İnsanoğlu ile böcekler arasında süren kıyasıya mücadelenin tarihi, insanlığın yaradılış döneminden bu yana süregelmektedir. Böcekler yapıları, yaşam biçimleri ile her ne kadar kendi doğal yaşam alanları içerisinde zararsız, hatta ekolojik sistem içerisinde yararlı olsalar da, bu durum insanlar için direkt bir anlam ifade etmemektedir. Her canlı türü, kendi yaşam alanında kendi kuralları ile birbirine zarar vermeden yaşama hakkına sahiptir.

daire ilaçlama

Ancak böcek haşere, kemirgen ve sürüngen gibi, aynı ortam içerisinde insanlarla yaşadıklarında zarar verici özelliğe bürünen bu canlılar ile insanların ortak yaşam alanlarını paylaşmaları birçok sakınca barındırır. Hastalık bulaştırma ve yayma, zehirleme, felç etme ve hatta öldürme gibi çok ciddi problemlerin baş mimarları olan haşere ve böcekleri evlerden uzaklaştıran ve yok eden en etkili savunma aracı ise ev ilaçlama işlemidir. Bu uygulamaların belirli periyotlarda yapılması ise sonraki süreçlerde ev ortamında olası bir böcek ve haşere görülme riskini de ortadan kaldırdığından son derece önemli adımlardan biridir.

Evlerde En Sık Görülen Böcek Türleri

Havaların ısınması ile birlikte evlerde daha sık görülen böcek ve haşere türleri kendi içlerinde çeşitlilik arz eder. Nemi, sıcağı ve rutubeti fazlasıyla seven bu zararlı canlılar için ev ortamı oldukça elverişli ortamlar olduğundan, evlerde sıklıkla böcek ve haşerelerle belli dönemlerde karşılaşılır. Bunun en büyük nedeni ise, yaşamak için tıpkı insanlar gibi uygun bir ortama, besine ve suya ihtiyaç duyan bu zararlı canlılar, bu beklentilerini evlerimizde fazlasıyla karşılayabiliyor olmalarıdır. Evlerde en sık görülen böcek türleri içerisinde ilk sırada ise hamamböcekleri gelir. Kendi içerisinde birden fazla türü bulunan hamamböceklerinin evlerde görülen türleri ise şunlardır: Karafatma, Alman hamamböceği, Amerikan Hamamböceği, Kalorifer Böceği ve Oryantal Hamamböceği.

Çok fazla bakteri ve mikrop barındıran hamamböcekleri, insanlara en fazla hastalık bulaştıran böceklerin başını çekmekle de bilinirler. Görünüşleri ile tiksinti ve endişe de yaratan bu böceklere karşı böcek ilaçlama uygulamaları ile ev ilaçlama işlemi yaptırarak kolayca kurtulmak mümkündür. Evlerde en sık görülen böcek türlerinden bir diğeri de pire, bit, tahtakurusu ve sivrisineklerdir. Hepsinin de ortak özelliği kan emici zararlı canlılar olmasıdır. İnsanların ve hayvanların kanını emerek beslenen bu böcek ve haşereler de insanlardan insanlara ve hayvanlara hastalık taşıdıklarından son derece zararlıdırlar. Ev ortamında karşılaşılan diğer böcek türleri ise şunlardır: Akar, örümcek, kulağakaçan, fare, tahtakurdu, tespih böceği, karınca, çıyan, gümüş böceği, güve, karasinek, deri böceği, danaburnu ve kırkayak.

Ev İlaçlaması Yaptırmanın Önemi Nedir?

Böcekler ile insanların aynı ortamı paylaşmalarının uygun olmadığını daha önceden belirtmiştik. Ve bunun en büyük nedeninin ise böcek ve haşerelerin insan sağlığını tehdit eden tehlikeli ve zararlı canlılar olduğunun altını çizmiştik. Bazı böcek türleri taşıdıkları bakteri ve mikroplarla, bazıları ısırma ve sokma gibi saldırgan davranışlarla, bazıları da kan emici özellikleri aracılığı ile insanlara zarar verirler. Tüm bunların yanı sıra, bir böcek, haşere ve fare gibi kemirgen bir canlı ile bir ev içerisinde yaşamak psikolojik ve ruhsal açılardan da insanları oldukça rahatsız eden ve endişe yaratan bir durumdur. Bu açılardan bakıldığında ev ilaçlaması yaptırmanın önemi sağlıklı yaşam alanı yaratmaktan geçiyor. Hastalıkları bertaraf etmek, bu canlıların hem bedensel hem ruhsal hem de maddi açıdan size verecekleri zararları önlemek için ev ilaçlama uygulamasını hayata geçirerek kendinizi ailenizi ve evinizi güvence altına rahatlıkla alabilirsiniz.

Ev İlaçlama Uygulaması Nasıl Yapılır?

Ev ilaçlama uygulaması nasıl yapılır sorusu da böcek ilaçlama konusu içerisinde en fazla merak edilen konulardan biridir. Ev ilaçlama, farklı teknik ve ilaçlar kullanılarak gerçekleştirilir. Bu ilaç ve teknikleri belirleyici en önemli faktör ise evlerinizde bulunan haşere böcek ve kemirgenlerin türüdür. Her haşere böcek ve kemirgen aynı teknik ve ilaçla ilaçlanmaz.

Böcek ilaçlama uygulaması böcek türüne, yoğunluğuna, mekanın büyüklüğüne göre değişkenlik gösterir. Örneğin evinizde hamamböceği sorunu yaşanıyorsa devreye hamam böcekleri için özel olarak geliştirilen jel ilaçlar girer. İlaçlama türleri içerisinde sadece hamamböcekleri için kullanılan bir teknik olan jel ilaçlamada kokusu ve tadı ile böceklerde çekici bir etki yaratan jel ilaç, özel geliştirilen tabancası ile böceklerin geçiş noktalarına damlalar halinde sıkılarak kullanılır.

Eğer evinizde uçma ve zıplama özelliği bulunan pire, sivrisinek, bit gibi hızlı hareket eden, gözle görülmesi ve kontrol edilmesi zor olan ve hızla çoğalan haşereler varsa o zaman kokulu sıvı ilaçlar kullanılır. Tesiri oldukça güçlü olan bu ilaçlar püskürtme ve buharlama tekniklerinden biri ile haşerelerin yoğun olduğu alanlara uygulanır.

Eğer evinizde fare sorunu mevcut ise o zaman ev ilaçlaması işleminde fare istasyonu kullanılır. Kapalı bir hazne özelliğinde olan bu istasyon içerisinde bulunan fare zehrini tüketen canlı kısa sürede etkisiz hale gelir. Her 50 metrekarede bir fare istasyonu kullanılır.

Ev ilaçlama işlemi hakkında diğer merak ettiğiniz sorularınızı firmamızla iletişime geçerek müşteri temsilcilerimize iletebilirsiniz.