Pire, insanlar için son derece sorun yaratan ve uzun yıllardır da pek çok mücadele yöntemi geliştirilen zararlı canlıdır. Kendileri her ne kadar gözle görülmesi zor olacak kadar küçük canlılar olsalar da haşereler içerisinde tarih boyunca insanoğluna en fazla zarar veren canlı pire olmuştur. Öyle ki orta çağ döneminde dünya genelinde etkisini sürdüren kara veba olarak da bilinen veba salgını, dünya üzerinde milyonlarca insanın ölümüne neden olmuş Avrupa nüfusunu ise neredeyse bitme noktasına getirmiştir. Veba salgınının nedeni ise fareler tarafından taşınan ve insanlara bulaşan pirelerdir.

Pire, asalak yaşayan bir haşeredir. Üzerinde bulunduğu insan ve hayvanın kanını emerek beslendiğinden hastalık bulaştırma riski en yüksek olan canlıların da başında gelir. Bu nedenle de pire ile mücadele ederken son derece temkinli, bilinçli davranmak ve bu konuda profesyonel ekiplerden destek almak son derece önemlidir. Son derece ufak ve gözle görülmesi zor olan yapıları sayesinde kendilerini kolayca koruyabilen pirelerle başa çıkmak da oldukça güçtür.

Pire Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Boyutları son derece küçüktür. Türlerine göre 2 ila 6 mm arasında değişmektedirler. Çok kısa süre içerisinde bulundukları ortamı sarabilir, hızlıca çoğalabilir ve ortamı etkisi altına alabildiklerinden kendileri ile mücadele varlıkları fark edilir edilmez başlamalıdır.

Pirenin Özellikleri:

  • Kendi vücut ölçülerinin 90 kat üzerine sıçrayabildiklerinden zapt edilmeleri son derece güç olan haşerelerdir.
  • Kan emerek beslenirler. Kanını emdikleri canlıda bulunan hastalıları taşıyabildikleri gibi kendilerinde bulunan mikrop, bakteri ve virüsleri, insan ve hayvanlara bulaştırırlar.
  • Hastalık taşıyıcı haşerelerdir. İnsanlardan insanlara, insanlardan hayvanlara, hayvanlardan insanlara ve hayvanlardan hayvanlara hastalık bulaştırırlar.
  • Bu özellikleri sebebiyle bulundukları ortamda yaşayan tüm insanlar ve evcil hayvanlar için son derece tehlikeli olmaktadırlar.
  • Oldukça hızlı çoğalmaları ile de tanınırlar. Sayıları çok kısa süre içerisinde birden yüze çıkabilir.
  • Toz piresi, su piresi gibi türleri bulunan pireler yassı vücut yapıları sayesinde hayvanların kıl ve tüyleri içerisinde rahatlıkla barınabilirler.
  • Pireler gözle görülemeyecek kadar küçüktürler ve görüldüklerinde de yakalanamayacak kadar çabuk sıçrayıp bir anda gözden kaybolabilen haşereler oldukları için bireysel olarak pire ile mücadele imkânsızdır

Pirenin Zararları:

