Örümcek, eklem bacaklılar grubunun bir üyesidir. Yaptıkları ağlar ile avlanan örümcekler sekiz bacağa sahiptir. Hem et hem de ot yiyerek beslenen bu nedenle hepçil olan örümcek, farklı birçok türe sahiptir. Bugüne kadar biyolojik özellikleri saptanan tüm örümceklerde, zehre rastlanmıştır. Bu da örümcek hayvanını insanlar için son derece tehlikeli bir canlı yapmaktadır.

Zehri oldukça kuvvetli olan bazı örümcek türleri insanları ısırdıklarında felç edebilirler. Örümceklerin türleri yaşadıkları alanlara göre değişkenlik gösterir. Genel olarak örümcekler büyük ve küçük çok sayıda böcek türünü yiyerek beslendiklerinden, yedikleri böceklerin sahip olduğu mikrop ve bakterileri de bünyelerinde barındırırlar. Bu açıdan da insan sağlığı için son derece tehlikeli canlı olmaktadırlar.

Örümcek Hakkında Bilinmesi Gerekenler

 • Saldırgan yapıları ile tanınırlar ve özellikle de yağmur ormanlarının bulunduğu alanlarda yaşayan örümcek türleri bugüne kadar çok sayıda insanın ölümüne neden olmuştur.
 • Örümcekler son derece aç gözlü doymak bilmeyen ve önüne gelen her şeyi yiyebilen hayvanlardır.
 • Birçoğu ağ yaparak avlanırken bazı türleri avlanmak için ağ kullanmaz.
 • Avlanma alanları oldukça geniş olan örümcekler, yakaladığı avının üzerine zehrini bırakarak, onun etkisiz hale gelmesine neden olarak avını öldürür.
 • Örümcekler emme duyuları aracılığı ile beslenirler. Yakaladıkları avını emerek içini boşaltır ve bu şekilde beslenmesini sağlar.
 • Bazı kuş türlerini de kendilerine av olarak seçer ve onları da etkisizleştirirler.
 • Örümcek yalnız yaşayan hayvandır. Tek başına hareket eder ve bağımsızdır.
 • Solunum yolları karın bölgelerinin alt kısmında yer alır.
 • Sekiz bacaklılardır, kanatları yoktur ve oldukça hızlı hareket ederler.
 • Ağızlarının hemen ön tarafında kıskaçları mevcuttur. Böcekler gibi antenleri yoktur. Sahip oldukları kıskaçlar, avlarını bulmada kendileri için en büyük yardımcıdır. Kıskaçlarının üzerinde yer alan tüyler ise koku ve tat alma işlevi de görür.
 • Örümcekler tarafından yapılan ağlar oldukça kuvvetli ve dirençli olduğundan örümcek ağlarının çelik yelek yapımında kullanıldığı da bilinir.
 • Kılcal damarı olmayan örümcekler ağlarını genelde geceleri örerler.
 • Örümcekler aynı zamanda renk körüdürler. Ortalama yaşam süreleri ise 1,5- 2 sene arasındadır.
 • Örümceklerin bir diğer ilginç özelliği ise dişi örümceğin çiftleşme sonrasında erkek örümceği yemesidir. Bu nedenle erkek örümcekler çiftleşme sonrasında hızlıca dişi örümcekten uzaklaşır.

Örümcek Türleri Nelerdir?

