Genellikle tahta kurdu ile karıştırılan tahtakurusu böcekleri, tahta kurdundan farklı olarak insan bedeni üzerinde de barınabilen, hatta insanları ısırması ile de bilinen böceklerdir. İsimlerinin birbirleri ile benzer olmalarının tek nedeni ise her iki haşere türünün de tahta ahşap ve mobilya gibi ağaç türü maddeleri kemirmelerinden gelmektedir.

Tahta kurusu böceği, insanlar üzerinde olumsuz etkilere sahiptir. Arı sokması sinek ve pire ısırığı gibi tahtakurusu da insanları ısıran kan emen bir böcek türü olduğundan dolayı oldukça tehlikeli ve hastalık taşıyıcıdır. İnsanların yaşam alanları içerisine ise dışarıdan getirilen eşya, besin ve insanlar aracılığı ile giriş yaparlar. Tek bir seferde 200 yumurta bırakan bu haşere hızla çoğalmasıyla da bilinir.

Tahta Kurusu Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Sahip olduğu özellikler ile kendisini diğer böcek ve haşerelerden kolaylıkla ayıran tahtakurusunun en temel özelliği insanlara verdiği zararlardır. Öyle ki kısa sürede kontrol altına alınmadıklarında sayıları binleri bulabilmektedir. Pire, sivrisinek ve bit gibi kan emici yanı da bulunan bu haşereler ayrıca ahşap ve ağaç hammaddeli cisim ve maddeleri de kemirerek beslenmeleri ile de tanınırlar.

Tahta kurusunun Özellikleri

Tahta kurusunun özelliklerine bakıldığında, bu haşereler insanların yaşam sürdüğü tüm mekânlarda yaşam sürdürebilmektedirler.
 • İnsanların kanını emerek ve ağaç türevlerini kemirip dişleyerek beslenirler.
 • Geceleri fazlasıyla aktif haldedirler. Özellikle de gece saatlerinde ahşapları kemirirken çıkardıkları ses onların varlığının bir işaretidir.
 • Kış aylarında çok fazla görülmemelerinin sebebi ise yarı kış uykusuna yatıyor olmalarıdır.
 • Ülkemizde çok zararlı olan türleri bulunmamaktadır.
 • Oldukça küçük yapıda olduklarından fark edilmeleri kolay değildir.
 • Bir yerden diğer bir yere insanların ve eşyaların üzerinde kolaylıkla taşınabilirler.
 • Kendilerine karşın kısa sürede önlem alınmaması durumunda sayıları bir anda yüzlerce binlerce olabilir. Bu nedenle onların fark edilmelerinde zamanın büyük önemi bulunur.
 • İnsanların yakınlarında barınırlar. Bunun en temel nedeni ise insan kanına olan düşkünlükleridir.
 • Bu nedenle özellikle de yatak çevrelerinde, karyola altlarında yatak aralarında saklanırlar.
 • Boyutları mm cinsinden olduğundan gözle görülmeleri ve ayırt edilmeleri son derece güçtür.
 • Vücutlarında 3 çift olmak üzere toplam 6 bacak bulunur.
 • Tahtakurusunun özellikleri içerisinde en dikkat çekenlerden birisi de aç kaldıklarında bile çok uzun süre yaşayabilmeleridir.
 •  Hiç besin bulamayan bir tahtakurusunun aç şekilde 2 yıl boyunca yaşayabilmesi, ne derece dayanıklı canlılar olduklarını da gözler önüne sermektedir.
 • Karın bölgesi oldukça geniş olan ve genellikle kahverengi ve tonlarında renklere sahip olan bu canlılar, doyana kadar bir insanın kanını emebilirler.
 • Ezildikleri zaman kan akar ve etrafa kötü bir koku yayarlar.

