Okullar her gün binlerce öğrencinin zamanının büyük kısmını geçirdikleri eğitim yuvalarıdır. Okulların her açıdan sorunsuz olmaları, çocuklarımızın en iyi eğitimi almalarında en büyük katkıyı sağlayacak kıstastır. Bunlardan biri de sağlıklı ortamlarda verilecek eğitimdir. Okullar olası bir sağlık sorununun kısa sürede yayılmasına oldukça elverişli ortamlar olduğu için sağlık konusunda daha hassas davranılması gerekmektedir. Okullarda yaşanacak olası bir böcek ve haşere sorunu, o okulda bulunan öğrencileri, çalışanları ve eğitimcileri büyük bir riske atacaktır. Ayrıca okul yemekhaneleri ve kantinleri de bu riskin büyümesinde aracı mekânlar olacağından okullarda görülen böcek sorununa karşın vakit kaybetmeden okul ilaçlama uygulaması yaptırılması gerekmektedir.okul ilaçlama

Okul İlaçlama Nasıl Yapılmalıdır?

Öğrenciler başta olmak üzere okulla ilişiği olan tüm insanların sağlığı açısından okulların temiz ve hijyenik olması son derece önemlidir. Böcek haşere ve kemirgenlerin insan sağlığı üzerine yarattıkları olumsuz etkiler saymakla bitmez. Bir kene ısırığının ne derece ciddi sonuçlar yarattığını hepimiz biliriz. Ya da bir pirenin veba gibi ölümcül vakalar yaratan hastalığın baş mimarı olduğunu da duymuşsunuzdur. Bir hamamböceğinin vücudunda yüz binlerce çeşit bakteri taşıdığını belki de işitmişsinizdir. Bu ve daha fazla pek çok hastalıklara neden olan bu zararlı canlılarla, çocuklarımızın aynı ortamı paylaşması sizce ne derece doğru olur?

Böcekler insanların yaşam alanlarına taşınarak da girerler. Okulda var olan bir böcek sorunu, öğrencilerin çantaları ve kıyafetleri aracılığı ile onların yaşadıkları evlere de sıçrayabilir. Toplumsal bir problemin yaşanmasına da oldukça elverişli olan bu tür ortamların böcek haşere ve kemirgenlere karşı tedbirli olması her açıdan önem taşımaktadır.

Diğer taraftan küçük yaşta çocukların eğitim gördükleri anasınıfları ve ilkokulların bu konuya daha fazla hassasiyet göstermeleri gerekmektedir. Çünkü bu yaştaki çocukların vücut dirençleri henüz tam anlamıyla dayanıklı olmadığından hastalıklara yakalanma riskleri daha büyüktür. Ayrıca okullarda meydana gelen böceklenme problemi öğrencilerde korku panik gibi ruhsal ve psikolojik sonuçlar da yaratabilir.

Okul ilaçlaması oldukça kapsamlı ve titiz çalışılması gerekilen bir ilaçlamadır. Çünkü okullar oldukça büyük ve farklı bölmeleri olan mekanlardır. Bir okulun ilaçlanmasında sadece sınıfların ilaçlanması ya da tek bir kantinin ilaçlanması asla sonuç vermeyecektir. Böcek sorununun tamamen ortadan kaldırılması için okulun içinin ve dışının (bahçe, çocuk oyun alanları, spor salonları, giyim odaları vb) da detaylı bir biçimde ilaçlama işlemine tabi tutulması gerekmektedir.

Ve bu işin profesyonel ilaçlama firmaları tarafından yaptırılması şarttır. Binlerce öğrencinin hayatını ve sağlığını etkileyecek olan bu denli önemli bir işlemin, amatör ve işi bilmeyen kişilere yaptırılması ise çok daha büyük riskleri barındırmaktadır. Okullarda baş gösteren böcek sorununda o mekanda bulunan böceğin türü, yoğunluğu ve mekanın büyüklüğü ne tür bir ilaçlama tekniğinin ve ilacının kullanacağını da belirleyecektir.