Halk arasında eşek arısı olarak da bilinen yaban arıları, arı türleri arasında insanlar açısından en tehlikeli olan arılardır. Diğer arılara oranla oldukça iri olduklarından kendilerine eşek arısı ismi verilen yaban arıları Türkiye’de de fazlaca bulunur. Boyları 3 santimetreye kadar çıkabilen bu arılar, insanların yaşadıkları alanlara rahatlıkla kovan yapabilmektedirler.

Yaban arılarının en büyük tehlikesi ise zehirli olan iğnelere sahip olmalarıdır. Saldırgan yapıları da bulunan yaban arıları hem insanlara hem de bitkilere ciddi zarar verirler. Bu nedenle de arılar içerisinde hiçbir yararı bulunmayan tek arı türüdür.  Hatta besin bulamadıklarında bal kovanlarına saldırarak bal çalmak ve bal arılarını öldürmek de yaban arılarının zararları arasında yer alır.

Yaban Arısı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Normal arılar tehlikeli durumlara karşın iğnelerini kullanarak savunma geliştirirken yaban arıları dişleriyle düşmanlarına karşı saldırıda bulunmalarıyla bilinirler. Ancak tehlike durumu büyükse o zaman yaban arıları zehirli olan iğnelerini çıkarır ve düşmanına saplar. Bu iğneler zehirlidir ve bu nedenle de oldukça tehlikelidirler.

Yaban Arılarının Özellikleri

 • Yaban arıları diğer ismi ile eşek arıları iri yapılı sarı ve siyah renk karışımlı arılardır.
 •  İğnelerindeki zehir oldukça güçlüdür ve bazı vakalarda ölümcül sonuçlar yaşanmıştır.
 • Yaban arıları diğer arılara göre oldukça saldırgan yapıdadırlar.
 • Tahrip etme, saldırma, yok etme ekseninde hareket ederler.
 • Boyları genelde 10 ila 16 mm arasında değişir. Daha büyüklerinin boyu ise 3 cm kadardır.
 • Doğal yaşam alanlarının tahrip edilmesi neticesinde yaban arıları insanların yaşam alanlarında daha sık görülmeye başlanmıştır. Evlerin çatıları balkonlardaki tavanların yaban arıları istilasına uğraması sıklıkla karşılaşılan bir durum olmuştur.
 • Hem etçil hem de otçul olarak beslenirler. Sebze ve meyve parçacıkları, bitki ve çiçekler, yemek artıkları, ölü hayvan kalıntıları ve böcekler gibi geniş yelpazede besin kaynakları bulunur.
 • Çok aç kaldıklarında ve besin bulamadıklarında bal arılarına saldırarak onları öldürür ve balları da çalarlar.
 •  Arıların polen taşımak için kullandıkları arka ayaklar yaban arılarında yoktur.
 • Yaban arıları bal üretmeyen arılardır.
 •  Kanatları gövdeleri kadar uzunluktadır ve ince belli canlılardır.
 • Koloni halinde yaşarlar ve bazen sayıları binlerce olabilmektedir. Toplu halde saldırıya geçebilmektedirler. Bu nedenle de oldukça tehlikeli arılardır.
 •  Et ve leş yiyerek de beslenen bu arılar bu nedenle piknik alanlarında ve çöplerin etrafında sıkça görülürler.
 • Ağızlarında bulunan dişleri sayesinde ısırma, parçalama ve öldürme özellikleri de mevcuttur.
 • Tarım alanlarında zararlı bazı böcekleri yedikleri için çiftçiler tarafından faydalı sayılırlar.
 • İğneleri diğer arılar gibi kuyruklarında değil karın bölgelerindedir. İnsanları bu iğnelerle birden fazla kez sokabilmeleri yaban arılarının özellikleri içerisinde en dikkat çekici olanıdır. Çünkü diğer arılar tek bir kez sokarlar ve bu işlem sonrasında ise yaşamlarını yitirirler. Ancak yaban arılarında bu işlem birkaç defa tekrarlanabilmektedir.
 • Yaban arılarının 6 adet bacağı bulunur.

Yaban Arısının Zararları

Yaban arılarının bilinen pek bir yararı olmamakla birlikte yaban arısının en büyük zararı ise ısırma ve sokma özelliği olmasıdır. İğnelerinde bulunan zehir oldukça güçlüdür. Yaban arısı ısırığına maruz kalan kişilerde ciddi reaksiyonlar görülebilmektedir. Eğer zehrin gücü yüksekse bir yaban arısı sokması bir insanın ölümüne bile neden olabilir. Yaban arıları saldırgan arılar oldukları için insanları kendilerine tehdit olarak algılarlar. Özellikle de insanlar tarafından kendilerine karşı yapılan bir saldırıda hem dişleri ile ısırır hem de iğnesi ile sokabilir. Koloni halinde yaşadıkları düşünüldüğünde bir yaban arısı kovanına yapılan saldırı sonrasına meydana çıkacak karşı saldırının sonuçları ise oldukça ürkütücü olacaktır. Bu nedenle yaban arılarına karşı mücadele ederken son derece dikkatli ve bilinçli olunması gerekmektedir. Birden fazla yaban arısı saldırısına maruz kalan kişilerde beyin fonksiyonlarında yavaşlama ve gerileme belirtileri de gözlemlenmiştir.

Yaban Arısı İlaçlama

Yaban arıları ile mücadelede en etkili yöntem yaban arısı ilaçlama uygulamasıdır. Oldukça saldırgan ve tehlikeli olan bu canlılara karşı bireysel yollarla mücadeleye girişmek de kendi içerisinde pek çok risk taşıdığından yaban arısı ilaçlaması işleminde profesyonel ilaçlama firmalarından yardım alınması şarttır.

Yaban arısı ilaçlamada özel koruyucu giysiler giyilir. Uzman ilaçlama elemanı tarafından yapılan ilaç uygulamasında sıvı kokulu ilaçlar kullanılır. Bu ilaçlar uçan haşerelerde tercih edilen püskürtme ve sisleme teknikleri ile kullanılır. Arıların barındığı kovanlar da dağıtılarak arıların yeniden o ortamda yuvalanmaları engellenir ve kovan içerisinde bulunan larva halindeki yumurtadaki arılar da imha edilir.

Yoğun kokulu ve etkisi güçlü olan sıvı ilaçlar yaban arısı ilaçlamada en etkili ilaç türüdür. Kokulu ilaçlar kokusuz ilaçlara oranla ani etki yapma özelliğine sahip olduğundan uçan haşerelerin etrafa yayılmasını ve dağılmasını engeller.

İstanbul’un tüm ilçe ve semtlerine hizmet veren Avrupa İlaçlama şirketimize

Avrupa YakasıAnadolu Yakası
0(212) 552 58 880(216) 425 22 50
telefon numaralarından arayarak müşteri temsilcilerimizden tüm haşere, böcek ve kemirgenlerle ilgili detaylı bilgi alabilirsiniz. Ayrıca sitemizde bulunan talep formunu da doldurarak dilediğiniz sorunun yanıtına ulaşabilirsiniz. Avrupa İlaçlama Firmamızı tercih ederek, Sağlık Bakanlığı onaylı ilaçlarımız ve ilaçlama yöntemlerimizden faydalandığınızda, siz de binlerce müşterimizden biri olup daha sağlıklı yaşam alanlarına en kısa sürede kavuşabilirisiniz.