm haşere, böcek ve kemirgenlerle ilgili detaylı bilgi alabilirsiniz. Ayrıca sitemizde bulunan talep formunu da doldurarak dilediğiniz sorunun yanıtına ulaşabilirsiniz. Avrupa İlaçlama Firmamızı tercih ederek, Sağlık Bakanlığı onaylı ilaçlarımız ve ilaçlama yöntemlerimizden faydalandığınızda, siz de binlerce müşterimizden biri olup daha sağlıklı yaşam alanlarına en kısa sürede kavuşabilirisiniz.