Örümcek türleri oldukça farklı ve fazla sayıdadır. Yaşadıkları alanlara göre değişik özellikler barındıran örümceklerin bazıları ileri, bazıları geri bazıları ise yana doğru gidebilme yetisine de sahiptir. Bazı örümcek türleri oldukça tehlikeli iken bazıları ise çok daha az tehlikelidir. Karadul örümceği, örümcek familyası içerisinde zehri en kuvvetli olan ve en fazla zarar veren örümcek türüdür. Bir diğer bilinen örümcek türü de Avrupa’da yaşam süren tarantulalardır. Kurt örümcek familyasına mensup olan bu örümcekler ağ örmezler. Avını koşarak yakalar ve etkisizleştirir. Boyları ortalama 2,5 cm olan tarantula örümceği ormandaki kuşları tüketerek beslenmesiyle bilinir. Çöllerde yaşamlarını sürdüren örümceklere ise Bolas örümceği adı verilir. Görme duyuları oldukça kötü olan bu örümcekler, böcekleri titreşimlerinden algılar ve yakalayarak beslenir. Etrafına yaydığı koku ile avını kendisine yaklaştıran Bolas, önce avını zehirler, ardından ağı ile sararak avın taze kalmasını sağlar. Püskürtücü örümcekler, avlarını püskürterek yakalayan türlerdir. Zehirli ve yapışkan salgısını avına püskürterek etkisizleştiren bu örümcekler dışında bir de üzerine konduğu bitkinin rengine bürünen örümcekler vardır. Bunlar da bu özellikleri ile kolayca kamufle olduklarından kendilerine aldatma ustası da denilmektedir. Ağ kurarak avlanırlar.

Örümceklerin Zararları

 • Örümceklerin zararları son derece büyüktür. İnsanları ısırabilir ve sokabilirler. Bu sayede zehrini insana enjekte ederek felç kalmasına hatta ölmesine bile neden olabilirler.
 • Bitkilerle beslenen örümcekler, yaprakların öz sularını emdiklerinden bitkilerin çürümesine ve solmasına neden olurlar. Bu da maddi kayba sebebiyet verir.
 • Tıpkı böcekler gibi örümcekler de doğada her türlü alanda yaşayabildiklerinden taşıdıkları bakteri ve mikropları yaşam alanlarımıza sokabilirler. Bu da pek çok hastalığa yakalanmamıza neden olabilir.
 • Örümceklerin birçoğu böceklerle beslendiği için yedikleri böceklerde bulunan mikrop, virüs ve bakterileri de taşımaktadırlar.

Örümcek İlaçlama

Örümcek ilaçlaması, titizlikle ve uzmanlıkla yapılması gereken bir ilaçlamadır. Her bir örümcek türü farklı yapı ve özelliklere sahip olduğundan dirençleri ve dayanıklılıkları da değişkenlik gösterir. Bu nedenle örümcek ilaçlama işlemi işin ehli profesyonel firmalar tarafından yaptırılmalıdır. Böylece olası bir saldırı durumunda da kendinizi güvene almış olacaksınız.

Örümcek ilaçlama kokulu ve kokusuz sıvı ilaçlar kullanılarak püskürtme tekniği ile gerçekleştirilir. Örümceğin türü, bulunduğu alan, mekandaki örümceğin yoğunluğu gibi etkenler ilacın kokulu ya da kokusuz olmasında belirleyici faktördür. Her iki ilaç türü de son derece etkili ilaçlardır. Kokusuz ilaçlar mekanın boşaltılmasına ve terk edilmesine imkan olmayan ortamlarda daha çok tercih edilirken ev ofis gibi alanlarda ise kokulu sıvı ilaçlamaya daha fazla başvurulur. Konuyla ilgili detaylı bilgi için firmamızla iletişime geçebilirsiniz.

İstanbul’un tüm ilçe ve semtlerine hizmet veren Avrupa İlaçlama şirketimize

Avrupa YakasıAnadolu Yakası
0(212) 552 58 880(216) 425 22 50
telefon numaralarından arayarak müşteri temsilcilerimizden tüm haşere, böcek ve kemirgenlerle ilgili detaylı bilgi alabilirsiniz. Ayrıca sitemizde bulunan talep formunu da doldurarak dilediğiniz sorunun yanıtına ulaşabilirsiniz. Avrupa İlaçlama Firmamızı tercih ederek, Sağlık Bakanlığı onaylı ilaçlarımız ve ilaçlama yöntemlerimizden faydalandığınızda, siz de binlerce müşterimizden biri olup daha sağlıklı yaşam alanlarına en kısa sürede kavuşabilirisiniz.