Salyangozlar, insanların çevrelerinde sıklıkla karşılaştıkları, genellikle de sümüklü böceklerle karıştırılan karındanayaklılar sınıfına mensup bir canlıdır. Kaplumbağalar gibi sırtlarında kabukları bulunan salyangoz, yumuşak ve silindir biçiminde gövdeye sahip bir hayvandır. Hem karada hem de suda yaşayabilen salyangozlar, sürünerek ilerlerler.

Salyangozların sırtlarında bulunan sert kabuğa kavkı ismi verilir. Bu cisim, canlı tarafından salgılanan bir sıvının sertleşmesi sonucunda oluşur ve bedenini dış etkenlere karşı koruyucu bir görev üstlenir. Daha çok karada yaşam sürdüren salyangozlarda bulunan kavkı, salyangozun içine girerek burada barınmasını da sağlar. Salyangozlar ile sümüklü böcekleri birbirinden ayıran en temel özellik ise bu kavkıdır. Sümüklüböceklerde kavkı bulunmaz.

Salyangoz Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Salyangozlar da diğer pek çok böcek ve haşere gibi yumurtlama yöntemi ile çoğalırlar. Bir çoğu tek eşeyli olan salyangozların bazıları da tatlı ve tuzlu sularda yaşam sürdürürler. Sürünerek ilerleyen salyangozun vücüdu bu işlem esnasında bir sıvı üretir. Bu sıvı sayesinde sürtünme olayı canlıya zarar vermez. Salyangoz sürünmesi sonrasında ardında bıraktığı ıslak izin nedeni de bu sıvıdır.

Salyangozların Özellikleri

 • Salyangozların özellikleri türleri içerisinde benzerlikler gösterir. Boyları türler içerisinde 2 mm ile 10cm arasında değişmektedir.
 • Salyangozların büyük bölümü otçuldur. Ancak bazı türleri ise etçil olarak beslenirler.
 • Salyangozların besinlerinin ağızlarında parçalanmalarına yardımcı olan organ ise dilleridir. Dilleri dişli bir yapıdadır.
 • Salyangozlarda, üreme, sindirim ve boşaltım sistemleri de son derece gelişmiş düzeydedir.
 • Salyangoz, yumuşakçılar sınıfının bir üyesidir. Midye, kabuklu deniz hayvanları ve istiridye de bu sınıfın üyeleri arasında bulunur.
 • Vücutlarını dış etkenlerden koruyan ve kendilerine ev gibi bir ortam sunan sırtlarında bulunan kabuksu yapıya kavkı adı verilir. Salyangoz bu kavkının içine girdikten sonra ağız kısmını kapatır.
 • Daha çok sıcak ortamlarda zamanını kavkısında geçiren salyangoz daha çok yağmur sonraları ve geceleri ortaya çıkar.
 • Deniz salyangozlarının bazı türleri ise zehirlidir. Ve deniz salyangozlarında kavkı bulunmaz. Bazı insanlar deniz salyangozlarını besin olarak tüketmektedir!
 • Dünya genelinde bol yağışlı ve ılıman yerlerde bolca yaşarlar. Bahçe salyangozu ve kara salyangozu en çok bilinen ve rastlanan türleridir.
 • Vücut yapıları oldukça yumuşaktır. Bedenleri uzun, nemli ve kaygandır.
 • Soğuklarda ve kış mevsiminde toprak altında kış uykusuna yatarlar. Çok sıcağı ve güneşi de sevmezler. Ilıman iklim canlısıdırlar.
 • Çok hızlı yavrulayabilen bir canlı oldukları için kontrol altına tutulmaları gerekmektedir.
 • Salyangozların özellikleri içerisinde en ilginç olanı da çift cinsiyetli olmalarıdır. Bu nedenle tüm salyangozlar yavru bırakabilmektedir.
 • Salyangozlar uzun ömürlü canlılardır. Ortalama 5 ila 15 yıl kadar yaşam sürebilirler.
 • Antenleri de olan salyangoz böceğinin gözleri ise bu antenlerin ucundadır. Ancak deniz salyangozunun gözleri bu antenlerin altında yer alır.
 • Baş kısımlarında bulunan diğer çift antenleri ise konu alma ve etraflarını hissetme özelliğine sahiptir.
 • Çok sayıda hayvan salyangozları yiyerek beslenirler. Bu açıdan da doğada bir nevi diğer canlılar için birer besin öğesidir.

Salyangozun Zararları

Salyangozun zararları içerisinde en fazla öne çıkanı insan, çevre ve tarla açısından tehdit oluşturmasıdır. Bazı salyangoz türleri daha çok farelerde rastlanan bir parazit nedeni ile insanlarda görülen menenjit hastalığının taşıyıcısıdır. Bu nedenle de insanların yaşam alanları içerisinde salyangozun bulunması bir tehdit unsurudur. İnsanların salyangozlara çıplak elle dokunmaması gerekmektedir. Eğer böyle bir durum yaşandıysa ellerin bol su ve sabun ile yıkanması son derece önemlidir. Otçul olan salyangozlar ise bitkinin taze sürgünlerini yediği için bitkilerde zarar meydana getirirler. Bu nedenle bazen çiftçiler tarafından salyangozlara karşı mücadele geliştirildiği de bilinmektedir. Çilek ve marul gibi bostanlara da ciddi zararlar verirler. Bitkilerin yeşil kısımlarını törpüleyerek beslendiklerinden maddi kayba neden olurlar. İnsanların yaşam alanlarına giren salyangozlar, insanların besinlerine yönelirler. Bu besinleri törpüleme, üzerinde gezinme gibi fiili durumlarda vücutlarında buluna bakteri ve parazitleri, dışkılarını besinlere ve temas ettikleri alana bırakırlar. Bu da insan sağlığı açısından son derece riskli bir durumdur. Salyangozlarda insanları sokma ya da ısırma gibi bir durum söz konusu değildir. Evlerde çok sık görülmezler ancak tarım arazilerinde ve bahçelerde salyangozlara daha fazla rastlamak mümkündür.

Salyangoz İlaçlama

Salyangoz ilaçlaması işlemi son derece önemli bir işlemdir. Çünkü bu canlılar, herhangi bir tehdit algıladıklarında kavkılarına girerek kendilerini dış etkenlerden gelecek zararlardan kolaylıkla koruyabildikleri için, ilaçlama uygulamasının bu bilinçle gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Bunun için de profesyonel destek alınması şarttır.

Salyangoz ilaçlama uygulamasında kokulu sıvı ilaçlar kullanılır. Bu işlem sırasında uygulamanın yapılacağı alanda bulunan bitkilerin ilaçtan zarar görmemesi için işlemin profesyonel kişilerce yapılması gerekmektedir.  Bazı durumlarda ise kokusuz sıvı ilaçlama işlemi de tercih edilebilmektedir.

İstanbul’un tüm ilçe ve semtlerine hizmet veren Avrupa İlaçlama şirketimize

Avrupa YakasıAnadolu Yakası
0(212) 552 58 880(216) 425 22 50
telefon numaralarından arayarak müşteri temsilcilerimizden tüm haşere, böcek ve kemirgenlerle ilgili detaylı bilgi alabilirsiniz. Ayrıca sitemizde bulunan talep formunu da doldurarak dilediğiniz sorunun yanıtına ulaşabilirsiniz. Avrupa İlaçlama Firmamızı tercih ederek, Sağlık Bakanlığı onaylı ilaçlarımız ve ilaçlama yöntemlerimizden faydalandığınızda, siz de binlerce müşterimizden biri olup daha sağlıklı yaşam alanlarına en kısa sürede kavuşabilirisiniz.