Yılanlar, insanlar açısından en tehlikeli, ürkütücü ve korkutucu canlıların başında gelir. İstisna olsa da hiçbir insan bir yılanla aynı ortamı paylaşmak istemez. Çünkü neredeyse tüm yılan türleri öldürücü zehre sahip saldırgan canlılardır.  Sürüngenler sınıfının en büyük türleri arasında bulunan yılanlar oldukça hızlı hareket ederler ve saldırdıklarında ileriye doğru hızla sıçrayarak avını ısırarak zehirler.

Dünya üzerinde her yerde kolayca yaşayan yılanlar kendi içlerinde farklı yapıya, özelliklere, dirence ve yaşam biçimine sahip olsalar da tüm yılanların ortak özelliği ise insanlar için zararlı canlılar olmalarıdır. Bu da insanların yılanlara karşı insanlığın varlığından bu yana farklı savunma mekanizmaları geliştirmelerine neden olmuştur.

Yılan Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Yılanlar, sürüngenler arasında en tipik görünüşe sahip canlılardır. Boyutları 10 cm ile 8 metre arası değişkenlik gösteren yılanların bazılarının zehri anında öldürücü etki yaratırken bazılarına karşı ise yaşam şansı elde etmek mümkün olabilmektedir.

Yılanların Özellikleri

 • İnce ve uzun bir vücudu vardır. Ayakları yoktur.
 • Vücutları baş gövde ve kuyruk olmak üzere 3 kısma ayrılır. İlk bakışta vücut yapıları tek bir düzlemmiş gibi algılanır.
 • Başları üçgen şeklindedir. Zehri yüksek olan yılanlarda bu üçgen yapı çok daha belirgin şekildedir.
 • Gözlerinde gözkapağı yoktur ve göz kısmı yukarıdan aşağıya doğru uzanan bir yarık biçimindedir. Gözlerinin önünde bulunan saydam tabaka gözlerin korunmasını sağlar.
 • Başının uç kısmında 2 adet burun deliği bulunur ancak bu delikler koku alma işlevi görmezler. Dilleri ise iki çatallıdır
 • Alt çeneleri son derece güçlüdür ve çok geniş bir boyutta alt çenelerini açabilen yılanlar, bu özellikleri sayesinde kendi boyutundan onlarca kat büyük olan bir canlıyı bile rahatlıkla yutabilmektedir.
 • Yılanların ağızlarında bulunan dişler, çiğneme işlevi görmez zehirleme işlemi görür! Isırığı ile avına zehrini enjekte ederler.
 • Damaklarında çengel şeklinde 2 adet zehirli dişleri de mevcuttur.
 • Vücutları pullu bir deri ile kaplıdır. Bu derinin üzerinde şekiller, değişik renkler, dalgalı desenler bulunur. Bu nedenle yılan derisi, özellikle de dericilikte oldukça değerli bir deri olarak kullanılır.
 • Yılanlar hayatlarının belli dönemlerinde deri değiştirirler. Bu değişime gömlek değiştirme adı verilir. Yılanın derisi bu esnada baş kısmından kuyruk ucuna kadar kendiliğinden soyularak çıkar.
 • Yılanların ayakları yoktur ve bu nedenle yürüyerek değil sürünerek hareket eder. Oldukça kıvrak esnek ve hızlı canlılardır.
 • Soğukkanlıdırlar ve diğer tüm sürüngen türleri gibi yılanlar da kış uykusuna yatarlar. İlkbahar ve yaz aylarında aktiftirler.
 • Derilerinde bulunan pullar sayesinde alt zemine tutunarak hareket ederler. Bu işlem sık tekrarlandığından yukarıdan bakıldığında bir sürünme süzülme şeklinde görülür. Ancak yılanlar pürüzsüz cam ve zeminlerde rahat hareket edemezler.
 • Yılanların temel besin kaynakları kertenkele, fare, kurbağa, küçük kuşlar, köstebeklerdir. Bazı yılanlar tavşan gibi daha büyük canlıları da yiyerek beslenir.
 • Zehirledikten sonra avının ölmesini bekleyen yılan, avını bir bütün olarak yutar. Midesinde bulunan yoğun asitli su avın içeride erimesine ve parçalanmasına neden olur. Bu esnada yılanlar tüm enerjilerini harcadıklarında beslenme esnasında yarı uyku halinde beklerler.

