Uyuz böceği diğer ismi ile deri böceği, insanların bedenine ciddi zarar veren haşerelerdir. İnsan derisi altına yerleşerek tahribat oluşturan uyuz böcekleri, deri altında küçük delikler açarak ilerlerler. İnsanlarda uyuz hastalığına da neden oldukları için uyuz böceği ismini alan bu böcekler deri altına çok sayıda yumurta da bıraktıklarından son derece tehlikeli bir böcek türüdür.

Sadece insanlar üzerinde değil köpek ve kedi gibi evcil hayvanlar üzerinde de yaşayabilen bu böcek türlerinin etkisi altında kalan kişilerin zaman kaybetmeden bir sağlık kuruluşundan tedavi edilmesi gerekmektedir. Aksi durumda çok ciddi sağlık problemlerinin yaşanmasına neden olunabilir. Bunların başında da bulaşıcı etkiye sahip olan uyuz hastalığıdır.

Uyuz Böceği Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Haşereler içinde en tehlikeli olanlarından biri de uyuz böcekleridir.  Pire, sivrisinek, tahtakurusu, tatarcık, bit, kene gibi insan kanında beslenen diğer böceklerden farklı olarak insan derisi altına yerleşerek yaşamlarını burada sürdürmeleri, aynı zamanda ürkütücü bir durumdur. Erken teşhis edilmemesi ve önlem alınmaması durumunda bu böcekler deri altında ilerleyerek yumurtalarını bırakabilir ve çoğalabilirler.

Uyuz Böceğinin Özellikleri

 • Uyuz böcekleri diğer adıyla deri böcekleri insan gözüyle görülemeyecek kadar küçüktürler ve hem insan ve hem de hayvan derisi üzerinde etki gösterirler.
 • Vücutlarının dış bölümü kadifemsi bir yapıdadır. Uzun antenleri bulunur. Bu antenleri insan derisi altında tünel açmak için kullanırlar. Açtıkları tünellere yumurtalarını bırakırlar.
 • Vücutlarının rengi kirli sarı renktedir.
 • Bıraktıkları bu yumurtalar, kişilerde uyuz hastalığının temellerini atmaktadır.
 • Ağırlıklı olarak sırt, el, parmak araları, bacak ve kol gibi bölgelerde aktif olurlar.
 • İlk aşamada vücudun en ince bölgelerinde ilerlerler. Koltukaltı, parmak araları, dirseklerin iç kısımları bu bölgelerden bazılarıdır.
 • İnsanların fazla bulunduğu ortamlarda sıkça bulunurlar. Çünkü bulaşıcıdırlar.
 • Vücut yapıları ovaldir ve sekiz bacakları bulunur.
 • Etkileri büyük kendileri ise son derece küçüktürler.
 • İnsanlarda olduğu gibi hayvanlarda da uyuz hastalığının görülmesine neden olurlar.
 • Etkili oldukları mevsimler ise sonbahar ve kış aylarıdır.
 • Eklembacaklılar sınıfının bir üyesi olan uyuz böcekleri, bir eve girdiğinde o evde yaşayan herkesi kısa sürede etkisi altına alır.
 • Bu böcekler tüm gelişim evrelerini insanların üzerinde tamamlarlar.
 • Kan emmezle. Deri altında bulunan dokulardan beslenirler.
 • Döllenme sonrasında erkek uyuz böceği ölürken dişi uyuz böceği derinin altına girer ve yaşamını sürdürür.
 • Bir dişi uyuz böceğinin ömrü ise ortalama 4 hafta kadardır.
 • Oldukça küçük olduklarından sadece mikroskopla görülmeleri mümkün olan parazit böceklerdir.
 • Hayvanlar üzerinde bu böceklerin temizlenmesi daha kolaydır çünkü uyuz böcekleri hayvan derilerinin içine yerleşmezler.

Uyuz Böceğinin Zararları

Uyuz böceğinin zararları içerisinde en bilineni bulaşıcı bir hastalık olan uyuz hastalığının mimarı olmalarıdır. Uyuz hastalığı kişide ciddi sağlık problemlerinin yaşanmasına neden olur. İlk evrede ciltte aşırı bir kaşıntı ile kendisini gösteren uyuz hastalığı eğer tedavi edilmez ise büyük tehlikelere yol açar. Ciltte kızarıklık, deride döküntüler, cilt üzerinde su toplanması ve derideki incelme bunlardan bazılarıdır. Deri yüzeyinde bulunan kıl diplerinde de iltihaplaşma görülebilmektedir.  Uyuz hastalığının tedavi süresi ise ortalama 10 günlük bir zamandır. Tedavi sonrasında hastanın kullandığı yatak örtüleri kıyafetler kaynar su ile yıkanmalı yüksek ısıda ütülenmelidir. Uyuz böceği insanların yaşam alanına girdiğinde o ortamda bulunan tüm insanlar ve diğer evcil hayvanlar için risk oluşturur. Bu zararlı haşereler yaşayabilmek için insanların derilerine nüfus ettiklerinden meydana getirdikleri uyuz hastalığının bulaşıcı olmasından dolayı diğer insanlara da bu hastalığı bulaştırırlar. Kısa sürede önlem alınmaması durumunda ise hastalığın ilerleme ve diğer insanlara da bulaşma riski ile karşı karşıya kalınabilir. Kapalı alanlarda uyuz hastalığı daha hızlı şekilde yayılır. Tokalaşma, uyuz hastalığı olan kişinin eşyalarını kullanma, yatak yorgan gibi eşyaların ortak kullanımı, yakın temas gibi faktörler bu hastalığın bulaşmasında öncü rol oynar. Uyuz hastalığının tedavisinde sadece hastalığa yakalanan kişide değil hane içerisinde onunla birlikte yaşayan kişilerde de tedavi yapılması, bulaşma riskini de ortadan kaldırır.

Uyuz Böceği İlaçlama

Uyuz böceği ilaçlama işlemi uzman kişilerce yapılmalıdır. Çünkü bu böcekler gözle görülemediğinden müdahale edilmesi de güçtür. Profesyonel firmalardan yardım alınmadan yapılacak bir mücadele tekniği başarılı sonuç vermeyecektir. Uyuz böceği ilaçlaması işleminde mekânın tamamı kokulu veya kokusuz sıvı ilaçlarla ilaçlanmalıdır.

Firmamız Avrupa ilaçlama tüm böcek ve haşere türlerine karşı Sağlık Bakanlığı tarafından onaylanan ilaç ve tekniklerle garantili ilaçlama uygulamaları hizmeti sunmaktadır. Detaylı bilgi için firmamızla iletişime geçebilirsiniz.

İstanbul’un tüm ilçe ve semtlerine hizmet veren Avrupa İlaçlama şirketimize

Avrupa YakasıAnadolu Yakası
0(212) 552 58 880(216) 425 22 50
telefon numaralarından arayarak müşteri temsilcilerimizden tüm haşere, böcek ve kemirgenlerle ilgili detaylı bilgi alabilirsiniz. Ayrıca sitemizde bulunan talep formunu da doldurarak dilediğiniz sorunun yanıtına ulaşabilirsiniz. Avrupa İlaçlama Firmamızı tercih ederek, Sağlık Bakanlığı onaylı ilaçlarımız ve ilaçlama yöntemlerimizden faydalandığınızda, siz de binlerce müşterimizden biri olup daha sağlıklı yaşam alanlarına en kısa sürede kavuşabilirisiniz.