Tespih böceği hem ismi hem de şekliyle farklı bir haşere türüdür. Vücut yapısının yanı sıra rengi ve yaşam alanları onu diğer böcek ve haşerelerden ayırmaktadır. Tüm böcek ve haşereler gibi tespih böcekleri de insan sağlığı üzerinde olumsuz çok sayıda soruna neden olan zararlı bir böcektir. Vücut yapısı katmanlardan oluşan tespih böceği bir temas anında yuvarlak bir yapıya bürünür. Adını da buradan almaktadır.

Tespih böceği, ev gibi yaşam alanlarında en sık bulunan ancak gizlenme becerilerinden dolayı fazla görülmeyen böceklerden biridir. Nemli ortamları seven bu böcekler daha çok sahil kenarları ve deniz kıyılarına yakın alanlarda, yağmur ormanlarının görüldüğü bölgelerde sıklıkla bulunurlar. Ev ortamlarında ise mutfak giderleri lavabo giderleri ve banyolarda kendilerine daha fazla rastlanır.

Tespih Böceği Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Haşere ve böcekler kendi doğal yaşamları içerisinde insanlar için her ne kadar bir zarar teşkil etmeseler de, yaşam alanlarına girdikten ve çoğalmaya başladıktan sonra sorun yaratmaya başlarlar. Tüm haşere ve böceklerin en ortak özelliği ise dış ortamda edindikleri mikrop ve bakterileri insanların yaşam alanlarına taşımaları ve bunları bulaştırarak hastalıklara sebep olmalarıdır. Tespih böcekleri de aynı etkiyi yaratan böceklerden biridir.

 Tespih Böceğinin Özellikleri

 • Kırkayaklar ile benzer vücut yapıları vardır. Kırkayaklar uzun, tespih böcekleri ise yuvarlak yapıda böceklerdir.
 • Vücutları segment adı verilen katmanlardan oluşur.
 • Tehlike anında kendilerini savunmak için ayakları ile kafasını birleştirerek tıpkı bir tespih tanesi gibi yuvarlak bir yapıya bürünerek kendilerini korumaya alırlar.
 • Rutubetli ve nemli ortamları oldukça severler.
 • Kendilerini çok iyi kamufle edebildiklerinden gizlenme becerileri de oldukça güçlüdür.
 • Kırkayak ve çıyan ailesinin bir üyesidirler.
 • Bazı türlerine deniz ve okyanuslarda da rastlanmıştır.
 • Otçuldurlar. Bitkilerle beslenirler. Bu nedenle de bahçe ve yeşillik gibi alanlarda da oldukça fazla bulunurlar.
 • Renkleri gri veya kahve tonlarında olabilmektedir.
 • Denizde ve karada yaşayabilirler.
 • Ağır hareket eden böceklerdir. Kaçmak yerine vücutlarını boncuk şekline getirerek gizlenmeye çalışırlar.
 • 1-2 mm ile 3cm arası boyutları değişkenlik gösterir.
 • Bugüne kadar tespih böceklerinin 10000 kadar türü tanımlanabilmiştir. Bunlardan sadece yarısı karada yaşamaktadır.
 • 7 çift bacağı bulunur ve eklembacaklılar sınıfının bir üyesidir.
 • Kril, karides ve yengeçlerin akrabası olarak bilinirler.
 • İnsanları ısırma ve onlara saldırma gibi bir özellikleri bulunmamaktadır.
 • Diğer haşere türleri gibi hızlı çoğalma özelliklerine sahiptir

Tespih Böceğinin Zararları

Tespih böceğinin zararları içerisinde en fazla öne çıkanı, dış mekânlardan edindikleri bakteri ve mikropları ev ortamına taşımalarıdır. Özellikle de insanların besin artıklarından ve bitkilerden beslenen bu böcekler, taşıdıkları zararlı mikroorganizma, bakteri ve mikropları insanların besinleri üzerine ve yaşam alanlarına bulaştırırlar. Bu nedenle hastalıkların bulaşmasında ve oluşmasında önemli rol oynarlar. Isırma ve sokma gibi özellikleri bulunmasa da ev ve bahçelerde bulunan çiçek ve bitkilerin yapraklarına ve köklerine ciddi zarar vererek sebze ve bitkilerde verimin düşmesine ve çürümelerine neden olurlar. Dış ortamlarda özellikle de bağ ve bahçe ve tarlalarda ise yine bitkilerin gövde yaprak ve köklerine zarar verdiklerinden maddi zararlar da meydana getirirler. Bu nedenle de ekili alanlarda ve özellikle de seralarda tespih böceklerine sıkla rastlanır. Tarımla uğraşan ve kazancını bu yolla sağlayan insanlar için yarattıkları maddi zarar büyük sorunları meydana getirmektedir. Tespih böceklerinin temas ettiği besinleri tüketmek insanlarda gıda zehirlenmelerine neden olmaktadır. Ev ortamlarında lavabo giderlerinde, banyo ve mutfak giderlerinde gizlenerek bu alanlarda var olan mikropları bedenlerinde toplarlar. Bu da sağlık açısından olumsuz sonuçlar meydana getirir.  

Tespih Böceği İlaçlama

Tespih böceği ilaçlaması uygulamasında diğer pek çok böcek türünde olduğu gibi kokulu sıvı ilaçlama tekniği tercih edilir. Tespih böcekleri oldukça iyi gizlenen ve küçük yapıda böcekler oldukları için, ilaçlama esnasında bu böceklerin saklandıkları alanları tespit etmek oldukça güç olacaktır. Bu nedenle kokusu ve içerisindeki etkili madde sayesinde böcekleri saklandıkları yerden çıkaran ve kısa sürede şok etkisi yaratan kokulu sıvı ilaçlar tespih böceği ilaçlamasında en doğru yöntemdir.

Söz konusu ilaçlamanın gerçekleştirildiği anda ortamda ilaçlama elemanı dışında kimsenin bulunmaması sağlığınız açısından önemlidir. Kokulu ilaçlar tesiri yüksek ilaçlar olduğu için böcek ve haşereler üzerinde kısa sürede etki gösterir. Püskürtme tekniği ile yapılan ilaçlama sonrasında ortamın en az 4 saat kapalı kalması ve kullanıma açılmadan da yarım saat havalandırılması da son derece önemlidir.

İstanbul’un tüm ilçe ve semtlerine hizmet veren Avrupa İlaçlama şirketimize

Avrupa YakasıAnadolu Yakası
0(212) 552 58 880(216) 425 22 50
telefon numaralarından arayarak müşteri temsilcilerimizden tüm haşere, böcek ve kemirgenlerle ilgili detaylı bilgi alabilirsiniz. Ayrıca sitemizde bulunan talep formunu da doldurarak dilediğiniz sorunun yanıtına ulaşabilirsiniz. Avrupa İlaçlama Firmamızı tercih ederek, Sağlık Bakanlığı onaylı ilaçlarımız ve ilaçlama yöntemlerimizden faydalandığınızda, siz de binlerce müşterimizden biri olup daha sağlıklı yaşam alanlarına en kısa sürede kavuşabilirisiniz.