Pirelerin zararları saymakla bitmez. En büyük zararları ise ciddi oranda tehlikeli ve insanların yaşam kalitesini büyük ölçüde düşüren bir çok hastalığa neden olmalarıdır. Hayvanlar ve insanlar arasında hastalık taşıyıcı olmaları nedeni ile de pireler son derece tehlikeli canlılardır. İnsan ve hayvanların kanını emerek beslendikleri için, ilk aşamada deride kaşıntı, kabarıklık, kızarıklık gibi orta ve ileri düzeyde reaksiyonun gelişmesine neden olurlar. Özellikle de vücutları hassas olan kişilerde pire ısırığı sonrasında ciddi oranda alerjik reaksiyon meydana gelebilir. Bu reaksiyonlar bazen kalıcı yaralara ve iltihaplara da neden olabilmektedir. Pireler insanlara en fazla hastalık bulaştıran haşere türlerinden biridir. Bu hastalıkların başında da tifüs, veba, sıtma, lezyonlu hastalıklar, humma, dizanteri gibi hastalıklar gelmektedir. Bu hastalıkların bazıları ise ne yazık ki ölümcül sonuçlara neden olmaktadır. Üzerinde pire bulunan bir insan ve hayvanda tıpkı bitlenme gibi aşırı kaşıntı durumu yaşanır. Bu da psikolojik ve ruhsal olarak da ciddi oranda kişide huzursuzluk ve moral bozukluğu yaratan bir durumdur. Pirenin bulunduğu bir ortamda yer alan tüm canlılar ve eşyalar risk altındadır. Pireler zıplayarak yer değiştirdiklerinden sabit olarak aynı alanda kalmazlar ve kısa sürede tüm ortamı sarabildiklerinden pire ile mücadelenin de bu anlamda çok geniş bir alanda yapılması şarttır.

Pire İlaçlama

Pirelerin varlığının saptanması ile birlikte vakit kaybetmeden en kısa sürede profesyonel bir ilaçlama şirketinden pire ilaçlama desteği alınması elzemdir. Pire ilaçlaması işlemi son derece deneyim, bilgi ve uzmanlık gerektiren bir işlemdir.

Pire ilaçlama uygulaması diğer böcek ve haşere ilaçlama uygulamalarına oranla çok daha geniş bir alanı kapsayan bir işlemdir. Pirenin bulunduğu alana geç müdahale edilmesi, pireye karşı uygulanacak mücadelenin de zorlaşmasına neden olacağından kesinlikle bireysel tekniklerle pirelere karşı müdahale edilmemesi gerekir. Çünkü bu durum hem ortamda bulunan insanların sağlığını tehlikeye düşürecek, hem sağlıklı bir sonuç vermeyecek, hem de zaman kaybı nedeni ile pirelerin daha fazla çoğalmasına neden olacaktır.

Pireler zıplayabilen ve gözle görülmeleri mümkün olmayan haşereler oldukları için pire ilaçlaması kokulu sıvı ilaçlama tekniği ile püskürtme yöntemi ile gerçekleştirilmektedir. Bu teknikte kullanılan özel ekipmanlar aracılığı ile etkisi son derece güçlü olan kokulu sıvı ilaçlar, pompa aracılığı ile pirenin bulunduğu mekânın tamamına püskürtülerek uygulanır.

Bu ilaçlar insan sağlığı üzerinde olumsuz etkiye sebep olabildiğinden ilaçlama işlemi esnasında mekanın terk edilmesi gerekmektedir. Eğer ortamda evcil hayvanlar var ise bunlar, ilacın etkisine maruz kalmayacak şekilde korumaya alınmalı, ortamdaki sık kullanılan eşyalar ve gereçlerin de üzerleri kapatılmalıdır. İşlem esnasında ortamda açıkta besin maddesi bırakılmamalıdır.

Pire ilaçlamasında pire yumurtalarının da ilacın etkisine maruz kalması için bir süre sonra ilaçlama işleminin tekrarlanması alanın pirelerden tamamen temizlenmesinde de son derece önemlidir.

İstanbul’un tüm ilçe ve semtlerine hizmet veren Avrupa İlaçlama şirketimize

Avrupa YakasıAnadolu Yakası
0(212) 552 58 880(216) 425 22 50
telefon numaralarından arayarak müşteri temsilcilerimizden tüm haşere, böcek ve kemirgenlerle ilgili detaylı bilgi alabilirsiniz. Ayrıca sitemizde bulunan talep formunu da doldurarak dilediğiniz sorunun yanıtına ulaşabilirsiniz. Avrupa İlaçlama Firmamızı tercih ederek, Sağlık Bakanlığı onaylı ilaçlarımız ve ilaçlama yöntemlerimizden faydalandığınızda, siz de binlerce müşterimizden biri olup daha sağlıklı yaşam alanlarına en kısa sürede kavuşabilirisiniz.