Havaların ısınmaya başlaması ile birlikte yaşam alanlarımızda ve yakın çevremizde sıklıkla karşılaşmaya başladığımız sivrisinekler, yaz aylarında geceleri insanlara uykularında saldıran canlılardır. Tıpkı pireler gibi insanların kanını emerek beslenen sivrisinekler de taşıdıkları bakteri ve mikropları insanlara bulaştırdıklarından son derece tehlikeli canlılardır.

Genel olarak sivrisinekler insanlar açısından çok da tehlikeli ve ürkütücü görülmemektedir. Diğer böcek ve haşerelere kıyasla daha masun sayılan sivrisineklerin aslında bilinenin aksine son derece sağlık açısından tehlikeli oldukları bir gerçektir. Öyle ki bazı sivrisinekler, ısırıkları ile hassas ve alerjileri bulunan insanların ölümlerine bile neden olabilmektedirler!

Sivrisinek Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Sivrisinekler sanıldıkları kadar masum değildirler. Kanatlı haşere grubuna mensup olan sivrisinekler, ayak ve kanatlarında taşıdıkları sayısız mikrop ve bakteriyi, insanların yaşam alanlarına, besinlerine ve temas ettikleri ortamlara bulaştırır, kanını emdikleri insanlara ise çok sayıda hastalığın virüsünü enjekte ederler.

Sivrisineklerin Özellikleri:

  • Boyutları ortalama 1-3 cm arası değişen, kanatlı, uçabilen haşerelerden biridir.
  • Çift kanatları uzun bacakları ve sivri burunları bulunur.
  • Sivrisineklerin dişi olanları ısırır ve kan emerek beslenir. Erkek sivrisinekler ise bitki özsuları ile beslenirler.
  • Sivrisinekler böcek ve kemirgenler gibi son derece kirli mikroplu ve pis ortamlarda rahatlıkla barınabildiklerinden vücutlarında son derece zararlı bakteri ve mikrop taşırlar.
  • Çok hızlı şekilde uçarlar ve saniyede 500 kanat çırptıkları bilinir. Bir sivrisinek saatte 2,5 km hızla uçabilir. Bu nedenle yakalanmaları oldukça da güçtür.
  • Refleksleri oldukça gelişmiş olan sivrisineklerin görme yetileri 360 derecelik bir açıyı kapsar. Bu nedenle en ufak bir saldırıyı anında sezerek kaçar.
  • Erkek sivrisineklerin ömrü en fazla 4 dişi sivrisineklerin ise 90 gündür.
  • Sivrisinekler kan emdikten sonra nemli ve sulu bir ortam arar. Bulduğunda bu ortama yumurtasını bırakır.
  • Bir sivrisinekte ortalama olarak 500’e yakın yumurta bulunur. Bu da sivrisineklerin ne kadar hızlı ve çok çoğalabildiklerinin de bir göstergesidir.

Sivrisineklerin Zararları

Sivrisineklerin zararları arasından en fazla öne çıkanlar insanlara bulaştırdıkları hastalıklardır. Bu hastalıkların bazıları hafif düzeyde olurken ne yazık ki bazıları ise ciddi derecede sorun yaşatabilmekte hatta ölümcül bile olabilmektedir.  Sivrisinek ısırığı yaz aylarında çoğu kişide rastlanan bir durumdur. Bu durum karşısında genellikle hafif kaşıntı ve kızarık sonrasında durum geçiştirilebilmektedir. Ancak uzmanlara göre bu durum bu kadar basit değil. Sivrisinekler tarafından insanların kanına bulaştırılan bazı virüs ve bakteriler hemen olmasa da belli bir zaman sonrasında vücutta bazı hastalıkların ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Bu hastalıklar ise şu şekilde sıralanabilir: Sarıhumma, fil hastalığı, sıtma, alerjik reaksiyonlar, grip, cilt hastalıkları,  Dang Humması.  Bunların yanı sıra beyin iltihabı, ateşli hastalılar, bakteriyel rahatsızlıklar da sivrisinek ısırığı sonrasında kişilerde görülen hastalıklardandır. Tüm bu hastalıkların her biri kendi içerisinde oldukça ciddi riskler barındıran hastalıklardır. Özellikle de dünya üzerinde her yıl 1 milyon kişinin sıtma nedeni ile hayatını kaybettiği düşünüldüğünde sivrisineklerin sanıldığı gibi masum ve zararsız olmadıkları da ortaya çıkmış olmaktadır. Sivrisinekler kan emerek beslendiklerinden kanını emdikleri insanlar arasında da hastalık taşıyıcı olduklarından, insanlarda bulunan bazı hastalıkların da diğer insanlara bulaşmasında ciddi oranda rol oynamaktadırlar. Bu nedenlerden dolayı sivrisinekler ile mücadele ederken son derece hassas ve titiz davranılmalı ve bu iş ciddiye alınarak yapılmalıdır.

Sivrisinek İlaçlama

Sivrisinekler ile mücadele konusunda en etkili ve başarılı sonuç veren yöntem sivrisinek ilaçlama uygulamasıdır. Söz konusu ilaçlama işleminden kastımız ise, dışarıdan kendi imkânlarınız ile temin edilen basit sinek ilaçları değildir. Bu ilaçlar kısa süreliğine dar bir alanda anlık olarak sinek ve sivrisineklere karşı etki göstermenin ötesinde bir koruyuculuk sağlamaz. Aksine ilaçlama işlemi sonrasında bilinçsizce kullanımlar sonrasında çok sayıda insanın ilaçtan zehirlendikleri de bilinen bir gerçek.

Bu nedenle sivrisinek ilaçlama işleminin, uzman ve profesyonel ekiplerce yapılması son derece önemli ve gereklidir.  Sivrisinek ilaçlama uygulaması diğer böcek ve haşerelere oranla farklılık gösterir. Uçan haşereler olan sivrisineklerin kontrol altına alınması daha zor olduğundan ilaçlama uygulamasında sıvı ilaçlama tercih edilir. Bu canlılar akşamüstleri ve sabah erken saatlerde çok daha fazla aktif olduklarından, püskürtme tekniği ile gerçekleştirilen ilaçlamada bu saatlerde yapılması çok daha verimli bir sonuç sağlayacaktır. Sisleme yöntemi ve boyama yöntemi de sivrisinek ilaçlamada kullanılan tekniklerdendir. Boyama yönteminde ilacın içerisine katılan şeker, sineğin ilaca konmasına ve ilaç üzerinde yapışarak etkisiz hale getirilmesinde rol oynar. Konuyla ilgili daha detaylı bilgiye firmamızla iletişime geçerek ulaşabilirsiniz.

İstanbul’un tüm ilçe ve semtlerine hizmet veren Avrupa İlaçlama şirketimize

Avrupa YakasıAnadolu Yakası
0(212) 552 58 880(216) 425 22 50
telefon numaralarından arayarak müşteri temsilcilerimizden tüm haşere, böcek ve kemirgenlerle ilgili detaylı bilgi alabilirsiniz. Ayrıca sitemizde bulunan talep formunu da doldurarak dilediğiniz sorunun yanıtına ulaşabilirsiniz. Avrupa İlaçlama Firmamızı tercih ederek, Sağlık Bakanlığı onaylı ilaçlarımız ve ilaçlama yöntemlerimizden faydalandığınızda, siz de binlerce müşterimizden biri olup daha sağlıklı yaşam alanlarına en kısa sürede kavuşabilirisiniz.