Kırkayak, adı üzerinde çok sayıda bacağı bulunan, oldukça yavaş hareket eden, uzun yapılı bir böcek türüdür. Çok bacaklı canlılar içerisinde 10 bin türü bulunan bu böceklerden en fazla ayağa sahip olan türünün ismi ise Illacme plenipestir. Ve yaklaşık 750 bacağa sahiptir! Kırkayak böceği türlerinin içinde en az bacak sayısı ise 36 adettir.

Kırkayak böceği çıyanlarla aynı sınıfa dâhil böceklerdir. Çıyanlardan daha fazla bacağa sahip olan kırkayaklar, çıyanlar gibi etçil ve zehirli değil, otçul ve zehirsizdir. Ancak çürükçül özellikleri de vardır. Tespih kırkayak türü ise tespih böceğine çok büyük benzerlik gösterdiği için bu ismi almıştır.

Kırkayak Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Kırkayaklılara her yerde rastlamak mümkündür. Ancak daha çok kırsal kesimlerde daha sık görülürler. Çıyanlarla karıştırılan kırkayaklar çıyanlara oranla hem daha fazla bacağa sahiptir hem daha iri yapıdadır.
 • Kırkayak otçul bir böcek türüdür. Zehirli değildir.
 • Genellikle 3-5 cm uzunluğunda olurlar. Ancak bazı bölgelerde yaşayan türlerinin boyları 20 cm kadar olabilmektedir.
 • Nemi severler. Taş ve kaya altlarında ağaçların diplerinde bulunurlar.
 • Yumurtlama sistemi ile çoğalırlar. Yumurtalarını toprağa gömerler. Yavru kırkayakların oluşumunu tamamlaması 1 yıl gibi bir zamanı bulur.
 • Oldukça yavaş hareket ederler. Yukarıdan bakıldığında solucanlar gibi sürünme görünümü sergilerler.
 • Genellikle renkleri kahverengi ve tonlarındadır.
 • Kafalarında anten bulunur. Bu antenleri ise dönüş yolları olarak kullanırlar.
 • Türkiye’de 6 binin üzerinde kırkayak türü bulunduğu tahmin edilmektedir.
 • Geceleri beslenmek için dolaşıma çıkarlar ve ağırlıklı olarak çürümüş bitkileri yiyerek beslenirler.
 • Kırkayak da diğer haşere ve böcekler gibi ev ve insanların olduğu yaşam alanlarına besin ve su bulmak için girerler.
 • Evlerdeki çöpler, kirli bırakılan bulaşıklar ve besin artıkları kırkayak için çekici özellik yaratan durumlardır.
 • Kırkayakların zehirli olan türleri ise Türkiye’de yaşamamaktadır.

Kırkayağın Zararları

Kırkayak, çıyan ve bazı böcekler gibi insanları ısırmaz, sokmaz ya da zehirlemez. Ancak görünüşleri itibari ile oldukça tiksindirici ve mide bulandırıcıdır. Mutfağınıza giren ve geceleyin açıkta bıraktığınız bir besinin üzerinde bir kırkayağın dolaştığını görseniz ne yapardınız? Peki, evinizde sadece bir kırkayak gördünüz ama besinlerinizden uzaktı o zaman ne yapardınız? İlkinde o besini hemen çöpe atardınız. Ancak ikincisinde bunu belki aklınızdan geçirmezdiniz. Oysa siz görmemiş olsanız da o canlının o besin üzerinden geçmiş olma ihtimali yüzde 99’dur. Vücudunda taşıdığı mikrop ve bakterileri o besine ve dolaştığı tüm tezgâha ve diğer eşyalara bulaştırdı bile!   İşte bu açılardan bakıldığında kırkayak böceğine karşı da diğer böcek ve haşereler karşı nasıl mücadele ediliyorsa aynı hassasiyetle mücadele edilmesi gerekmektedir. Tüm böcek türleri nemi, kiri ve artık besinleri severler. Evlerinizde böceklenme olmasını istemiyorsanız açıkta yemek ve besin maddeleri bırakmayınız. Ayrıca çöplerinizi de ev ortamında biriktirmeden dışarıya atmalısınız. Evinizin sıkça temizlenmesi de böceklerin barınmasını zorlaştıracaktır.

Kırkayak İlaçlama

Kırkayak ilaçlaması uygulamasında sıvı ilaçlama teknikleri kullanılır. Bunlar kokulu ve kokusuz sıvı ilaçlamalardır. Kokulu sıvı ilaçlamada ilacın zehirli etkisi daha kısa sürede kendisini gösterir ve ani zehirlenme yapar.

İlacın kokusunun yayılması ile birlikte etkisi de böcekler üzerinde görülmeye başlar. Püskürtme tekniği kullanılarak yapılan kokulu sıvı ilaçlamada ilaca su katılarak kullanılır. İlaç, bu böcek ve haşerelerin görüldüğü alanlara uygulanır. Kırkayak ilaçlaması İşlemi kokulu ilaçla yapılırsa, mekânda ilaçlama personeli dışında hiçbir kişinin ve evcil hayvanın bulunmaması gerekir. Kokulu sıvı ilaçlar insan sağlığı üzerinde olumsuz etkiler bırakabilecek kadar keskin ve etkili ilaçlardır. Ayrıca ilaçlama sonrasında mekan en az 4 saat kapalı kalmalı, kullanılmadan önce de en az yarım saat havalandırılmalıdır.

Kokusuz sıvı ilaçlamada ise mekânın terk edilmesine gerek yoktur. Kokulu sıvı ilaçlar da kırkayak ilaçlaması yöntemlerinden biridir. Bu tür ilaçlar daha çok kamuya açık ve insan yoğunluğunun çok olduğu mekanlarda yapılır. Bunun nedeni ise o mekanın ilaçlama esnasında boşaltılmasına gerek kalmamasıdır. Kokusuz sıvı ilaçlar kokulu ilaçlara oranla daha geç etki gösterirler ancak mekandaki kalıcılığı ise daha uzun sürmektedir.

Kırkayak ilaçlaması işlemini kendi imkanlarınızda sıradan böcek ilaçları ile yapmaya çalışmayınız. Bu durum hem böceklerden kurtulmanıza katkı sağlamayacağı gibi, bu böceklerin direncini de arttırabilir. Bu nedenle firmamızla iletişime geçerek profesyonel destek talebinde bulunabilirsiniz.

İstanbul’un tüm ilçe ve semtlerine hizmet veren Avrupa İlaçlama şirketimize

Avrupa YakasıAnadolu Yakası
0(212) 552 58 880(216) 425 22 50
telefon numaralarından arayarak müşteri temsilcilerimizden tüm haşere, böcek ve kemirgenlerle ilgili detaylı bilgi alabilirsiniz. Ayrıca sitemizde bulunan talep formunu da doldurarak dilediğiniz sorunun yanıtına ulaşabilirsiniz. Avrupa İlaçlama Firmamızı tercih ederek, Sağlık Bakanlığı onaylı ilaçlarımız ve ilaçlama yöntemlerimizden faydalandığınızda, siz de binlerce müşterimizden biri olup daha sağlıklı yaşam alanlarına en kısa sürede kavuşabilirisiniz.