Tahta kurusunun Zararları

 • Bir tahtakurusu bir insanın karnı doyana kadar emer. Üstüne üstlük tahtakurusu kendi vücut ağırlığının 6-7 kat fazlasına kadar kan emebildiğinden, ısırdığı bölgede acı hissi yaratır.
 • Tahtakurusu tarafından ısırılan ve kanı emilen bir insanda uyuz olmuşçasına kaşıntı görülebilir. Ve bu kaşıntı acı vericidir. Ayrıca tahtakurusu ısırığı çıban gibi bir şişlik ve kızarıklığa da sebep olur.
 • Tüm kan emici böcekler gibi bu zararlı haşereler de insanlardan insanlara hastalık taşıma ve bulaştırma özelliğine sahip olduklarından son derece tehlikeli canlılardır.
 • En temel besin kaynağı insan kanıdır. Bu nedenle insanları av olarak kullandıklarından ve bir ortamda yüzlerce tahtakurusu bulunması durumunda ortaya çıkacak vahim sonuç göz ardı edilemez.
 • Sadece insanlar üzerinde değil, kanatlı uçabilen kuşlar, evcil hayvanlar ve kümes hayvanları üzerinde de yaşayabilen bu canlılar, onlardan aldıkları hastalık ve bakterileri de insanlara bulaştırdıklarından son derece zararlı canlılardır.
 • Yoğun bir tahtakurusu ısırığına maruz kalan ve bünyeleri hassas olan kişilerde enfeksiyon görülme riski yüksektir. Bu da ciddi sağlık problemleri yaşanmasına neden olabilir.
 • Tahtakurusu ısırığı nedeniyle kişilerde görülen kaşıntı ve kızarıklıklar, psikolojik ve ruhsal olarak da kişileri olumsuz açıdan etkiler. Yoğun kaşıntı insanların günlük yaşam kalitelerinde düşüşe ve moralsizliğe de neden olmaktadır.
 • Tahtakurusuna karşı sürdürülen mücadelenin etkisiz ve yetersiz olması durumunda yaşanılan korku panik ve endişe nedeniyle kişilerde depresyon ve kaygı bozuklukları da görülebilmektedir.

Tahta Kurusu İlaçlama

İnsan sağlığı üzerinde bu denli tehlikeli ve zararlı etkileri bulunan tahtakurusu ile mücadele konusunda en etkili yöntem ise tahta kurusu ilaçlama işlemidir. Tahtakurusuna karşın bireysel olarak denenen mücadele teknikleri, sayıları hızla çoğalan ve tespit edilmeleri güç olan bu canlıların ortamdan tamamen temizlenmelerinde etkili olmayacağından profesyonel ilaçlama firmalarından ilaçlama işlemi için destek alınması şarttır.

Tahta kurusu ilaçlama işleminde sıvı ve özel formülasyon geliştirilerek oluşturulan, sağlık bakanlığı tarafından onaylı böcek ilaçları kullanılır. Bu ilaçlar, toplu halde yaşayan ve barınan tahtakurularının yoğun bulunduğu alanlara enjekte edilerek kullanılır. Kullanılacak ilacın etkisinin yüksek olması, bu zararlı canlıların daha kısa sürede kontrol altına alınmasında etkili olacaktır. Tahtakurularından kesin olarak kurtulmak için ilaçlama işleminin en az 2 defa tekrarlanması, yumurtadan çıkacak böceklerin de etkisizleştirilmesi açısından son derece önemlidir.

İstanbul’un tüm ilçe ve semtlerine hizmet veren Avrupa İlaçlama şirketimize

Avrupa YakasıAnadolu Yakası
0(212) 552 58 880(216) 425 22 50
telefon numaralarından arayarak müşteri temsilcilerimizden tüm haşere, böcek ve kemirgenlerle ilgili detaylı bilgi alabilirsiniz. Ayrıca sitemizde bulunan talep formunu da doldurarak dilediğiniz sorunun yanıtına ulaşabilirsiniz. Avrupa İlaçlama Firmamızı tercih ederek, Sağlık Bakanlığı onaylı ilaçlarımız ve ilaçlama yöntemlerimizden faydalandığınızda, siz de binlerce müşterimizden biri olup daha sağlıklı yaşam alanlarına en kısa sürede kavuşabilirisiniz.