Apartmanlarda görülen böcek haşere ve kemirgen sorunu, evlere oranla çok daha büyük tehlike arz eden. Evler apartmanlara oranla daha küçük alanlı ortamlar oldukları ve içinde yaşayan insan sayısı daha az olduğundan dolayı bu zararlı canlıları kontrol altına almak daha kolaydır. Ayrıca verdikleri zararlar ev içinde çok daha az sayıda insanda etkili olacağından apartmanlarda bu risk çok daha büyük olmaktadır. Bu nedenle apartman ilaçlama işlemi de ev ilaçlama gibi göz ardı edilemeyecek kadar önemli bir uygulamadır.

Birden fazla dairenin bulunduğu ve buna bağlı olarak da çok sayıda insanın bir arada yaşadığı apartmanların güvenliği kadar hijyenik olması da son derece önemli bir durumdur. Apartmanlarda görülen böceklenme sorunu evlerde olduğundan çok daha hızlı bir şekilde büyümeye müsaittir. Çünkü ev ortamında bir böceğin sayısının, yoğunluğunun ve yuvasının tespit edilmesi daha kolayken, apartmanlarda bu durum daha zor bir hal almaktadır. Böcek haşere ve kemirgenlerle mücadele ederken onların yuvalarının ve o ortama nerelerden ne şekilde girdiklerinin saptanması da gerekiyor. Bu açıdan bakıldığında bu durumun apartmanlarda saptanması zaman ve gözlem gerektiren bir olgu olduğundan, geçen süre bu zararlı canlıların daha fazla çoğalmasında bir etki yaratabilmektedir.

Apartmanlarda En Sık Görülen Böcek Türleri

Apartmanlarda en sık görülen böcek türleri farklılıklar gösterebilmektedir.Diyelim ki bir apartmanda bulunan dairelerden birinde bir hamamböceği istilası söz konusu.O zaman o evin bulunduğu apartmanda da hamamböceği varlığı yüzde yüz oranındadır.Apartman ortamında rastlanılan herhangi bir böcek türünün dairelerde de görülme oranı çok yüksek olacaktır. Çünkü böcek haşere ve kemirgen gibi canlılar hızla çoğalan, birden fazla alana konuşlanabilen, farklı noktalarda yuvalar oluşturan ve hızlı hareket ederek ortam değiştirebilen canlılardır.Bu nedenle ev ortamında görülen böcek türlerinin hepsi apartmanlarda da rahatlıkla görülebilir.

apartman ilaçlama

Apartmanlarda en sık görülen böcek türleri ise şunlardır:  hamamböceği, kalorifer böceği, fare, kertenkele, halı böceği, çıyan, gümüş böceği, danaburnu, kulağakaçan, kırkayak, lağım faresi, örümcek, kene, pire, karınca, tahtakurdu, tahtakurusu, termit, uyuz böceği, arı ve yaban arısı. Böcek ve haşereler, besin ve uygun sıcaklık bulduklarında hemen çoğalarak bulundukları ortama yayılırlar. Dışarıdan belli aracılarla bir evin içerisine taşınan bir böcek ve haşere türü, bir süre sonra çoğalarak hem o ev içerisine, hem o evin bulunduğu apartmana hem de o apartmanda bulunan diğer dairelere kolaylıkla yayılacaktır. İşte bu nedenden dolayı apartmanlarda rastlanılan böcek ve haşere türü ne olursa olsun, hiç vakit kaybetmeden profesyonel bir ilaçlama firmasından apartman ilaçlama uygulaması hizmeti için yardım alınması gerekmektedir.

Apartmanlarda Böcekler Nerelerde Görülür?

En kısa ve net cevabı ile apartmanlarda böcekler her yerde görülebilir diyebiliriz. Ancak konuya açıklık getirmekte de fayda var. Böcekler loş, nemli, rutubetli ve pis ortamları çok seven canlılardır. Bu nedenle apartman ve site gibi geniş alanlı ortamlarda böcekler için en elverişli zeminler çatı katları ve araları, bodrumlar, apartman ve merdiven boşlularıdır. Bu alanlarda insan sirkülasyonunun az olması da böcekler için dış tehdit unsurunu azalttığından daha kolay şekilde bu bölgelerde yuvalanabilmektedirler. Böcek ve haşerelerin bir çoğu geceleri daha aktif olduğundan karanlığın çökmesi ile birlikte bu ortamlarda çok daha fazla sayıda görülebilir.

Apartman İlaçlama Uygulaması Nasıl Yapılır?

Apartman ilaçlaması hassasiyet ve bilinçle yaklaşılması gerekilen bir konudur. Bu nedenle bu uygulamayı gerçekleştirecek olan kişilerin, eğitimli, uzman ve deneyimli kişiler olması da son derece önemlidir. Piyasada merdiven altı olarak tabir edilen, amatör, iş disiplini ve bilincinden uzak ilaçlama firmaları tarafından yapılacak olan bir apartman ilaçlama işlemi, vahim sonuçlar yaratacağı gibi, hem sağlık hem de ekonomik kayba da neden olabilirler. Daha garantili ve güvenilir, sağlıklı sonuç veren bir işlem için muhakkak profesyonel ve Sağlık Bakanlığı tarafından onaylı ilaç ve teknikleri kullanan firmalarla çalışmak çok önemlidir.

Apartman ilaçlama işleminde en önemli husus, apartmandaki böcek türü ve türlerine karşı doğru bilgiye sahip olmaktır. Toplu yaşam alanı olan apartman ve sitelerde bazen birden fazla böcek türüne rastlanılmaktadır. Bu nedenle ilaçlama yaptırmadan önce, işlemi gerçekleştirilecek yetkililere bu konuda doğru bilginin yansıtılması gerekmektedir. Bilgilendirmeden sonra böcek türü, yoğunluğu ve mekanın metrekaresine göre yapılacak ilaçlamanın tekniğine karar verilir. Genel olarak apartman gibi toplu yaşamının hüküm sürdüğü mekânlarda insan sağlığını da tehlikeye atmamak için kokusuz sıvı ilaçlama yöntemleri tercih edilmektedir. Kokusuz ilaçların insan sağlığı üzerinde olumsuz bir etkisi olmadığı gibi, bu ilaçlama tekniğinde mekânın boşaltılmasına ve terk edilmesine de gerek duyulmamaktadır. Apartman ilaçlama uygulamasının kesin sonuç vermesi için bazen dairelerde de ilaçlama yapılması önerilmektedir. Bunun yanı sıra belli periyotlarda tekrarlanacak bir ilaçlama işlemiyle böcek yumurtalarının ve böceklerin geride bıraktığı bakteri ve mikropların da yok edilmesi sağlanmaktadır. Apartman ilaçlama fiyatları ise işlemde kullanılacak ilacın ve tekniğin türüne, ortamdaki böceğin yoğunluğuna ve ilaçlanacak alanın metrekaresine göre değişiklik göstermektedir.