Tatarcık, uçan haşereler grubunun bir üyesidir ve yapısal olarak da sivrisineğe benzerliği ile bilinir. Görünüşleri açısından ilk bakışta ayrıt edilmesi zor olan tatarcıkların vücutlarında tüyler vardır, ancak sivrisineklerde tüy yoktur. Tıpkı sivrisinek, pire, tahtakurusu, bit gibi tatarcıklar da insanların kanını emerek beslenen zararlı ve tehlikeli canlılardır.

Karanlık nemli ve lağım sularının bulunduğu pis alanlar tatarcık sineğinin üremesinde ve çoğalmasında oldukça verimli ortamlardır. Bu da tatarcık sineğinin ne derece pis ortamlarda barındığının da bir göstergesidir. Bu açıdan bakıldığında bu haşerelerin insan sağlığı üzerinde ne tür olumsuz etkiler bırakacağı ve neden oldukları hastalıklar da açığa çıkmaktadır.

Tatarcık Sineği Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Tatarcık, sinek türleri içerisinde insanlar açısından en tehlikeli olan türdür. Bu nedenle bu haşereler sinek familyası içerisinde birer böcek olarak adlandırılırlar. Tatarcığın sadece dişi olanı insanları ısırdığı ve kanını emdiği için erkek olanının kan emici özelliği yoktur. Ancak erkek tatarcıklar da tıpkı dişiler gibi pis ve kirli ortamlarda barındırdığından yüksek oranda bakteri ve mikrop barındırırlar.

Tatarcığın Özellikleri

Tatarcığın özellikleri içerisinde en belirgin olanı vücudunun tüylerle kaplı olmasıdır. Bu da kendisini diğer sinek türleri içerisinden kolaylıkla ayırır.
 • Uçuş teknikleri de farklılık gösterir. Bir pire gibi zıplayarak uçarlar.
 • Boyları ortalama 1 ila 3 cm arasında değişir.
 • Tüyleri kalın ve parlak olduğundan bir örümceği de andırırlar.
 • Bacakları uzun ve ince yapıdadır.
 • Isırıkları can acıtıcı cinstendir ve vücutta kızarıklık ve yaralara da sebebiyet vermektedirler.
 • Sıcak ortamları daha çok severler.
 • Erkek tatarcık sineklerinin ana besin kaynağı ise çiçeklerde bulunan şekerdir.
 • Geceleri aktif olurlar ve gündüzleri saklandıkları yerde dinlenerek zaman geçirirler.
 • Pire şeklinde zıplayarak uçtukları ve oldukça küçük yapıda oldukları için bireysel yollarla mücadele etmek etkili bir sonuç vermemektedir.
 • En sık görüldükleri alanlar, göl ve su kenarlarında bulunan evler, nemli ortamlar, bahçeler, bitki çeşitliliğinin yoğun olduğu bölgeler ve ağaçlık alanlardır.
 • Halk arasında yakarca ve yakarcık olarak da bilinen tatarcıkların bu ismi almalarının nedeni ise ısırdığı bölgede meydana gelen yanma hissidir.
 • Yaz aylarında yazlık bölgelerde ve sıcak iklimlerde bulunan türleri oldukça gelişmiştir ve bu bölgelerde bu sineklerin ısırığına maruz kalan insan sayısı ise bir hayli çoktur.
 • Yumurtadan çıkan bir tatarcığın yetişkin olması için 5 haftalık bir süre gereklidir.

Tatarcığın Zararları

Tatarcık, sinek türleri içerisinde en zararlı olanıdır. Kan emerek beslenen diğer tüm böcek türleri gibi, insanlardan insanlara hastalık bulaştırma ve taşıma özellikleri vardır. Şark çıbanı olarak bilinen hastalığın insanlarda görülmesinde baş mimarı olmaları tatarcığın zararları içerisinde en bilinenidir. Lağım sularının etraflarında üredikleri için bu bölgelerde var olan yoğun mikrop, zararlı organizmalar, bakteri ve virüsleri de bünyelerinde bulundururlar. Bu mikropları kanlarını emdikleri insanlara taşıdıkları için ciddi hastalıkların bulaşmasında büyük rol oynarlar. Tatarcık ısırığı sonrasında hastalık belirtisi aniden ortaya çıkmaktadır. İlk aşamada titreme ve ürperme ile başlayan belirtiler sonrasında yerini bacak ve eklemlerde ağrı ve halsizliğe bırakır. Sonraki dönemlerde ise ensede ve sırt bölgesinde sertlik görülebilir. İştah kaybı, tat alma duyusunda gerileme, ateş, kusma, kabızlık, burun kanaması ve boğaz ağrısı da kendini gösteren belirtilerdir. Ateşli viral hastalıklar, tifüs, tavuk hastalığı ve sarıhumma gibi hastalıkların insanlarda görülmesinde aktif rol oynarlar. Tatarcık ısırması ölümcül bir hastalık teşkil etmese de kişide yukarıda saydığımız ciddi sağlık problemlerinin görülmesine neden olur. Ayrıca tatarcıklar sıkça konakçı değiştiren canlılar olduklarından insanlar arasında hastalık taşıma ve bulaştırma özelliğine de sahip olduklarından son derece zararlı ve tehlikeli haşerelerdir. Diğer tüm böcek ve haşerelere karşı olduğu gibi, tatarcığa karşı da kısa sürede etkin biçimde mücadele edilmesi de şarttır.

Tatarcık Sineği İlaçlama

Tatarcık ilaçlaması nasıl yapılır sorusu cevabı en çok merak edilen sorulardandır. Tatarcık ile mücadele yöntemleri içerisinde en kalıcı ve sağlıklı sonuç veren uygulama ise tatarcık ilaçlaması işlemidir.

Tatarcık ilaçlama işleminde en çabuk sonuç veren yöntem ise kokulu sıvı ilaçlamadır. Sisleme şeklinde gerçekleştirilen kokulu sıvı ilaçlama özellikle de tatarcığın barındığı alanlar baz alınarak gerçekleştirilir. Tatarcık ilaçlaması atık ve pis suların bulunduğu bodrum ve giriş katlarında ve çatı aralarında da gerçekleştirilmelidir. Böylece bu haşerelerin çıkış noktaları da dezenfekte edilmiş olur.  Bahçelerin ve hayvan barınaklarının da tatarcık ilaçlaması işleminden geçirilmesi bu haşerelere karşı mücadelede etkili olacaktır. Kokusuz sıvı ilaçlar bu haşereler üzerinde çok etkili olmadığından yoğun kokulu sıvı ilaçların tercih edilmesi daha doğru olmaktadır.

İstanbul’un tüm ilçe ve semtlerine hizmet veren Avrupa İlaçlama şirketimize

Avrupa YakasıAnadolu Yakası
0(212) 552 58 880(216) 425 22 50
telefon numaralarından arayarak müşteri temsilcilerimizden tüm haşere, böcek ve kemirgenlerle ilgili detaylı bilgi alabilirsiniz. Ayrıca sitemizde bulunan talep formunu da doldurarak dilediğiniz sorunun yanıtına ulaşabilirsiniz. Avrupa İlaçlama Firmamızı tercih ederek, Sağlık Bakanlığı onaylı ilaçlarımız ve ilaçlama yöntemlerimizden faydalandığınızda, siz de binlerce müşterimizden biri olup daha sağlıklı yaşam alanlarına en kısa sürede kavuşabilirisiniz.