Yılanların Çeşitleri ve Zararları

Yılanların çeşitleri yaşadıkları bölgeye göre değişiklik gösterir. Az bir türü zehirsizdir ancak çoğu türü zehirlidir. Kimi türleri avını zehirleyerek öldürürken bazı türleri ise boğarak öldürür. Türkiye’de en fazla görülen yılan türü ise kara yılandır. Zehirsiz bir türdür. En zehirli yılan türleri ise kobra yılanı, çıngıraklı yılan, engerek yılanı, boynuzlu yılan, deniz yılanı, mercan yılanı ve su yılanıdır. Bu yılanlar içerisinde insana dokunmayan, ısırsa bile zehri öldürücü olmayan tek yılan mercan yılanıdır. Yılanların zararları içerisinde en tehlikelisi ise kuşkusuz yılan ısırığı ile ortaya çıkan zehirlenme ve ölümdür. Bazı yılanların zehri o kadar etkilidir ki ısırmanın gerçekleşmesinden dakikalar sonra insanların ölmesine neden olabilir. Yılan sokması ülkemizde de sıklıkla özellikle de nemli ve yeşili bol yerlerde yaşanan bir durumdur. Farelerle beslenen yılanlar için geniş tarım alanları en ideal yaşam alanlarıdır. Ormanlık ve ağaçlık alanlar da yine yılanların en fazla tercih ettiği yerlerdir. Bu alanlara yakın yerleşim bölgelerinde de yılanlara sıkça rastlanır. Yılan zehirleri kendi içerisinde de değişiklik gösterir. Bazıları öldürücü etki yaratırken bazıları ise görme, dolaşım ve solunum gibi fonksiyonların bozulmasına neden olur. Bazı yılan sokmalarında da kişilerde kalıcı felç de görülebilmektedir. Yılan sokması ve ısırığı sonrasında hiç vakit kaybetmeden bir sağlık kuruluşuna başvurulması hayati önem taşımaktadır.

Yılan İlaçlama

Yılan ve yılanların görüldüğü alanlarda vakit kaybetmeden yılan ilaçlama yöntemine başvurulması son derece önemlidir.  Tarım ilaçları ve yılanları zehirleyen ilaçları kullanarak bireysel mücadeleye girişmek insan sağlığı ve hayatı açısından son derece tehlikeli yöntemler olduğu için yılan ilaçlama işlemi profesyonel ilaçlama firmalarına bırakılmalıdır.

Yılan ilaçlama uygulamasında keskin ve yoğun kokulu sıvı ilaçlar kullanılarak işlem gerçekleştirilir. Bu işlemi işin ehli uzman kişilerce gerçekleştirilmesi son derece önemlidir. Bazı durumlarda yılan ilaçlaması uygulamasında toz ilaçlara da başvurulmaktadır. Ortamda bulunan yılanın türü ve yoğunluğu da yapılacak uygulamada kullanılacak ilaç ve yöntem türünü de belirleyici bir diğer faktördür.  Konuyla ilgili detaylı bilgi için firmamızla iletişime geçebilirsiniz.

İstanbul’un tüm ilçe ve semtlerine hizmet veren Avrupa İlaçlama şirketimize

Avrupa YakasıAnadolu Yakası
0(212) 552 58 880(216) 425 22 50
telefon numaralarından arayarak müşteri temsilcilerimizden tüm haşere, böcek ve kemirgenlerle ilgili detaylı bilgi alabilirsiniz. Ayrıca sitemizde bulunan talep formunu da doldurarak dilediğiniz sorunun yanıtına ulaşabilirsiniz. Avrupa İlaçlama Firmamızı tercih ederek, Sağlık Bakanlığı onaylı ilaçlarımız ve ilaçlama yöntemlerimizden faydalandığınızda, siz de binlerce müşterimizden biri olup daha sağlıklı yaşam alanlarına en kısa sürede kavuşabilirisiniz.