İş yerleri, çalışan insanların vakitlerini en fazla geçirdikleri mekânlardan biridir. Bu nedenden dolayı insan ve toplum sağlığı açısından iş ve ürün üretiminin yapıldığı işyerlerinin temizliği de son derece önemlidir. Eğer bir işyeri yeterince temiz değil ise o alanda böcek ve haşere görülme olasılığı da yüksek olacaktır. Bu tür zararlı canlılar, insanların sağlığı üzerinde büyük olumsuzluklar yaratmaktadır. İnsanların yakalandığı hastalıkların yüzde 80’in böcek haşere türü canlıların barındırdıkları bakteri ve mikropların sebep olduğu yapılan bilimsel bir araştırma ile de ortaya konulmuştur. Böceklerin sebep olduğu hastalıklar nedeniyle dünya genelinde her yıl binlerce insan hayatını kaybetmekte, kalıcı hasarlara uğramaktadır.

iş yeri ilaçlama

Tüm bu olumsuzlukları farklı örneklerle çoğaltmak mümkün. İnsan sağlığı üzerine olumsuz etkilerin yanı sıra iş verimliliği açısından da olumsuz etkenler yaratan böcekler, psikolojik ve ruhsal açıdan da insanlarda sorunlar yaratırlar. Bir işyerinde yaşanan böcek ve haşere sorunu o işyerinde iş verimini de düşürecek, üretimi aksatacak bu da zaman içerisinde maddi kayba neden olacaktır. Diğer taraftan bazı böcek türlerinin de ahşap, mobilya, karton, plastik, elektrik tesisatı gibi maddesel eşyalara zarar verdikleri de bir gerçek. Bu durumda da maddi kayıpların yaşanması olası bir ihtimal olarak karşınızda duruyor. Bütün bu olumsuzluklara sebebiyet vermemek ve böceklenme sorununu ortadan kaldırmak için işyeri ilaçlama uygulamasının acilen yaptırılması gerekmektedir.

İşyeri ilaçlama uygulaması sadece böcek sorunu etkinken değil, olası bir böceklenmeye karşı önlem amaçlı da yapılmalıdır. Çünkü tüm işyerleri, insan ve toplum sağlığı açısından temizliği korunması gereken ortamlardır. Bu nedenle belirli dönemlerde gerçekleştirilecek işyeri ilaçlama işlemi ile hem çalışanlarınızın hem de ürünlerinizin korumasını sağlayabilmeniz mümkün olacaktır.

İşyerlerinde Görülen Böcek Türleri

İşyerleri umuma ve dış ortamlara açık mekânlar olduklarından böcek, haşere ve kemirgenleri de kolaylıkla kendine çekebilen ortamlar olmaktadır. Ticari faaliyet ve üretimlerin yapıldığı işyerlerinde dışarıdan ürün girişi ve ürün çıkışı sıklıkla gerçekleştirilir. Bu giriş çıkışlarda işyerinize gelen bir koli ve malda böcek olması durumunda kısa sürede işletmenizde böcek sorunu baş gösterecektir. Aynı durum tersine de işleyebilir.

İşyerinizde yaşanan böceklenme sorunu neticesinde dışarıya satışını yaptığınız bir ürün paketi ve diğer mallar aracılığı ile satış mağazalarına ve insanların evlerine o böceklerin taşınmasına da neden olabilirsiniz. İşte bu nedenlerden de ötürü iş yerlerinizi ve ofisleriniz böcek sorununun çözümü ve bu sorunun oluşmaması için sıklıkla ilaçlatmanızda yarar vardır.

İnsanların yoğun olarak bulundukları ofis ve işyerlerinde böcek sorununun çok sık yaşanmasının bir diğer nedeni de bu zararlı canlıların insanların tükettiği besin maddelerinin kalıntılarından beslenmeleridir. Böcekler aç ve susuz kaldıklarında insanların yaşam ve iş alanlarına giriş yapmak için rotalarını bu alanlara çevirirler. İşyerlerinde gerekli yaşam şartlarını oluşturan böcek haşere ve kemirgenler kısa süre içerisinde eğer önlem alınmaz ise hızla çoğalacak ve alanı istila edeceklerdir. Bu noktadan sonra yapılacak mücadele ise eskisinden daha fazla uğraş gerektirecektir. Ancak profesyonel bir böcek ilaçlama şirketinden destek alınarak gerçekleştirilecek bir iş yeri ilaçlama uygulaması ile bu zorluğu daha kolay bir çözüme kavuşturmak da elinizde.

 

İş yerinde görülen böcek türleri oldukça fazla çeşitlilik gösterir. Tahtakurdu, hamamböceği, kalorifer böceği, gümüş böceği ve karafatmalar en çok rastlanan böcek türleri arasındadır. İşyerlerinde görülen böcek ve haşereler hem sağlık hem de maddi açıdan büyük sorunlar yaratacağından işyeri ilaçlama işleminin basit ve sıradan bireysel çabalarla gerçekleştirilmesi mümkün değildir. Etkili ve sonuç odaklı bir çözüm için ilaçlama firmalarından destek alınması şarttır. Ancak bu şekilde işyerindeki böcek sorunundan kalıcı şekilde kurtulabilirsiniz. Aksi takdirde ferdi yürütülen mücadele ve bu mücadelede kullanılacak basit ilaçlar hem sizin hem de çalışanlarınızın sağlığını tehlikeye atabilir, var olan böcek sorununu içinden çıkılmaz bir duruma sokabilir.

İşyeri İlaçlaması Nasıl Yapılır?

İşyerleri ve ofisler ticari amaç güden mekanlardır. Bu tür yerlerde işlerin aksamaması, üretimin devam etmesi de son derece önem arz etmektedir. Bu nedenle pek çok işyeri sahibi ilaçlama yapılırken işyerlerinin kapatılmasını tercih etmezler. Bu nedenden dolayı, çalışmanın durmaması ile birlikte ilaçlama işleminin de yapılmasını sağlayan kokusuz sıvı ilaçlar işyeri ilaçlama uygulamalarında en fazla tercih edilen ilaçlama türüdür.

Kokusuz sıvı ilaçlar pek çok böcek üzerinde etkili bir yöntemdir. Böceklerin üzerlerine sıkılan kokusuz ilaçlar, canlıya temas etmesiyle birlikte güçlü etkisini göstermeye başlar. Kokusuz olması ve içindeki etken maddeler sayesinde insanlar üzerinde olumsuz hiçbir etki barındırmayan kokusuz sıvı ilaçlar, mekânın boşaltılmasına, terk edilmesine gerek bırakmaz. Bu teknikte ilaçlama öncesi ve sonrasında herhangi bir hazırlık yapılmasına ve önlem alınmasına da gerek duyulmadığından oldukça pratik ve zahmetsiz bir ilaçlama tekniğidir. Eğer iş yerinizde fare sorunu yaşıyorsanız, o zaman fare istasyonları kullanılır. Fare istasyonları kapalı mekanizmalardır. İçerisinde bulunan fare zehri son derece etkili bir zehirdir. Üzerinde iki delik bulunan mekanizma farenin zehri yemesi için giriş ve çıkışını sağlar. İnsan sağlığı açısından son derece güvenilir olan fare istasyonları 50 metrekare aralıklarla mekâna yerleştirilir. Zehirli yemi yiyen fare bir süre sonra ölür. İşyeri ilaçlama konusunda diğer merak ettiklerinizi ise firmamızla iletişime geçerek müşteri temsilcilerimize ileterek yanıt alabilirsiniz.